Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna seara,

Tot nu m-am lamurit de celebre cuvinte cheie
de care spune Mihaela, in sensul ca
daca as sti, de exemplu, 1,2 cuvinte cheie
dintr-un anumit domeniu, as face o adaptare...

dcm, voi face, desigur, ceeace m-ai sfatuit tu,
numai ca-mi e cam frica sa-mi trimit CV-ul de aici
ca poate ma cheama cineva in mai, de exemplu,
si mie imi dau viza in iunie...
Adica eu nu le pot da o data sigura de sosire
si mai ales,
eu (invatand franceza si dupa cursuri, carti si internet)
nu sunt sigura totusi de cunostintele mele
mai ales ca eu nu am cu cine vorbi...
Invat totul teoretic...


Bine, eu sunt programata sa fac si cursuri de franceza
cand ajung acolo
si daca ele sunt in mijlocul zilei eu ce ma fac?
Oare or fi obligatorii?


As mai vrea sa va intreb,
cand stai cu chirie, cine plateste reparatiile?
Proprietarul sau chiriasul?
Adica daca se sparge o teava sau mai stiu eu ce...
De exemplu, cine varuieste apartamentul?
Cum arata apartamentele,
sunt chiar asa de frumoase ca pe site-uri?
(am vazut unele suuuuuper !)


Simonna, mi-am reamintit ce ai scris,
era cu baiatul tau care nu mai putea respira de frig...
Ba nu, asta era copilul Danei.
Oricum o sa mai recitesc acum, mi-am facut oricum
o imagine despre fiecare din voi
si ar fi interesant sa va si vad in realitate.
Poate ne intalnim la o cafea la vara,
sunt terase in Montreal, nu?

Mihaela, nu-ti fa probleme,
quebecois-ul nu are nimic cu tine,
eu cred ca e putin trist si melancolic
si din cauza asta arunca cu mici sagetute cu venin.
O sa-si revina repede, ca noi suntem fete de gasca
si nu are de ce sa se enerveze pe noi...


Dana si gemenicii,
urmareste-ne in continuare din umbra
ca noi te simtim aproape chiar daca nu mai ai timp.

Adela si Cristina
ce mi-ati scris voi despre interviu si CV
este complementar,
asa ca nu-ti fa probleme, Adela,
chiar daca repeti ceva, eu bag la cap mai bine in acest fel.


Laura, poate ne scrii si de ce
te-ai intors catre State,
ce te-a determinat sa faci pasul asta...

Ca opinie personala, off-topic,
as adauga ca eu ii prefer pe canadieni-americanilor
dar asta e spus din afara,
din carti, filme si documentare,
fara sa-i fi cunoscut indeaproape
pe nici unii din ei.
Stiu ca in state lumea o duce mai bine cu finantele
dar pe mine nu ma intereseaza asta...
Chestia e ca o tara atat de bogata in resurse
ca si Canada, nu o poate duce prost niciodata,
pe cand americanii, fara politica lor agresiva...



Eu oricum voi pune cat de curand o poza cu Sofia
ca n-am nici una scanata deocamdata.



cu drag,


Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Simmona, ti-am recitit mesajul, e foarte frumos,
ai venit de un an jumate'
si mi-ai dat sfatul cu caietul,
pe care l-am pus si eu in aplicare...
si cel cu invatarea de franceza-engleza!




Bafta,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Oare cine e quebecoisul?Ce faceti, vorbiti codificat?
Ce vroiam sa spun ca o impresie ce mi-am facut aici,am intalnit f.multi romani fara "capatai" ca sa zic asa si sa fiu mai explicit,adica ori s-au despartit ,ori nu au copii,ori au venit deja despartiti,ori au venit singuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Stati sa ne intelegem, eu nu m-am simtit deloc atacata de Danro. Multumesc de solidaritate dar lasati ca avem nevoie si de o voce masculina ca sa mai intunece nitel din roz-ul meu :-)

Ira, cursurile de limba franceza nu sint obligatorii, ba dimpotriva iti mai dau si bani daca te duci. Nu ai nevoie de ele daca sti bine franceza. Trebuie sa incepi sa-ti "formezi" urechea dupa telejurnalul lor retransmis la TV5 si aia vorbesc inca quebecoiza elevata ... pe cei de pe la tara nici eu nu-i inteleg ...

