Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am primit mesajul tau, Ira, dar nu vreau sa-ti raspund pina nu termin de citit mesajele (am citit 5 pagini din 11... mult ati mai discutat fara mine!). Am citit pe nerasuflate si vreau sa-ti multumesc pentru ca ai deschis acest subiect, citind mi-am dat seama cit de interesant este si pentru mine, care sint deja aici, sa aflu ce au facut si cum gindesc si alti romani. Acum nu mai am timp sa citesc, dar voi reveni cu un mesaj dupa ce voi afla ce tot ati discutat la acest subiect in care iti voi povesti si din experienta noastra. Vreau doar sa-ti spun ca nici nu incape vorba sa nu-ti iei copilul, este cel mai greu, dar si cel mai important si drag „bagaj“ pe care trebuie sa-l carati! Fara aceasta comoara sau draga povara... totul vi se va parea cam fara rost, pentru ca nu este o viata deloc roz aici. Si eu stiam cind am plecat din Romania ca nu sint ciini cu colaci in coada, dar ma asteptam sa gasesc macar cite o pisica sau un soricel cu un covrigel fie el cit de mic. Nu prea am gasit... Dar mie imi place aici, imi place la nebunie Montrealul, il iubesc chiar, imi plac oamenii, ma simt in largul meu si nu cred sa fi fost vreodata mai in regula, psihic vorbind, decit sint acum. E frumos si greu, greu si frumos, ai o gramada de facut, de dus, dar zic eu ca merita! Abia astept sa-ti povestesc cum am fost eu primita si cum m-am simtit printre ei, nevorbind nici franceza, nici engleza (ba mint, vorbesc o franceza de balta si pe deasupra si cu un superb accent moldovinesc!). Revin, acum trebuie sa fug, Agata are programare la doctor (acel faimos RV fixat de vreo trei saptamini si daca il pierd, mai astept vreo trei). Imi place ca esti optimista si asa sa ramii, asa sint si eu si nu e adevarat ca cei pesimisti si negativisti sint obligatoriu mai realisti, iti spun din proprie experienta ca am dat dovada de mai mult realism in rezolvarea unor probleme decit multi altii pe care ii cunosc si care mi-au impuiat capul cu realismul lor!

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si ca sa te incurajez trebuie sa mai scriu si ca va trebui sa ajung pe jos la gradinita si de acolo la doctor pentru ca eu nu stiu sa conduc si exact in ziua in care cu greu am reusit sa obtin o vizita la un pediatru bun (sper, cel putin asa mi-a fost recomandat!), transporturile in comun sint in... GREVA! Partiala, exact intre orele in care am eu nevoie de metrou. Asta ghinion, nu daca nu ti se raspunde la unul din sutele de CV-uri trimise (fie si ca sa-ti multumeasca si sa te anunte ca au optat pentru altcineva!). De ce imi place aici... simplu, uita-te la mine cit de calma si zimbitoare o spun! In Romania m-as fi dat cu capu' de pereti si cu fundu' de pamint... aici stau la taclale pe net pina in ultimul moment si singurul gind care ma framinta este daca sa-mi iau cizmele sau ghetele... ceva cit mai comod, pentru ca am de mers cam o ora dus si una si ceva intors, cu tot cu copil! Dar Montrealul este atit de frumos! Si e un frig afara!

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Hello,

va multumesc ca imi raspundeti cu atata promptitudine
la mesaje,
sunt foarte fericita si multumita!


Apropo de interviu,
as avea cateva intrebari:

Eu in Romania nu am avut nici un interviu propriu-zis,
cand m-am angajat prima oara
am facut inainte 6 luni voluntariat
(era un cor super-tare, Preludiu)
dupa care am dat un mic examen
si am fost acceptata.....

Apoi, cand am intrat in invatamant, cred ca stiti si voi,
nu exista interviu, e un concurs si atat.

Intrebarea mea ar fi...Ce reprezinta de fapt un interviu?
Ce te intreaba?

Resume-ul de care pomenea Cristina inseamna CV?
Despre ce cuvinte cheie e vorba?

Stiam, nu stiu de unde am citit
ca daca esti acceptat/refuzat la un interviu
trebuie sa redactezi o anumita scrisoare de multumire.
E adevarat?


dcm, mi-ar placea foarte mult sa-mi fac resume-ul
de aici,
(am mai mult timp)
insa nu stiu nici cum sa incep nici cum sa termin...
Pur si simplu incep sa scriu despre mine,
sau exista o anumita schema?


Mihaela, iti multumesc din suflet pentru raspunsurile tale...

