Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ceea ce numesti tu gradinita de stat este de fapt scoala

gradinita nu-i scoala, oricum ai lua-o. Scoala-i pentru cei ce intra-n clasa I. Kgarden=gradinita, iar day-care e gradinita cu program prelungit sau camin cum era numit cand eram eu mica. Chiar daca gradinita e situata in aceasi cladire cu cei ce merg la scoala, nu poti numi gradinita scoala.
N-am inteles foarte bine unde vroiai tu sa ma contrazici. Eu am facut o diferentiere clara intre day-care si gradinita (kgarden). Ce-am gresit intr-adevar e varsta de la care ti-l primeste la gradinita: 4 ani. Eu crezusem ca de la 3 ani.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia spune:

Try, cand s-a intrebat de gradintia, s-a intrebat de.... day-care.
Este o mare diferenta intre day-care si kindergarden (crede-ma , kgarden este scoala-scoala.... am trecut prin asa ceva cu fiul meu). Kindergarden-ul tine de School Board (ceea ce la noi erau inspectoratele scolare... oarecum), day-care-urile sunt toate particulare (fie cele asa zis institutionalizate fie cele home-based, dar sunt certificate de nu stiu ce comisii...)
Stii si tu foarte bine ca daca nu stai acasa, si copilul e la scoala (fie ea kgarden fie ea scoala.... ) tot ai nevoie de day-care sau babysitter.

Iris, baietelul meu a mers intai la day-care. Dupa cum ti-am mai zis, mai plateam aproape inca o chirie cu day-care-ul. Dupa care, a inceput kindergarden junior, fiind tot in day-care. La scoala (kgarden) mergea dupa-amiaza de la 1 la 3:30, impreuna cu colegii lui de la day-care, si erau dusi la scoala de educatoarele de la day care. Dupa care am renuntat la day-care si am gasit o baby-sitter chiar la noi in bloc, o romanca, are un baietel de 3 ani si sta acasa. Asa ca mai face si ea un ban.... Trebuie sa-l duca dimineata la school-bus si sa-l ia dupa-amiaza de la school-bus. baietelul meu este in clasa a -2-a si are program de la 8:45 la 3:15 cu pauza de 45 min la pranz...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

quote:
Originally posted by iris
aveti idee unde pot gasi informatii legate de plecarea din canada pentru durata mai mare de timp a celor cu rezidenta permanenta dar fara cetatenie?


iris



Draga Iris iata ce am gasit referitor la obligatiile rezidentilor permanenti:

http://www.cic.gc.ca/english/newcomer/res-oblig.html

Permanent Residency Obligations

Here is what you must do to comply with your residency obligations.

You must accumulate two years of physical presence in Canada in every five-year period. You can also count Canadian residency days if you are outside Canada for an extended period of time for one of the following reasons:

You are accompanying your Canadian-citizen spouse or common-law partner.
You are a child accompanying a Canadian-citizen parent.
You are employed on a full-time basis by a Canadian business, the Public Service of Canada or the public service of a Canadian province.
You are accompanying your permanent resident spouse or common-law partner who is also outside Canada and who is employed on a full-time basis by a Canadian business, the Public Service of Canada or the public service of a Canadian province.
You are a child accompanying a permanent resident parent who is outside Canada and employed on a full-time basis by a Canadian business, the Public Service of Canada or the public service of a Canadian province.

Nu am gasit ceva special despre cele sase luni de stat in afara Canadei dar mai caut


Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Iris,

Poti pleca din Canada ori de cate ori vrei tu si mai ales de cate ori iti permite buzunarul....doar cand va fi vorba de cetatenie trebuie sa ai 3 ani de Canada. Oricum asta trebuie sa o treci pe lista plusurilor (cetatenia intr-un timp asa scurt, raportat si la alte tari).

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Daca stai plecat mai mult de sase luni stiu ca iti expira viza.Ex-sotul prietenei mele care se tot plimba Ro-Ca(ca niciunde nu-si gasea locul)cind a depasit cele sase luni (adunate nu consecutive)cit a fost afara din Ca -de la ambasada Ca din Bucuresti i s-a zis ca nu se mai poate intoarce.Singura lui cale de intoarcere ar fii fost ceva de la medic in care sa precizeze ca a trebuit sa stea pe motive medicale (operatie,etc).Nu a mai reusit niciodata sa se intoarca.
Mai stiu ca am invatat si la un curs de Taxation la mcGill despre aceleasi 6 luni.
Ma mai interesez si revin.