Cuvintele cheie sint anumite calitati/specializari profesionale care apar de obicei in descrierea postului, in anunt. Cu cite ai mai multe din aceste cuvinte cheie in propriul tau CV cu atit este mai bine dar asta nu trebuie luata ca litera de lege.
De exemplu daca se cauta un programator care sa stie A, B si C este foarte bine daca apar la tine in CV ca niste lucruri pe care le-ai mai facut deja in cadrul altor job-uri de ale tale (in cadrul universitatii nu prea conteaza ca acolo toti le-u facut, se cauta experienta practica). Acum nu trebuie sa cazi nici in extrema cealalta ca daca nu le ai pe toate 3 nu trimiti CV-ul. Sint foarte rar candidatii care indeplinesc in totalitate cerintele postului.
Sint multi (din pacate) care bazindu-se pe acest principiu scriu in CV tot ce misca pe pamint si uneori trec de HR (human resources) cu asta dar se "poticnesc" la interviul adevarat cu managerul unde vor fi intrebati si daca sint inventii ... interviul se termina foarte repede :-)

Fara sa vreau sa-ti dezumflu corabiile, sansa ta de a fi chemata la interviu cind tu nu esti inca in Ca este foarte, foarte mica. In primul rind vor vedea adresa ta pe CV, in al doilea rind au candidatii lor de aici si e putin probabil ca se vor complica sa incerce sa cheme pe cineva din afara. Ideea este insa buna caci poti spera la ceva reactii, eu as merge mai mult catre agentiile de plasare care iarasi pot fi contactate prin email.

Mult noroc si asteptam pozele cu Sofia,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna dimineata,

Multumesc, Mihaela,

Ar fi interesant, Dan, de facut o lista a motivelor
care duc la despartirea cuplurilor in Canada...

E bine sa fii prevazator !

Chiar asa de multe cupluri se destrama acolo?
Parca nu-mi vine sa cred...

Va rog sa-mi raspundeti si la intrebarile
cu proprietarul si chiriasul!

cu drag,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

http://www2.canoe.com/infos/meteo/villes/MontrealQC.html


Daca asa e vremea in Montreal,
m-am linistit :)) !




cu drag,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

hallo, hallo, poate ne povestiti ceva si despre agentiile/ fimele de plasare a fortei de munca , mihaela le-a denumit asa, si sotul meu ma ameninta cu ele...aveti ceva experienta cu ele, bune/rele, merita sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Irina,

Daca stai in chirie reparatiile le suporta proprietarul. Cand te muti in apartament ar trebui sa fie zugravit si complet aranjat(inatalatii sanitare si elctrice)si in atare de functionare(aragaz si frigider. daca ceva nu merge il anunti sa trimita pe cineva sa repare. Noi am schimbat ceva la baie si ne-a platit piesele pentru a nu mai trimite instalatorul ( noi am preferat sa o facem , fiind o problema minora).

Referitor la agentiile de plasare a fortei de munca nu am apelat la ele , dar mai spus o persoana care a apelat pentru un loc de munca, si mi-a recomandat, daca pot, sa le evit. Dar nu se stie niciodata, daca ai nevoie va trebui poate sa platesti pentru serviciile lor, asta daca nu cauti tu personal din firma in firma, pe internet, in ziare, si mai ales la cunostinte.

Cat despre motive care duc la despartirea cuplurilor in Canada sau in alta parte, cred ca tine mai ales de perioada de "criza" care ar putea sa apara atunci cand realizezi ca ceea ce este aici nu se potriveste cu visul pe care l-ai avut despre Canada, cand nu reusesti sa te acomodezi, cand nu ai sprijunul omului de linga tine atunci cand ti-e greu si nu stii incotro sa o apuci, etc... Ar mai fi si altele probabil.



Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Am vazut ca nu s-a pomenit: un resume este insotit de un cover letter si dupa un interviu se trimite o scrisoare de multumire.
Despre agentiile de plasare: am impresia ca timpul lor de procesare a resumeelor e taree mare, am trimis resumeele si abia la 6 luni ne-au sunat, nu am avut nevoie de ei ca gasisem de lucru.
Sunt agentii care plaseaza in functie de domeniul tau si cecul cu plata salariului iti vine prin ei. Nu platesti nimic inainte si in functie de contractul cu ei de 3-6 luni iti retin o anumita suma.
Ideal e sa gasesti pozitia direct la companie si fara ajutorul agentiei.
Pe Ontario anual se reactualizeaza Scott Directories si acolo gasesti companiile din zona ta si domeniul care te intereseaza.
Am avut noroc si am cunoscut o romanca care este recruter de 8 ani si informatia data a fost la fel de valoroasa ca gasirea unui loc de munca.
In general, companiile mici, cind au nevoie sa angajeze platesc un recruter si acesta le gaseste persoana potrivita, in companiile mari HR se ocupa de gasirea personalului.


There is a difference between knowing the path and walking the path.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Hai sa va lamuresc cum este cu agentiile de plasare (head hunters) veinind de la cineva care le-a utilizat din plin atit ca cel care cauta de lucru cit si ca cel care cauta sa angajeze.
Nu este deloc adevarat ca trebuie sa le platesti ceva lor, firma care ii angajeaza pe ei sa le caute oameni ii va plati un procentaj (negociat si variind intre 10 si 25%) din salariul anual oferit pt respectivul post. Firmele sint mai bune si mai rele. Cele bune te vor invita la ei sa-ti faca ele un prim interviu, se vor uita la CV-ul tau si itio vor da sfaturi, pot sa-ti dea sfaturi si relativ la cunoasterea limbii, unele mai dau si teste in domeniul tau ca sa vada cum te situezi. La sfirsit cel care iti face interviul si-a facut o parere despre tine si pune datele in baza lor de date si iti spune ca te vor suna ei daca au un post care s epotriveste cu profilul tau. Firmele mai putin bune, nu te vor suna deloc sau numai daca au un post care se potriveste cu CV-ul tau. In cazul in care au un astefl de post unii te vor chema intii sa te vada ei, aia total neprofesionali vor trimite CV-ul tau direct firmei si incazul in care firma vrea sa te vada, tot prin ei vei sti asta si datele intilnirii. Ei joaca rolul unor intermediari, firmele bazindu-se ca ei fac un prim triaj. Daca nu vei apela la astfel de agentii iti reduci inutil dupa parerea mea sansele de a iti gasi de lucru caci sint firme care lucreaza NUMAI cu agentii, nu se complica nici cu anunturi in ziare nici cu anunturi pe WEB chiar daca acestea din urma sint mult mai putin costisitoare.
Depinzind de firma, de cit de repede au nevoie de cineva pt post si de citi bani sint dispusi sa dea, in general un post se publica mai intii la intern si se cere angajatilor sa propuna candidati daca cunosc (se ofera si bonus de angajare celui care refera), apoi se publica in ziare si pe WEB si daca nici asta nu da raoade se ajunge la head hunters. Daca firma e dispusa sa investeasca se merge cu toate metodele de cautare in paralel.
Spunea coral ca primesti cecul prin ei si ca ei iti opresc ceva din el.
Asta e adevarat numai daca tu devii angajatul agentiei de plasare si unele fac asta, sint si firme de consultanta . Ei te angajeaza permanent sau pe contract in urma unei negocieri de salariu pe care o ai cu ei. Ei vor "vinde" serviciile tale altor firme evident la preturi mult mai mari decit te platesc ei pe tine. Cred ca este impropriu sa zici ca iti opresc ceva din cec caci tu nu vezi niciodata suma cu care ei sint platiti pt. tine (si asta e mai bine ca sa nu te enervezi :-), tu primesti cecul de la ei caci esti angajatul lor.

Hai ca iar m-am lungit dar nu m-am putut abtine sa nu clarific caci exista aceasta misconceptie mai ales cind vii din Ro ca aceste agentii sint platite de cel care cauta de servici.

Intr-un cuvint, nu eliminati deloc nici un fel de metoda de cautare de job, fie ea networking, head hunters, ziare, WEB....

Numai bine,


Mihaela

Mergi la inceput