Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ira, uite-aici un link :
http://www.firstcorp.ca/global/apt-unfr.htm
pentru a vedea aprtamente.
Da click pe fiecare optiune. In cadrul prezentarii o sa vezi sub poze ca au alte linkuri pe care trebuie sa te duci pt a vedea bucataria, sufrageria etc. Nu toate ofertele au si poze detaliate din interiorul casei.
Iti dau aici spre ex.:
- un link cu poze detaliate (Montreal, Snowdon, 2½, 3½, 4½ indoor pool, private garden, $550-$930/mth)
http://www.firstcorp.ca/laycan/clan.htm
- Asta nu are poze detaiate (Montreal, Lavoie St., 1 1/2, 2 1/2, , 3½, renovated apartments, Available August or September ): http://www.firstcorp.ca/centraux/5485lavoie.html
Site-ul de origine este: http://www.firstcorp.ca/global/resf.htm (selectezi de aici ce vrei apartamente de inchiriat mobilate sau nemobilate, de cumparat etc.)



Aici ai un alt site cu inchirieri de apartamente (dar n-ai poze, ci numai descrierea si harta cu adresa) - e bun ca sa-ti faci idee de preturi pe zone si ca sa ai numere de tel. unde puteti cauta de inchiriat:
http://www.moremontreal.com/apartments/
Da click pe "by neighbourhood" si apoi alege ce vrei. Sau da clic pe "by no. of rooms". o alta optiune e sa te duci pe maps, selectezi de ex. downtown, apoi apesi pe "Let's go" si va aparea harta downtown-ului. Te duci pe fiecare bulina rosie (e un ap. de inchiriat) si poti vedea apartamentul respectiv.

Alte site-uri:
http://www.repondre.net/

http://www.montrealenligne.com/en_index.php (dar momentan se lucreaza la site, verifica-l din timp in timp)

http://homes.canada.com/montreal/browsecategory.aspx?id=3233 (astea sunt din ziar - The Gazette)

http://www.actualhomes.com/ (da click pe provincia care vrei, apoi pe oras s.a.m.d. - nu are poze cu interioarele)

http://www.apartmentscanada.com/cgi-apartmentscanada/classifieds/classifieds.cgi?

db=pq&website=&language=&session_key=&search_and_display_db_button=on&results_format=long&db_id=158&query=retrieval

http://www.apart-zone.com/Zone/Liste.asp

http://www.visitenet.com/search/ad_listing.asp?co=&pricemin=1&pricemax=2000&ptype=Apartment&lstrm=&avbl=&bed=&bedto=&ftur=&pts=&nhood=montr%E9al&city=ALL&r=30&s=91&rp=mn&submit=search (da-i pe 360 de grade virtual tour ca sa vezi cum sunt interioarele).



Cred ca-ti ajunge pe ziua de azi...

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

mihaela, multumesc mult pentru povestea germano-canadienilor...exista multe lucruri placute in germania, poate si incetineala cu care intr-adevar fac mai toate , dar le fac bine...e altfel de incetineala decit in ro, cea data de o stare de siguranta parca, asa ceva, ceea ce cel putin mie in ro imi lipsea, aici nu, mi-a trebuit doar putin timp sa nu ma enervez la cozi, la medic samd, unde totusi astepti dar sub priviri zimbitoare din fericire; am devenit si mai politicoasa decit eram, aaah ii iubesc pe soferii germani..ii voi iubi si pe cei din canada?!
categoric e mai bine ca in romania, si eu incerc acu sa aflu ce e cu canada...try ai dreptate , ne-am luat lumea in cap cautind un loc unde se traiset normal, nu fanatstic, nu imbuibat, pur si simplu uman normal...
ma repet: noi plecam din cauza limbii germane care ne depaseste..si si din cauza atitudinii destul de asa-si-asa fata de straini, desi nu ar trebui sa generalizez pt ca nu avem experiente triste pe tema asta, dar parca le simti in aer, poate sint doar in capul meu si-al altor imigranti?!
in fine, mai vroiam sa va intreb cum e cu scoala, am scotocit eu pe internet dar n-am gasit o schemutza sa vad care e mersul unui pici prin scoala pina se face mare, sa vad si eu unde sint bifurcatiile samd..m-am zapacit prin credite universitare, ce mi-or fi trebuit...deci hai ,va rog cind aveti timp povestiti?
in germania separarea pe categorii de scoli, bune, slabe si catastrofale se face dupa clasa a 4- a , note se dau dintr-a 3 a, si o mare importanta o are recomandarea invatatoarei, si am auzit citeva povesti de groaza pe care - nici nu stiu daca sa le iau sau nu in serios, despre puterea invatatoarei....si asa nu imi placeau invatatoarele din romania, dar asta e alta poveste...
sper ca nu v-am biriit prea tare, si , sa nu uit: scuza-ma ira ca ma bag peste subiectul tau, stiu ca plecati spre quebec, si eu tot trag de limba fetele englezele, dar zic eu ca n-ar rost sa fac eu un subiect separat si sint bune si pt tine informatiile astea pretioase;sau?!
multumim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna seara fetelor si... Dan-capitan-de-plai,


M-ati coplesit(try, mihaela) cu atatea site-uri
incat imi va lua o saptamana sa le vizitez pe toate...


...mai ales in conditiile in care
am platit de o saptamana pe cei de la cablu
sa vina sa-mi traga net
si ei au venit 1 data-cu un prelungitor
ca sa-mi traga timp de 2 ore curent din casa
si cam atat...
Cica au dat gauri
nu stiu unde exact
dar ce mai conteaza, de-ar veni o data
ca nu mai am rabdare.


Astazi am iesit si eu din casa
ca au fost peste 0 grade
si, printre cumparaturi si alte cele
am vrut sa schimb oaresce suma din lei
in dolari canadieni
dar nu au fost de gasit la nici o banca din oras.

Nu mai vin medicalele astea odata
ca nu mai am nici o rabdare...

Mihaela, ai dreptate, nu are rost sa ma aventurez aiurea
cu inscrierile la garderie
cand eu nici nu stiu unde voi sta...
Ce stiu sigur e ca noi ne vom lua masina
SH, of course.
Asa ca vom putea sta si la margine de oras
fara probleme.
Din pacate eu nu am carnet de sofer
si rau am facut.....

dar am toata viata inainte
si voi lua carnet de acolo.



Adela,
eu si Sibin ne-am cunoscut in anul 1 de facultate
adica am fost in acelasi an.
Timp de 4 ani am fost ffff buni prieteni
si-n anul 5 ne-am indragostit si ne-am casatorit...

Totul s-a intamplat atat de lent
incat la inceput ni se parea ciudat sa ne sarutam
cunoscandu-ne asa de bine...

Ni s-a parut totul o joaca!
(Sibin spune si acum ca a avut 40 febra
cand a spus "da" la primarie)


...si Sofia tot dintr-o joaca a aparut,
am vrut sa incercam daca pot ramane insarcinata
fara anticonceptionale
si..... am vazut!

Adevarul e ca in acea perioada
am simtit o dorinta cat se poate de concreta
de a-i face un copil lui Sibi
care sa semene cu el
si asa a fost.

Ar mai fi muuuulte de povestit
dar va dau si voua cuvantul:




Si eu sunt curioasa sa stiu cate ceva despre
fiecare din voi
(asta numai daca confidentialitatea
nu se identifica cu nick-ul vostru)
si mai ales.....
cum v-ati hotarat sa emigrati,
care au fost motivele care v-au determinat sa faceti
aceasta fericita alegere (pentru fete)
si PUTIN mai putin fericita
(pentru barbatul subiectului nostru)
si multe chestii despre copii vostri(care aveti)
De exemplu habar nu am ce-i aia
soft-inginer.
Voi ce munci prestati prin Canada?
Cu extrem-de-mult-drag,


Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

try, esti insarcinata?

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Mai mimitete,parca ai face parte din Guvernul Canadei(Traiasca!) sau mai bine zis din "Ministère des Relations avec les citoyens et de l`immigration" (n-am gasit steagul Quebec-ului),ca prea le zici frumos.
Iris,diferentele sunt mari intre Germania si Canada in privinta "aspectului" exterior,curateniei si disciplinei.Am fost de 3 ori in Germania ,odata am stat 5 luni si ma asteptam sa gasesc aici ce vazusem acolo,dar nu a fost asa.Multe cladiri par cenusii,apoi vestitele case lipite din lemn,care le aduci cu tir-ul.
MARELE avantaj aici este ca nu te simti "privit"(stiu ce inseamna asta) si in ce priveste discriminarea, Canada este number 1.Adica poti trai linistit ,fara teama ca vei fi renegat.De fapt politica guvernului a fost de asa natura(si este in continuare) de a inocula populatiei autohtone(sa spunem asa)ca fara emigranti Canada nu prospera si asta e cam adevarat.De aici si respectul fata de toti cei veniti din "afara".
MARELE dezavantaj ca este departe si costul unui drum in Ro. este de 3-4 ori mai mare decat din Europa.
Multi romani ,nu spun si nu recunosc,dar strang cu greu bani(si nu putini) ca sa mearga acasa,cand ar putea sa faca multe altele cu banii astia.Dar ce e mai important,Caraibe sau parintii?Si nu stiu cine are 1 luna concediu si mijloacele sa mearga in ambele parti.
Scoala copiilor e o "joaca" ptr. ei,de abia la colegiu ar incepe sa invete mai serios din ce am auzit.Guvernul nu e interesat sa investeasca in sistemul de invatamant,sa ofere ceva gratis, ptr ca aduce emigranti gata scoliti(multi din ei culmea sunt nevoiti sa faca din nou studii sa poata gasi un loc de munca,imprumutandu-se,tot de la Guvern si cine iese in castig,ghici?)
Un mic SECRET ,care multi nu-l stiu,canadienii promoveaza si incurajeaza emigratia,nu atat ptr. noi adultii,care fiecare se descurca cum o putea, cat mai ales ptr. COPIII acestora,care se vor integra in sistem si contribuie la sporul demografic al tarii.
Parerea mea Iris,sa stati acolo cat puteti,mergeti in paralel cu actele ptr. viza si pe urma veti vedea,nu se stie ce rezerva viitorul.Cel mai indicat ar fi sa faceti o vizita aici,chiar daca dati niste bani si sa vedeti cu "ochii" vostri,asa va puteti face o impresie.
Pe scurt:marile avantaje care vi le poate oferi Canada comparativ cu DE sunt:asigurari sociale,medicale mult mai bune si un statut sigur de rezident,mai apoi de cetatean.
Mersi Ira ptr. apelativele tale,deh ce sa-i faci, ma simt bine printre femei
Toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Sunteti niste fete extraordinare,vorbiti asa frumos si ne incurajati cea ce pentru noi cei care vrem sa ajungem in CA conteaza foarte mult!
Cea ce vreau sa va spun este ca astept cu nerabdare sa citesc zi de zi mesajele voastre!
Multumim mult pentru toate informatiile ce ni le oferiti zi de zi!


Ione`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Din pacate nu fac parte din Guvernul Canadei :-)) nu ca m-as omori dupa el dar o pensie la batrinete nu mi-ar strica de la ei ca eu la "privati" pun bani din greu la RRSP.
Nu stiu de ce nu ar recunoaste romanii ca depun bani din greu pt biletele alea de avion care sint scumpe. Alegerea mea a fost simpla pt ca eu m-as duce in Ro doar ca sa-mi vad parintii asa ca prefer
sa-mi fac concedii placute aici sau in Caraibe si sa-i aduc pe ei in fiecare an aici caci asa pot sa stea mai mult si pt ei este o placere. Ai dreptate, asta este o alegere grea si destul de multi isi "consuma" micul concediu pt.. a merge in Ro. Eu am venit foarte obosita de acolo singura data cind am ales si eu calea asta asa ca
m-am hotarit sa n-o mai fac, dar asta este o alegere atit de personala incit nu exista varianta buna si varianta proasta.

Despre invatamint (Qc):
gradinita/cresa - de la 3 luni (fiecare gradinita are virsta ei minima, eu mai jos de 3 luni nu am auzit) pina la 5 ani

pre-maternelle - de la 4 la 5 ani, nu este obligatoriu. Unele scoli (publice sau private) ofera pre-maternelle dar nu sint foarte dese.

maternelle ( = kindergarten) - de la 5 la 6 ani, nu este obligatoriu dar marea majoritate a parintilor isi trimit copiii acolo, marea majoritate a scolilor ofera maternelle. Exista si serviciu de garda (dimineata inainte de inceperea orelor, la prinz in timpul mesei si seara dupa sfirsitul orelor). Este o tranzitie intre gradinita si scoala (nu mai dorm dupa-masa), invata literele, cifrele... si se joaca mult. Cele care apartin de scoli (deci de comisiile scolare) ofera si transportul scolar cu autobuzul (gratuit) daca stai la mai mult de 1 km (parca ?) de scoala. Autobuzul ii ia si aduce in functie de orarul scolii si nu al orelor de garda. Din acest motiv fetita mea era foarte dezamagita ca nu merge cu autobuzul scolar si ca mergea cu mine in masina.
Primar (obligatoriu) incepe de la 6 ani.
Ciclul 1 primar (clasele 1 si 2)
Ciclul 2 primar (clasele 3 si 4)
Ciclul 3 primar (clasele 5 si 6).
Ca sa te incurci de tot unii spun " la deuxieme classe du deuxieme cycle primaire" iar altii spun la quatrieme classe du primaire si se refera la acelasi lucru.

Secondaire in episodul urmator :-)

O zi buna,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

ma pregatisem aseara pentru un mesaj mai amanuntit, dar l-am pierdut pe drum (mi s-a restartat calculatorul inainte sa trimit mesajul). Dar nu faceam altceva decat sa sustin punctele devedere ale fetelor de mai sus (mai putin legat de scoala ca nu am informatii despre structura invatamantului aici). Asa-i eu nu m-am simtit o clipa imigrant aici, oamenii din jurul meu nu mi-au lasat nici o clipa impresia ca as fi venit sa iau locul cuiva sau sa afectez pe cineva, ca urmare oamenii se comporta foarte frumos, fata de cum am auzit casunt priviti prin Europa. Iris ziceai de soferi: si astia de aici te ung pe suflet, mie mi-e drag de ei: te saluta la urcare si la coborare, iti multumesc ca le bagi biletul in cutiuta, merg frumos (nu ca si cand ar transporta cartofi), e cald iarna si este aer conditionat vara, autobuzele vin relativ repede (metrourile nu mai zic: de-abia pleaca asta din statie ca in tunel se vede lumina urmatorului).
Ira, nu-s insarcinata, dar lucram asiduu la problema :-)))
Nu mai stiu daca aveam sa mai adaug ceva, am cam multa treba, va las...

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Pt ca Mihaela vorbea despre cum e invatamantul organizat aici, vreau sa completez doar ca parintii au voie sa isi scoleasca copiii si singuri acasa pana in clasa a XII-a. Se numeste home schooling. Si sunt intr-adevar parinti care aleg aceasta varinata din diverse motive. Daca la un moment dat parintele se razgandeste si vrea sa-si dea copilul la scoala, acesta da doar un test(examen) in care-i sunt testate cunostintele si integrat la clasa corespunzatoare.

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

multumesc mamici, pt ca stim ca va papam din timp cu chestinarile noastre...
m-ati zapacit si voi si inspectoratul scolar cu site-ul lor, tot n-am gasit de la cap la coada ce ii asteapta pe copiii astia ai mei care tocmai cinta de zor : o lauda pe sara ca incepe sa cinte pe germana si eu ma iau cu miinile de cap...dar mi-am amintit palavragind cu o prietena cit haz-de -necaz faceam , eu si sotul meu, fiecare de taica-sau...au avut ocazia, fiecare, ca prin anii 80' sa ramina in strainatate in conditii profesionale ok, dar s-au gindit "ca ne strica rostul"...nu-l mai pot suferi pe socra-meu de cind am aflat, si mai e si acum convins de asta, dar stie c-a gresit totusi si nu are nimic impotriva hotaririi noastre de a emigra..ar fi si culmea...deci cade pe noi magareatza emigrarii incotro vedem cu ochii...simt asta de cite ori citesc ziare rominesti, si imi promit sa nu mai citesc...
hai ca m-am lungit si uit ce mai vreau sa va intreb: cum e cu copiii si sportul, pe aici sint afise mari mari "sport tun deutscland gut" = sportul face germania buna...si cam asa e , sint multe asociatii private, nu scumpe, unde pot copii sa fac sport, de care vor...plus cluburile scolare; deci cum e cu copiii, ce fac ei, in timpul liber samd...dar adultii? ma refer la copiii ai caror parinti chiar vor sa ii puna sa faca si altceva decit sa faca scoala, jocuri pe calculator si sa caste gura la filme?!
am gasit un atlas cu ontario, il comand dupa cemai caut si alte oferet, dupa ce il prinmesc va pun sa imi dati liste si listute cu zone bune , bunutze, rele, dubioase samd...deci nu fugiti de noi!!! stiu ca sint cam caraghiaosa sica ma agit ca pepsicul, dar nu mai am rabdare, am pus germana cam in cui, nu ma mai simt in stare sa invat...si viseeeez...ar trebui sa ma apuc de invatat...

toate bucatariile , in apartamentele de inchiriat sint mici, si mobilate, utilate,si fac parte din livingroom?

va las, ca v-am ametit
pupici si multumiri!

Mergi la inceput