Cristina, ai dreptate cu diplomele,
trebuie sa te ajute si ele la ceva,
demonstreaza (daca nu altceva) macar disponibilitatea ta
de a invata.

Cornelia, sa-ti fie de bine intrarea pe subiect
si asteptam cu nerabdare detalii.



Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Ira, resume inseamna CV... e bine sa il ai si in franceza si in engleza pe o discheta, insa atunci cand vei aplica pentru un joc resume-ul trebuie sa fie targetat, adica aplici pentru un anume job ,toate calitatile tale trebuie sa dovedeasca ca esti persoana potrivita pentru jobul asta.Deci, aplici pentru zece joburi , modifici resume-ul de zece ori.In Cv, e bine sa scrii ca ai facut voluntariat ..si daca urmaresti un job care nu cere pregatirea ta, scrie numai ceea ce te ajuta,nu iti expune toate studiile daca nu e nevoie(altfel te vei lovi de overqualified)...pe masura ca mai imi vin in minte , iti mai spun..pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Tot eu sunt,

mai am o problema...

LIMBA FRANCEZA!

eu ma uit in fiecare dimineata TV5
si nu stiu daca voi, cei de acolo stiti,
se dau stiri din Montreal timp de 1/2 ora.
Problema e ca, nu prea inteleg,
desi am facut 8 ani de franceza la scoala
si am dat si BAC-ul la franceza...

Eu am senzatia ca se scurteaza din cuvinte
adica 4 se pronunta "ca", etc.
Voi mai stiti sa-mi spuneti si alte particularitati
ale francezei quebecoise fata de cea clasica?

Cornelia, bafta la doctor,



Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

ohohoho...e destul de mare diferenta...Ira, nu pierde insa timpul si invata serios franceza, ei te vor intelege pe tine, ba chiar admira daca vorbesti franceza pariziana...eu am terminat franceza..dar ,da , am avut la inceput probleme sa ii inteleg, apoi m-am resemnat...
in fine...la fiecare pas o sa auzi C'est bon? C'est correct?( te opresti la c)
intrebari concrete de ai( ma refer la franceza) si te pot ajuta o fac cu cea mai mare placere...pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Ira,

Pt. CV-uri (resumé) uita-te sa-ti faci o idee aici...
http://office.microsoft.com/templates/category.aspx?CategoryID=CT063470421033&CTT=4&Origin=CT061993551033
Sunt foarte multe site-uri de specialitate cum sa-ti editezi resumé-ul si cover letter, trebuie doar sa faci un search aprofundat.

Cat despre intrebarile de la interview iti fac un rezumat despre HR questions(le scriu direct in engleza - imi vin mai usor in minte):
- Why do you want to get this job?
- What are your strengths/weaknesses?
- What's the salary range you are looking for?
- Why did you quit your last job?
- Can you describe a difficult time in your job and how you dealt with.
- Would you like to work in a team or individually?
- How would you characterize your former boss?
- Why do you think you deserve this job? (insist on your strengths)
- Could you describe a typical day of work?
- Are you available to work overtime?

Astea sunt doar intrebari de resurse umane, despre cele legate de profesia ta nu stiu care ar putea fi eventualele intrebari.

Despre invatamant, o sa dai si examene, dar nu vei intra in nici o unitate de invatamant fara interview…poti sa ai toate calificarile profesionale, dar daca interviewatorul nu te place, poti deja sa mai cauti…

Cat despre franceza quebecoasa vs. franceza pariziana sunt multisoare diferente (esp. slang), ca sa nu mai vorbim de pronuntie...ca sa poti sa fii capabil sa distingi intre cele doua trebuie sa ai urechea foarte bine formata....deci TV5 ajuta destul de mult...a propos stiti de la ce vine TV5?

Cred ca ar mult mai multe de spus, deocamdata doar asta imi vine in minte...

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Mai Ira mai lasa din intrebari si pentru cand o sa ajungi aici,prea vrei sa le stii pe toate,trebuie sa stii sa te descurci si singura,sa infrunti neprevazutul.
Mimi eu n-am nimic cu optimismul tau,imi plac oamenii de genul asta,doar ca eu am spus,optimism exagerat(nu e acelasi lucru).
Oricum felicitari ptr. descrierea retetei si cred ca poate fi foarte folositoare pentru multi.Apropo,cum de ai atata timp liber,ca ti-a luat ceva sa scrii.Parca iti eram dator cu niste raspunsuri,ziceai de experiente neplacute parca,nu am avut parte de asa ceva,am mai spus-o ma consider chiar unul norocos,fiindca dupa 4 luni de la sosire,mi-am gasit servici f.bun in domeniul meu,deci...
Ptr. Ira la fel,nu am avut deloc viata grea si sunt f. relaxat si lucid,dar cum se spune ceva ce nu convine(sa nu zic, "nu-ti")repede apar iritarile,nu stiu de ce,sau poate e o meteahna mai veche.Ma rog..
Ai intrebat ce reprezinta un interviu si ce te intreaba,diferenta nu e mare intre ce este in Ro si ce e aici.Un interviu te reprezinta pe TINE unde iti arati adevarata FORTA si VALOARE,cred ca e cel mai scurt raspuns posibil,poate fetele au timp mai mult si detaileaza,insa nu cred ca e un sablon in afara definitiei date de mine.
Mi-a placut si analiza Simonnei,bravo ,felicitari.Se vede treaba ca fetele diseca mult mai mult lucrurile si manifesta spirit de solidaritate.Timpul meu a expirat.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna, Dan

Mai, dar muncitor mai esti,
de deabia ai timp sa scrii un mesaj!!!

Uite, ca sa-ti mai ridic moralul
si sa-ti mai scad putin dorul de Romania,
iti postez aici un mesaj preluat de pe Quebec.ro!





"Mesajul nu se vrea un fel de reply pentru cel cu viata vazuta de un emigrant roman in Canada si nici nu se vrea "sa aiba succes" in functie de reply-urile date...putin imi pasa....e o realitate pe care o traiesc in fiecare zi si nimeni si nimic nu ma poate convinge ca e altceva...
As incepe cu cateva date personale. Am 28 de ani,sunt casatorit nu am copii. Am fost sef de promotie si credeti-ma chiar am muncit din greu pentru aceste rezultate, si cu multa pasiune fiindca imi place ceea ce fac. Am finalizat in urmatorul an si un Masterat la aceeasi facultate si am ramas asistent la Facultate. De atunci incerc sa ma tin pe linia de plutire ca o baliza care a luat zdravan apa si e pe cale sa se duca la fund.
Salariul meu este de 3.500.000 lei pe lunar iar munca....nu va doresc sa fiti in locul meu. Una din greselile facute in Romania este sa arati sefilor ca stii sa faci mai multe lucrui decat calificarea de baza....vei fi exploatat ca un rob..pe gratis bineinteles! Deci greseala fatala pentru mine. Concluzie cu cat esti mai "prost" cu atat esti scutit de munca. Sintagma "Domle' nu stiu nu ma bag..." functioneaza perfect.
Tot ce visasem ca student s-a imprastiat mai rapid ca fumul ...mediu academic, cercetare, ....glume poate! Pentru cei care lucreaza, au lucrat sau au cunostinte in domeniu, stiu cam ce inseamna viata de "asistent la catedra". Am colegi mai in varsta..undeva la nivelul sefilor de lucrari, ii vezi incercanati, slabi, apasati de grijile zilnice, cu un fel de toropeala a suferintei si blazarii care ii cuprinde de la un an la altul pana cand devii o leguma. Unii dintre ei au incercat si altceva pe langa "cariera universitara" ...acum nu mai reusesc sa faca nimic cum trebuie. Un cadru universitar din orice tara civilizata nu cred ca trebuie sa fie preocupat de mici bishnitarii si de alte artificii de supravietuire mizera.
Vreti sa vedeti ce inseamna coruptie in invatamant? Vreti sa stiti de ce se degradeaza calitatea invatamantului de la an la an?.....oare de ce?
Cam atat despre frustarea serviciului...ar mai fi multe spus...dar imi repugna sa ma mai gandesc la acest subiect.
Acasa locuim intr-un apartament cu o camera. Atat au avut bietii parinti sa ne ofere la casatorie. Sa fac rate la Banca sa imi iau un apartament mai mare?! Ce spuneti, oare o sa-mi ajunga salariul avand in vedere ca doar intretinerea in lunile de iarna ajunge la 1.500.000?!
Sa imi iau o masina?! Doame fereste! La ce imi trebuie oare?! Pot sa circul "civilizat" cu mijloacele de transport in comun, in care miroase pestilential a nespalat si unde oamenii sunt inghesuiti mai rau ca animalele in vagoane (cate 30 in microbuze de 18 locuri)..nu conteaza banu' sa iasa la patronu' de microbuz. Sau poate preferati autobuzele care ne ineaca sufletele cu fumul de esapament si in care springarii, tiganii si alte uraciuni ale societatii te buzunaresc fara mila si nimeni su face nimic...
Sa ma gandesc ca ar fi cazul poate sa avem un copil?! Cu ce a gresit sarmanul micut sa il concep aici?! Dar oricum cred ne-am descurca de minune in apartamentul nostru "a une piece". Niste prieteni de ai nostri au facut imprudenta de a vea un copil, acum fac crize de hipocalcemie, pentru ai asigura micutului strictul necesar...
Da' frustarea de zi cu zi, da' lipsa oricarei perspective profesionale si financiare, da' presiunea psihica a fiecarei zi, da' mitocania si subcultura strazii din ce in ce mai agresiva si mai agasanta, da' oamneii pe care ii vad zilnic adunand mancare de la tomberonul din spatele blocului si mizeria crunta ce sufoca totul....oameni buni, in Romania se fac cu nerusinare topuri ai oamenilor cei mai bogati, care isi etaleaza cu nonsalanta averile prin mass-media, in timp ce grosul populatiei se zbate intr-o mizerie crunta. In Romania nu exista justie, nu exista politie, nu exista director, rector sau alt sef neafiliat politic. In Romania mananci bataie pe strada sau esti amenintat cu arma si politia se intoarce cu spatele si isi deroga compatenta.In Romania se plateste caldura care radiaza prin pereti domnilor care v-ati debransat ..chiar vreti sa profitati de confort fara a sa platiti....
Romania este o tara a aberatiilor si a lipsei de bun simt in aceste momente.

Ce spuneti domnilor, asa ca perspective...imi dati voie sa emigrez in Canada? Am voie? Va rog frumos...primiti-ma si pe mine... si nu ma mai inebuniti cu cat de bine este in Romania ca TURBEZ!

Mama ne-a invatat ca e bine sa invatam..ca cica o sa ne fie bine. Cu ce am gresit fratilor? Ce nu am facut? ...sau poate doar faptul ca m-am nascut unde nu trebuia?"



cu drag,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Draga Ira,
Inainte sa te prezinti la un interviu e clar ca trebuie sa-ti faci temele dinainte. Incerca sa afli cat mai multe despre companie si implicit jobul pt care aplici dar nu in ultimul rand afla cel putin numele persoanei care te va intervieva si eventual pozitia ei acolo. La intrviu iti vor fi puse o sumedenie de intrebari de la clasicul "why should we hire you?" sau "why should I consider you a strong applicant for this position?" pana la "Are you in good health? What do you do to stay in shape?".
E important sa fi acolo cu cateva minute inainte, niciodata mai tarziu. Deasemenea e bine sa ai cateva intrebari pregatite dinainte pe care sa i le pui, la sfarsit te va intreba daca ai intrebari si nu prea sta bina sa nu ai. Intrebarile ar trebui sa arate inca o data interesul tau pt jobul respectiv si pt companie. Nu e o idee nimerita sa intrebi despre salariu sau despre beneficii pana nu ti se ofera slujba respectiva( aici mai sunt si exceptii insa). E bine sa ai o copie a resumeului tau si o lista cu numele celor care te pot recomanda(nu gasesc cuvantul potrivit acum) in engleza - references. E aproape imposibil sa fi angajat fara sa ai references, cineva care-ti cunoaste conduita profesionala si poate da cateva detalii despre tine( la telefon).
In timpul interviului e foarte importanta prima impresie. Felul in care te imbraci, felul incare te prezinti, trebuie sa arati ca esti deschis, prietenos, relaxat. Important, trebuie sa dai mana cand va prezentati la fel si la sfarsit de interviu. La sfarsit nu uita sa multumesti pt timpul acordat.
Dupa interviu nu e obligatoriu ci doar o idee buna sa trimiti o scurta scrisoare de multumire celui care te-a intervievat. Asta daca bineinteles vrei neparat jobul respectiv si vrei sa ai cateva puncte in plus fata de concurenta.

O lista cu intrebarile interzise la interviu (in Canada):
-intrebari despre marital status
-varsta
-daca ai copii sau ai de gand
-religia
-daca ai experienta canadiana( in campul muncii)

Aam am uitat , cand trimiti un resume acesta trebuie sa fie insotit intotdeauan de o cover letter in care iti expui scurt in cateva paragrafe intresul tau pt pozitie si companie si iti expui putin calitatile importante pt job. Trebuie sa-i trezesti interesul sa intoarca foaia si sa-si arunce ochii pe resume.

Pt resume exista si nu exista o schema stas, totul e sa fie usor de citit, sa nu fie supraincarcat cu explicatii ce nu au relevanta pt jobul pt care aplici. Tine minte insa resumeul nu are rolul de a-ti obtine o slujba ci un interviu.
Uite aici un website care mi-a folosit si mie: www.monster.com






Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput