Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Canadienii sint tare sportivi de felul lor si eu tare i-am mai admirat ca eu nu le prea aveam pe astea cu sportul, eu cu cartea...
Fac foarte mult sport de la foarte mici pina la foarte batrini. Eu am avut niste batrinele la lectiile mele de "weights and strength" care imi dadeau clasa ce putere si rezistenta aveau fata de mine care imi dadeam sufletul acolo. La fel si la cursurile de yoga, de care m-am lasat din lipsa de timp si dupa care inca mai suspin...
Ce sa mai spunem de bicilete sau patine cu rotile, ar fi si pacat caci Montrealul are o pista ciclabila pe malul canalului si al fluviului de toata frumusetea. Vezi familii intregi de la mic la mare in cirduri de biciclete. Copiii merg in general la inot, patinaj/hokey (musai ca deh esti in Ca), fotbal = soccer (mai ales fetele !), tenis ... Fetita mea a inceput sa patineze inainte de a avea 3 ani si la 4 ani am pus-o pe skiuri si uitindu-ma la ea cum schieaza. Dupa ce am inghetat la poalele muntelui m-am hotarit sa ma apuc si eu de sportul asta si mi se pare fantastic. Dintr-o data iarna mi se pare mult mai scurta si ma bucur cind ninge si nu m agindesc la problemele de circulatie cauzate de zapada.
Mie mi se pare ca aici parintii ori nu se ocupa mai deloc de copii si atunci vegeteaza in fata TV-ului ori le fac un program cu foarte multe activitati de nu prea mai au timp si de joaca neorganizata de care imi aduc eu aminte din copilarie. La fetita mea la scoala sint o groaza de activitati para-scolare (balet, balet-jazz, sah, fotbal, basket,judo,pian, vioara, cor , limbi straine-extra...) si am rezistat din greu insistentelor ei de a se inscrie la foarte multe activitati caci si ceilalti prieteni asa faceau. Ea face pian si ski asa ca i-am dat voie sa-si mai aleaga numai o alta activitate si si acum inca ma mai bombane pe tema asta. Mie si asa mi se pare foarte mult dar eu am oroare sa nu-mi ajunga leguma din aia care sta in fata televizorului si se uita la orice.

Pt Ira, software engineer = ingenieur en logiciel = cineva care a facut facultatea de calculatoare in general si care se ocupa cu designul programelor pe calculator

Nu toate bucatariile sint asa cum zice Iris, cred ca o buna parte sint asa (in special in Toronto le-am vazut asa). Eu am cautat intotdeauna bucatarii inchise si culmea e ca am si gasit (unele erau ele inchise dar nu mai aveau usa ca fusese scoasa :-)) ce e drept in imobile mai vechi (cu citeva etaje numai).

Numai bine,


Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

mihaela, bravo!!! m-ai si linistit, deci ne tinem de sporturi...hehe , si eu am fost si sint deprimata cind vad strazile germane pustii, prea putini copii in parcuri, nu-s ce fac in casa, adica stiu - da' de ce? nu e ok nici cu copiii vesnic lasati pe linga bloc dar nici asa, sper sa nu cad vreodata pe una din "pantele astea";
ma bucur pt copii ca vor avea ce face, fain si util...tare e bine sa stiu asta!
tot nu m-ati lamurit insa cind se diferentiaza clasele dupa nivelul performantei scolare sau cum i-o spune: cind e treapta aia 1, 2-a de pe vremea noastra in ro? nu va spa pe mine, am un balamuc in cap, cred ca tre sa ma linistesc...aaa, si mai vreau si niste denumiri de magazinoaie de mobila, de electro, de supermarketuri care va plac voua...
va pup! si danke schoen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Pai este si nu prea este nici un fel de diferentiere in functie de performantele scolare. Nu exista treapta 1,2... Se trece din primaire in secondaire (= high school) la sfirsitul clasei a 6-a. Trecerea de la o scoala publica la alta scoala publica se face in functie de locuri disponibile si apartenenta elevului de respectiva comisie scolara (in functie de unde locuiesti), asta se poate face in orice moment. Anumite scoli publice (in Qc) si anume scolile internationale care sint recunsocute a fi cele mai bune, au examen de intrare. Deoarece poti candida in fiecare an in functie de numarul de locuri libere, "examenele si materiile de examen" difera de la an la an. In general la aceste scoli "batalia pt apa grea" se da la intrarea la maternelle unde se ocupa toate locurile. Pe parcurs mai apar 1-5 locuri numai daca pleaca copiii de la scoala din diverse motive. La maternelle evident nu au ce examen sa le dea si ii stringe pe toti candidatii prin clase si nu se stie cum ii evalueaza (cica au si psihologi acolo) dar numai unii sint selectati. N-o sa stii niciodata de ce copilul tau nu a fost selectat ceea ce mie mi se pare total nedrept dar asta e.
Revenind la scolile private, unele dintre ele ofera clase pt copii "super dotati" unde fac matematica (si probabil si alte materii) mai avansata. Si platesti si mai mult :-) Unele scoli devin renumite ca sint mai bune in stiinte, altele in litere... asa ca e destul de curent sa faci primarul la o scoala si pe urma sa se mute la alta scoala pt secundar si inca o data pt colegiu.
Din pacate scolile publice nu au un renume foarte bun, dar atentie, nu toate. Sint scoli publice care nu au examne de intrare si la care am vazut parintii (la TV) stind la coada o noapte intreaga ca sa-si inscrie copilul la scoala respectiva si deci sa "apuce" un loc.
Din pacate accesul la scolile private (mult mai ieftine in Qc decit in Ontario, aproape jumate de pret caci si unele scoli private sint subventionate intr-o anumita masura de stat) depinde mai mult de buzunarul parintelui ... Exista si burse dar nu stiu nici cit de multe si nici care sint conditiile de a le primi.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna prieteni,

mai Danut mai,
Mihaela nu face propaganda guvernului Canadei,
ea are doar(spre deosebire de tine)
o atitudine pozitiva asupra vietii,
intr-un cuvant: e optimista!
Eu cred ca asta e si cheia succesului ei.
Noi avem de invatat de la oameni ca ea...


by the way,
AM INTERNET PRIN CABLU !!!!!

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Hello,

as mai vrea sa va intreb...


Daca vreau sa-mi inchiriez de pe net,
cum procedez, pot din Romania?
Arata super apartamentele, si nu mi se par scumpe,
(intre 300 si 600 as fi dispusa sa dam)
am gasit destule la pretul asta,
dar parca e prea frumos ca sa fie adevarat...

E adevarat ca nu stiu zonele din Montreal...

pupici

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Pentru Mihaela,

Pai cum maternelle nu este obligatoriu
daca e asa de important,
adica selectia pt scolile bune(internationale)
se face la inceputul acelui an?
Si cum adica nu afli niciodata de ce copilul tau a picat?



cu drag,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Unde ai vazut apartamente super la preturile afisate de tine?Hai ca am ras copios.Spune-mi si mie ca merg sa inchiriez.Vezi ca f.usor esti dusa in eroare,multe nu au caldura inclusa si aia te costa de te rupe iarna.
Un apartament rezonabil sa inchiriezi gasesti la pretul de minimum 600$ pe luna (si asta ptr. 3 1/2),ptr. un 4 1/2 gasesti la min.750$/luna.Am zis REZONABIL,atentie!
Uite asa isi imagineaza unii ca aici e raiul...
Apropo,eu sunt foarte "pozitivist",dar asta nu inseamna ca tot ce spun unii trebuie sa si cred.
Ia zi-ne si noua mai mimisor care e cheia succesului(in afara de optimismul exagerat) poate descuiem si noi niste usi "barosane".
Imi place mai Irinuca ca ai inceput sa fii mai realista si pui intrebari
Hai ca ne mai auzim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Unde ai vazut apartamente super la preturile afisate de tine?Hai ca am ras copios.Spune-mi si mie ca merg sa inchiriez.Vezi ca f.usor esti dusa in eroare,multe nu au caldura inclusa si aia te costa de te rupe iarna.
Un apartament rezonabil sa inchiriezi gasesti la pretul de minimum 600$ pe luna (si asta ptr. 3 1/2),ptr. un 4 1/2 gasesti la min.750$/luna.Am zis REZONABIL,atentie!
Uite asa isi imagineaza unii ca aici e raiul...
Apropo,eu sunt foarte "pozitivist",dar asta nu inseamna ca tot ce spun unii trebuie sa si cred.
Ia zi-ne si noua mai mimisor care e cheia succesului(in afara de optimismul exagerat) poate descuiem si noi niste usi "barosane".De ce oare nu pui oamenii si in "garda" si de ce nu spui ca nu ptr. toata lumea e la fel,MAI ALES AICI,daca tu ai avut succes si ti-a fost usor de la inceput,asta nu inseamna ca toti ajung la fel.
Mai bine ai scrie in culoarea roz, ca prea le zici in roz.
Imi place mai Irinuca ca ai inceput sa fii mai realista si pui intrebari.
Hai ca mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Danro, daca ai citi cu atentie mesajele mele ai vedea ca am spus-o nu o data, ci chiar de citeva ori ca experienta mea nu se poate extrapola ca dealtfel experienta nimanui. Imi pare rau ca te deranjeaza optimismul meu. Chiar am cerut altora (caci eu nu am, ce vrei sa le fabric ?) si experiente mai putin fericite tocmai sa se vada ca viata nu e tocmai in roz.

Nu cred ca am avut "cheia" reusitei ca daca as fi avut-o as fi dat-o si altora .... ca nu sint egoista.

In loc sa-mi critici optimismul meu mai bine ai veni cu ceva exemple de probleme concrete pe care le ai tu aici ca sa vada Ira ca viata nu e tocmai roz pentru toata lumea.
Este ciudat ca am observat aceeasi atitudine si pe forumul despre NZ unde din pacate discutia a degenerat. Cum au scris niste fete ca lor le-a fost bine, au fost acuzate ca scriu "savarine".
De ce oare numai daca suferi pare veridic ?
Ce as avea eu de cistigat ca sa prezint viata altfel de cum am vazut-o eu si familia mea. Fiecare experienta este unica.
Nimeni nu trebuie sa deduca citind numai niste intimplari si pareri ca asa o sa le fie si lor (bine sau rau). Numeni nu poate sa prezica asta. Am spus-o din totdeauna ca mai bine sa fii pregatit sufleteste la ce este mai rau si sa nu vii cu "big expectations" ca sansele sint mari sa se scufunde corabiile la inceput dar cu munca si perseverenta aici este o societate care iti permite sa iesi la lumina.

Sint de acord ca preturile pe care le-a vazut Ira par extrem de mici fata de ce am auzit eu ca platesc prietenii pe aici. Preturile variaza foarte mult si de zona unde se afla apartamentul.

Pt Ira,
Da maternelle nu este obligatorie in sensul ca poti sa-ti tii copilul acasa si il duci la scoala numai in clasa I, evident ca in cazul asta "pierzi trenul" la scolile cele mai bune. Eu nu cunosc pe nimeni care sa nu-si fi dat copilul la maternelle dar posibilitatea exista.

Tocmai pt ca nu au cum sa le dea "examen" celor mici, nu ti se spune cum au fost evaluati si deci nu ti se spune de ce au "picat" tocmai ca sa nu ai nici o sansa de a contesta. Sint foarte multi parinti nemultumiti de chestia asta dar deocamdata asta e.

Felicitari Ira pt cablu !

O zi buna,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorina_dc spune:

quote:
Originally posted by Danro

Unde ai vazut apartamente super la preturile afisate de tine?Hai ca am ras copios.Spune-mi si mie ca merg sa inchiriez.Vezi ca f.usor esti dusa in eroare,multe nu au caldura inclusa si aia te costa de te rupe iarna.

--> Nu inteleg de ce ai ras, 930$ pentru un 4 1/2 la Snowdon nu e putin. Conteaza mult zona, iar piscina interioara au multe imobile, nu e insa neaparat utilizabila...

Un apartament rezonabil poti sa inchiriezi gasesti la pretul de minimum 600$ pe luna (si asta ptr. 3 1/2),ptr. un 4 1/2 gasesti la min.750$/luna.Am zis REZONABIL,atentie!

--> Poti gasi in Pierrefonds 4 1/2 la 630 $ cu caldura inclusa, dar iti cam trebuie masina...

-->Ar trebui definit ce inseamna REZONABIL...

Uite asa isi imagineaza unii ca aici e raiul...
Apropo,eu sunt foarte "pozitivist",dar asta nu inseamna ca tot ce spun unii trebuie sa si cred.

--> Pozitivist ar insemna ca vezi mai degraba partea buna a lucrurilor, nu ca ar trebui sa crezi tot ceea ce ti se spune...:-)

Numai bine,

Dorina.


Mergi la inceput