Dana si gemenii
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

quote:
Originally posted by Podeanu

Daca stai plecat mai mult de sase luni stiu ca iti expira viza.
Dana si gemenii
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu



Legea cu sase luni pe an s-a modificat in 2002. Acum se primeste PR(Permanent Resident) cardul, pe baza caruia poti intra inapoi in Canada. Practic inlocuieste hirtia de Landed Immigrant. De la 31 Dec. 2003 nu mai poti intra in Canada fara acest card, ma refer la rezidenti. Legea noua spune ca poti sta in afara Canadei trei ani din cinci. Toate informatiile le gasesti pe site-ul ministerului emigrarii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna seara!

Multumesc mult pentru informatii!!


Eu credeam ca daca ai ajutor social
nu mai poti avea si alt venit...

sau impartitul ziarelor se poate face si la negru?



Cetatenia canadiana o primim dupa 3 ani
chiar daca parasim tara pe parcursul acestei perioade?
Sau trebuie sa cumulezi 3 ani de Canada
pentru cetatenie?


Exista posibilitatea de a ne ajuta cineva
cu gradinita Sofiei
in sensul ca daca se poate sa fie depusa cerere pentru ea
pentru toamna viitoare
(contra cost, of course)
la gradinitele acelea de 5 dolari?

Ar fi taaaaaaaare bine
daca atunci cand am ajunge
am putea sa o lasam la gradi pentru a alerga noi
dupa toate cele de inceput.


Cum e vremea in Montreal acum?
La Buzau e asa de frig
ca n-am mai scos-o pe fi'mea de o saptamana din casa.

Maine sigur insa ma voi risca
ca mi-a scos peri albi cu atata energie neconsumata.


Da, Mihaela, noi putem da si lectii de pian
si de vioara, teorie, forme muzicale, contrapunct,
istoria muzicii, armonie, canto...
putem fi redactori muzicali
in emisiuni de radio si televiziune
putem lucra la sectiile muzicale ale bibliotecilor,
putem compune muzica de orice gen, cu orice orchestratie.

Eu am si o obsesie,
o tema pe care am vrut sa-mi fac doctoratul
"terapie prin muzica"
insa pentru asta trebuie sa ai
cunostinte serioase de medicina
ar fi trebuit sa ma cuplez in proiectul meu
cu un doctor
si sa ne deschidem impreuna cabinet particular...

Se pot face multe teoretic,
insa sunt pregatita si sa impart ziare sau mai stiu eu ce
pentru viitorul Sofiei...

Zilele acestea ea va capata si cetatenie bulgara
si sunt foarte fericita.

Draga mea try, spune-ne, te rog,
cum putem vedea traficul din Montreal
si apartamentul in care vom sta :))) ?
Nu stiu ce sa scriu la cautare pe google!

Noi am prefera sa stam la marginea Montrealului
nu stiu cum va fi cu chiria,
dar de cumparat sigur ne vom cumpara casa
departe
de trafic si poluare.

cu foarte mare drag,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Draga Ira, pt cetatenie trebuie sa ai 3 ani cumulati din ultimii 4 ani.
Deci daca dupa 3 ani de sosire , ai parasit tara in total, sa zicem 2 luni, atunci iti vei putea depune actele la 3 ani si doua luni. Actele nu ai voie sa ti le depui decat dupa acest interval de timp si nu inainte. De la depunere mai dureaza intre 8-10 luni pana te cheama la testare iar dupa testare pana la juramant mai astepti intre 1-4 luni. Deci teoretic ei iti spun ca e 3 ani insa practic iti ia cam 4+.

Felicitari Sofiei pt cetatenia bulgara! Taticul ei trebuie sa fie tare mandru acum ca si-a facut-o si bulgaroaica.
Apropos, voi cum v-ati cunoscut?

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ira, trebuie sa stai efectiv (ca numar de zile) 2 ani din cinci, dar pentru cetatenie poti aplica tot dupa 3 ani. Asta e noua lege de anul trecut. Pana anul trecut trebuia sa ai 3 ani de stat efectiv in Canada.
Au mai inmuiat un pic chestia asta. Pe vechea lege erai obligat sa stai minim 6 luni pe an in Canada ca sa nu pierzi dreptul la cetatenie. Cu noua lege nu mai conteaza cate luni pe an esti plecat din Canada, dar trebuie ca la sfarsitul celor cinci ani sa cumulezi 2 ani de stat in Canada. Dupa ce faci acesti doi ani poti aplica si pentru cetatenie. Daca vei cumula acesti doi ani in primii 3 ani va trebui sa astepti pana implinesti 3 ani ca sa depui actele pentru cetatenie. Sper ca nu te-am bulversat si ca te-am lamurit.
Cu apartamentele si camerele de luat vederi da-mi un pic de timp sa caut pe internet si-ti dau linkurile.
Se pot face si aici munci la negru, bine-nteles: impartit de ziare, pizza delivery (aici mai mult traiesti din bacsisurile clientilor), in constructii se mai practica munca la negru, in general acolo unde nu ai nevoie de calificare, dar nu-ti inchipui ca munca la negru e raspandita ca-n Spania sau Italia...
Cu luatul casei departe de poluare si etc... pai nici nu prea ai mari sanse sa iei una in buricul targului ca-s scumpe cu spume...

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Uite citeva adrese pt web cam:
http://www.montrealcam.com
http://www.accessmontreal.com/

Cit despre unde o sa va inchiriati casa e greu de judecat de la distanta. Chiriile sint mai mici la marginea insulei dar e mai greu sa te deplasezi mai ales la inceput cind nu ai masina (i). Fiecare isi face socoteala si alege ce se aplica mai bine situatiei lui.

Nu stiu daca se pot face rezervari la gradinite de alte persoane decit parintii (stiu ca se depune un 10-15$ la inscriere tocmai ca se stie ca te inscrii la mai multe gradinite in speranta ca vei primi un loc). Cum nu stii unde o sa locuiesti este greu sa te inscrii la grtadinite caci ar trebui sa te inscrii la gradinitele cit mai aproape de casa sau servici, amindoua fiind necunoscute in acest moment.

Am promis ca o sa scriu despre Germania versus Canada prin prisma prietenilor nostri.
Disclaimer: Urmatorul paragraf nu are pretentia de a fi o comparatie si nu vrea sa convinga pe nimeni ca e mai bine intr-un loc sau altul, sint numai niste intimplari de viata care trebuie luate ca atare.

Ei au stat aproape 2 ani in Germania si au lucrat din primul moment. Au vizitat Europa in lung si in lat (nu au copii) pe indelete, au urcat tot felul de munti (sint tare sportivi) si le-a placut tare mult. Se "repezeau" in Ro cam de doua ori pe an.
Li s-a parut ca nemtii erau mai "lenesi" la servici decit canadienii (informaticieni amindoi) si ca proiectele durau mult mai mult acolo. Li s-a parut ca in general se muncea mai putin desi au vazut si exceptii. Le placea la nebunie ca aveau multa vacanta si ca si orele suplimentarea se transformau in vacanta.
Au avut mari probleme sa-si gaseasca un apartament, ei aveau impresia ca accentul lor (ea este de origine germana deci vorbeste perfect germana) le dauna cind isi cautau casa ... Au fost neplacut impresionati cind au reusit sa-s inchirieze ca nu aveau becuri !! in casa, aragaz, frigider si chiuveta la bucatarie. Au trebuit sa-si cumpere masina de spalat caci nu era nimic prin apropiere ca in Ca (poate stateau intr-un cartier mai rezidential, asta nu stiu). Li se parea ca ramin cu mult mai putini bani in mina la salariu fata de Ca si deci puterea de cumparare e redusa. Plateau o suma exorbitanta pt asigurare medicala privata dar au si recunoscut ca erau tratati foarte bine si ca erau luati "in fata" la doctor fata de cei care nu aveau aceasta asigurare... Cind erau in Ca se tot plingeau de lipsa de calitate a hainelor de pe aici si tot ridicau in lauri hainele din Europa cind au ajuns acolo au vazut ca nu e asa cum credeau ei si acum sustin exact contrariul :-)) Li s-au parut hainele foarte scumpe acolo daca nu astepti "sale"-urile pe care se pare ca toata lumea le asteapta (ei nu au stiut asta in primul an). Nu in ultimul rind au realizat ca acolo erau tratati ca "imigranti" (nu neaparat in modul rautacios al cuvintului) si ca nu se "pierdeau in multime" ca aici unde sint atit de multi imigranti, au realizat ca nu aveau nici o sansa sa-si "pareneze" parintii asa cum vor s-o faca aici (sau ar fi durat cu mult mai mult ei neavind cetatenie germana). I-a surpris neplacut hirtogaraia de care e nevoie in Germania pt multe lucruri, se obisnuisera sa rezolve foarte multe prin telefon si Internet.
Din punctul lor de vedere "era mai bine" in Ca asa ca s-au intors, asta nu inseamna ca e mai bine pt toti.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput