Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

ops....eu nu am vazut ca exista si pagina a 12-a in care s-a mai raspuns partial la intrebarile legate de resume si interviu.

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Urmaresc din umbra ca de abia am timp sa citesc ceea ce s-a scris,daramite sa mai si raspund.
Adela, se numesc referinte...
Ira draga fetele te-au informat f bine,dar as vrea sa mai adaug alte intrebari care desi interzise,totusi se pun:
-De ce ai emigrat in Canada? Stiu ca ai repetat de multe ori raspunsul ptr interviul cu consulul dar crede-ma in momentul interviului la aceasta intrebare ti se umplu ochii de lacrimi...Sau poate doar mie mi- s-a intimplat asa.
-Aveti copii? Nu au voie sa te intrebe,dar daca esti intrebat nu o sa le raspunzi ca nu au voie.Trebuie sa-i abati cumva de la imaginea unui angajat mereu absent ,cu probleme ,ca deh copiii se mai si imbolnavesc,si sa le spui ca ai un sistem f bun de gardienn-age.(acum
nu mai imi vine mie cuvintul potrivit).
Simonna-f frumos ai redactat reteta Mihaelei.
Numai bine,fug ca am cursuri de seara.


Dana si gemenii
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Doamnelor, buna seara... Radu si tati joaca ceva de genul nu te supara frate... dar e rindul meu sa il culc. Ce vreau sa spun, asa, in viteza... nu toate interviurile sint la fel, nu in sensul ca difera ordinea intrebarilor sau felul cum sint puse, ci ca depinde de companie...
Eu am dat primul interviu la telefon, a tinut citeva minute, cit sa se lamureasca daca merita sau nu sa piarda vremea sa ma vada pe-acolo. La interviul propriu zis, in afara de o scurta trecere in revista a CV-ului, verificarea cunostintelor profesionale pe care ma laudasem ca le am si un test de doi bani pentru aptitudini de matematica (cica daca trebuie sa expediem 3 paleti cu 50 de cutii, 2 cu 40 de cutii si daca in fiecare cutie sint, sa zicem, 20 de obiecte, cite obiecte expediem - si asta a fost una din problemele grele) am dezbatut probleme absolut generale - patronul meu este un om absolut special, foarte citit, foarte inteligent si a condus interviul intr-un fel cu totul iesit din standarde. Cind m-a intrebat daca imi place Eminescu am dat sa cad jos de pe scaun, dupa care mi-a povestit vreo doua parabole evreiesti si m-a intrebat ce cred despre ele, le-am analizat impreuna...
Ce-am realizat eu DUPA interviu a fost ca, in multimea de povesti asa, relaxate si amicale, omul reusise sa scoata de la mine o suta de mii de amanunte pe care, tinindu-se de standard, nu le-ar fi aflat in veci de veci. Ce sa dau ca exemplu? Ca am raspuns - tradind singura faptul ca am un copil, fara sa il oblig pe el sa puna intrebarea "ilegala" - "my son used to do"... cind el mi-a cerut, prieteneste, sfatul pentru o problema pe care o avea cu nepotica...
Asa ca... pazea :) Eu am avut noroc, omului i-a placut felul in care privesc eu lucrurile, si profesional dar si asa, in particular, dar cred ca daca dadeam interviul cu cineva de la resurse umane nu treceam, pentru ca prea eram relaxata, fugisem dupa autobuze ca sa ajung si, furiosa ca n-o sa ajung la timp, am uitat cu totul de ce ma duc :)
Ira, m-ai intrebat cind am venit in Ca... eu am mai scris la subiectul asta, chiar la inceput, cind ziceam ce cald era la Brasov si ce frig in Dorval...
Danro, merci de aprecieri, nu le pot lua de bune atita vreme cit tu ataci oameni pe care nu i-ai vazut in viata ta! Felul in care ai luat-o la rost pe Mihaela ca de unde scrie de are asa de mult timp sa scrie... E pacat sa faci de-astea! Mie mi-e tare drag sa scriu pe forumul asta, sint sigura ca celorlalte fete le face placere, altfel nu ar face-o, sau ar intra numai sa informeze ca nu pot scrie ca sint ocupate, cad pe jos de-atita munca, asa ca lasa, la intrebari sa raspunda altii!
Dana... sa stii ca n-am mai gasit numarul tau de telefon asa ca m-am dus si m-am tuns. N-am mai asteptat sa ajung in Rive Sud... Si rrraaau am facut. Mai creste un pic si nu ma las, tot te rog sa ma duci la tipa care te tunde pe tine...
Gata! Ma duc sa-mi spun portia de poveste, mi-a lasat si mie colegul un pic :)
Cu drag, Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Fiecare interviu este diferit asa cum zicea si Simona, din pacate alea cu HR sint mai toate la fel,...plate si cu aceleasi eterne intrebari. "Cum iti vezi matale cariera in urmatorii 5 ani ?" Sint si unii mai destepti care reusesc sa-ti puna intrebari mai inteligente si reusesc sa-ti faca un asa zis profil moral. Ei incearca sa vada si cum te potrivesti in echipa in care vei lucra.
Interviul cu viitorul tau manager (uneori sint o echipa) este o alta poveste, decizia este luata in proportie de 90% in primele 5 minute. Mie nu mi s-a intimplat sa nu-mi placa cineva la inceput si sa-mi schimb parerea pe parcurs, dar o-i fi eu mai dificila :-). Viceversa este posibila :-)) insa.
Nu cred ca este ilegal sa te intrebe de experienta canadiana si nici nu vad de ce te-ar intreba ca se vede in CV oricum. Nu cred ca este ilegal sa te intrebe de ce ai venit in Ca, in primii ani am fost mai tot timpul intrebata, din curiozitate. Mai dragut era cind ma intrebau "dar de ce tocmai ati ales Cä ?" si eu le spuneam rizind, "nu cred ca o sa va placa raspunsul ca nu e ala pe care il asteptati :-)), in mare parte pt. ca nu sint multe tari care accepta legal imigranti si eu nu am rabdarea nici nervii sa ma lupt an de an pe vize si permise de lucru" . Mi s-a raspuns "apreciez sinceritatea !"
Ira ar trebui sa lucrezi mult la fabricarea CV-ului tau. Fetele ti-au dat site-uri bune care iti vor d ainformatii generale. Din pacate cel mai util ar fi cineva care lucreaza deja intr-un domeniu care te-ar interesa si pe tine care ar sti ce sa-ti spuna sa pui in CV, vestitele cuvinte cheie. Unele persoane din HR (alea proaste) fac selectia CV-urilor cautind cuvintele cheie. Eu nu stiu care sint alea in domeniul muzicii...
Simona a adoptat metoda buna cind zice ea ca a fost relaxata la interviu, asta a ajutat-o sa-l cistige. Una din greselile de inceput la interviuri este modestia (nu zice nimeni sa bati toba ca esti cel mai tare sau nu care cumva sa minti ca te prinde destul de repede...), scoti informatia de la ei cu clestele. Alta greseala este ca deoarece nu se stapineste bine limba se tinde sa se vorbeasca foarte putin, raspunzi foarte scurt l aintrebari, nu pui intrebari. Mai bine vorbesti cu greseli decit sa nu vorbesti deloc. Daca taci va deduce ca te descurci greu cu limba si deci vei comunica greu cu echipa. Asa zisele "people skills" sint foarte importante si in general se "deduc" din diferite discutii care par nu tocmai legate de subiect. De la fiecare interviu ai ceva de invatat.

Cam atit pt. seara asta ca iar "acaparez" scena :-)

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Multumesc Ira ptr "doza" data.Multe din ce se scrie acolo se regasesc si in motivele plecarii noastre.
M-ai ghicit ca port in suflet dorul de Ro. cu toate nenorocirile si relele ei(sa nu ma intrebe cineva de ce nu ma intorc,sic...),desi eu am inmagazinat numai amintiri frumose,voi purta mereu in suflet tara mea si nu-mi este rusine,insa nu prea pot sa suport pe cei care de cum ajung aici se dau mari si spun ca nici nu vor sa mai auda,sau vorbesc numai de rau de Ro. si lauda Canada de mama focului.Un individ care isi reneaga originea(am mai spus-o) e pe jumatate pierdut.
Draga Simonna,
Nici nu trebuie sa iei de bune aprecierile mele,daca nu-ti face placere,dar te rog nu face afirmatii false despre mine,ori se pare ca citesti in fuga si nu mai ai timp sa si judeci.
Nu am atacat pe nimeni si nici nu am luat-o la rost pe Mihaela,am intrebat CUM de are timp,nu DE UNDE scrie de are asa mult timp.Sa stii ca dau foarte mare importanta fiecarui cuvant scris sau rostit,poate tu nu,dar te rog nu desanta sensul cuvintelor.Si nici nu cred ca nu am oprit pe cineva sa raspunda la intrebari,oare de ce faci afirmatii in plus?
Se pare,ca pe forumul asta(mai bine zis ,la acest subiect)deranjeaza unele intrebari si nu inteleg,mai bine va las pe voi mamicile,ca va intelegeti mai bine.
Sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Neaþa' !

Am ramas fara cuvinte cand am vazut cate informatii
am primit de la voi, fetelor!

Cel mai tare m-am intristat, Simonna,
ca nu am stiut sa rezolv problema ta...

Ce sunt aia "paleti"?

Si eu ma dadeam mare matematiciana...
si la mate mi-am dat bac-ul!


Mai Danut,mai,
de unde ai tras tu concluzia ca-si reneaga cineva originile?
Daca cineva nu blameaza quebecoisii
inseamna ca isi reneaga originile?

Stai calm, fetele sunt echilibrate
si nu simt nevoia de mici rautati
sau intepaturi,
au altele mai bune de facut...

Mai Danut, dar tu sotie n-ai?
Las-o si pe ea sa scrie....

Excusez-moi, dar nu stiu ce inseamna HR!


A inceput Sofia sa planga...

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

"Excusez-moi, dar nu stiu ce inseamna HR!"

HR= Human Resources

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

fetelor dragelor, multumesc si eu pt raspunsurile voastre..eu nu mai bombardez cu intrebari, mi-am propus sa ma calmez si sa mai las putin timp sa treaca sa ma relaxez inainte de a ataca problema canadei; de fapt m-a cam tuflit fiica-mea, , care are 4 ani si mi-a spus ca ea nu vrea in canada "niciodata, niciodata"...m-a terminat, apoi am revenit la realitate, dar stiu de acum ca mai am o problemutza pe lista; e caraghios, cind am venit in germania mi-am facut o mie de ginduri cum s-o fac pe , la 2 ani, sa inteleaga ca nu se intimpla nimic rau, si n-a fost nici o problema, de fapt; iar acum, cind am aflat ca vom pleca pur si simplu nu m-am gindit la ce va fi cu , cum va reactiona...m-a luat pe nepregatite si m-a terminat...poate imi dati si voi idei cum sa-mi aburesc copilul asta bine ancorat in germania...
ira, daca vrei poti sa cauti si la biblioteca, vei gasi carti despre interviuri si resurse umane in general, sint interesante, si haioase...
ca tot vine craciunul si aveam planuri sa luam ceva seturi de lego, va intreb daca exista jucarii ale firmei lego in canada? se pare ca vom fi "inundati" si de catre bunici si ma intrebam daca le vom lua cu noi peste un an...la fel despre jucariile cu baterii, doamne ce intreb eu aici? deci ce tipuri de baterii sint in canada, seamana cu cele europene;
va rog nu rideti de mine, imi vuieste capul de intrebari si planuri....uuuf
apoi : cum ati transportat lucrurile voastre, numai in valize, sau si prin cargo, sau cu vaporul..samd...cutii, de care...? din cite stiu pasagerii au voie 75 de kg la transatlantic, sau e o aberatie? am auzit in aeroport la otopeni;
unde ati locuit la inceput? cit costa sau unde pot gasi cazare rezonabil, hotel/motel, samd...pe linga toronto?
exista un sezon favorabil emigrarii? ideea mea e ca mie mi-ar placea sa plecam primavara ca parca pare totul mai usor de facut, dar dpdv al gasirii unei locuinte exista un sezon sau un val de mutari pe durata anului?; cineva imi spunea , in germania, ca aici la sfirsitul verii e valul , probabil legat de vacanta scolara?
cit dureaza vacanta scolara?; pe site-ul inspectoratului din toronto scria de la sf lui iunie pina in sept, dar niste prieteni ne-au spus altceva'; au scolile/gradinitele independenta in alegerea vacantei sau exista o planificare a vacantei, diferita de la regiune la alta, cum e in germania, fiecare land are alta perioada de vacanta pt evitarea aglomerarii autostrazilor...iar v-am intrebat cam multe..

pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dcm spune:

ira, pe linga atitea sfaturi folositoare referitoare, adaug si eu o opinie.

cu background-ul tau, sansele cele mai mari de employment le ai tot in education. avind in vedere ca ai internet acasa si plecati de abia peste niste luni bune, de pe acum as incepe sa tatonez posibilitatile de future employment. adica as cauta pe web toate scolile si gradinitele (mai ales cele private gen montessori) din montreal care ofera programe muzicale si le-as trimite cv-ul insotit de un cover letter in care as explica pe scurt situatia si as intreba de eventuale oportunitati. poti sa sugerezi chiar si faptul ca te voluntarizezi pentru un timp. in mod normal, indiferent de rezultat, vei primi un raspuns. in felul asta nu mai astepti pina ajungi in canada sa plasezi cv-uri si poti sa iti faci idee despre ce openings sint inca de pe acum.

o alta idee pe care ti-o pot da este investigarea programelor universitare (masters sau phd) din zona, unde daca ai fi admisa ai avea un fellowship, deci niste bani siguri pentru inceput. aplicatiile se primesc in iarna, deci nu e timpul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Mie nu mi s-a parut ca a ponegrit nimeni Ro in discutiile noastre si si mai putin ca isi reneaga cineva originile, altfel nu am fi pe site-ul asta, nu ?

Asta nu inseamna insa ca am o mindrie geto-dacica si nici nu ma omoara dorul de Ro. Eu ii inteleg pe cei carora le este dor si am fost de mai multe ori "atacata" (nu e cazul aici) ca asa ceva nu se poate, ca aia e casa ta... Pai daca eu aici ma simt acasa, ce sa fac ?

Si eu am amintiri frumoase din Ro dar spre deosebire de Danro eu le asociez mai mult cu anii de copilarie, liceu, studentie. Bineinteles ca-mi aduc aminte de prieteni, tabere, mers pe munte, la mare, discutii filozofice in Cismigiu si altele dar pentru mine astea nu ar reinvia chiar daca as locui in Ro.

O s-o contrazic pe Simona cind zice ca nu te poti obisnui cu dorul de parinti. Ori te obisnuiesti (caci nu ai alta cale) ori iei masuri in consecinta (ii aduci pe ei aici sau te intorci). Evident ca asta depinde de la caz la caz si de relatia pe care o ai cu parintii.

Pt. mine este mult mai durerors sa-i vad cum duc dorul nepotilor si nu-i vad crescind si mai ales, odata cu inaintarea in virsta, ca isi pun problema ca poate n-o sa mai apuce sa-i vada ... Asta e unul din preturile grele ale imigrarii dupa parerea mea.

Hai ca am devenit melancolica,

Mihaela

Mergi la inceput