bucataria indiana

bucataria indiana | Autor: babirusa

Link direct la acest mesaj

Ati incercat bucataria indiana? Mi s-a parut extraordinara, din pacate condimentele se gasesc mai greu. O sa revin cu retete daca va intereseaza.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Eu nu stiu dar ma intereseaza, ne spui si noua cum?


scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison7 spune:

Nici eu nu stiu nimic despre ea. Astept si eu niste retete. Ce maninca indienii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Tocmai am fost in lunch la un restaurant indian. Au un fel de tocanitze ca ale noastre, cu multe legume combinate si sosuri iar peste toate mirodenii : curry (mai multe ierburi combinate), ginger, allspice etc.
Baza la toate tocanitzele este smintina si din cind in cind se adauga tofu.
Puiul traditional se numeste tandori (sau technologia se numeste asa?), cert e ca arata rosu de la mirodenii si este copt intr-un cuptor de piatra.
Piinea lor ca o lipie se numeste nan. Speciale mai sint niste sosuri care se pun separat sa te servesti: unul e de menta, altul de cepe rosii.

Desert sint niste galuste din faini si alte alea, bagate in sirop sau budinca de orez cu scortisoara

Andrada


L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Buna!
Am fost de cateva ori la un resturant indian din Bucuresti, Sahib, dar care am impresia ca nu mai functioneaza. Mie mi-a placut mancarea, care intr-adevar arata a tocanite, dar iuti, iuti! Dar cum mie imi place mai picant, a fost ok.
Ai cumva reteta de la Chicken tikka butter masala? Parca asa se numea un fel care mie mi-a placut tare mult.
Pe aici am vazut la supermarket, la mirodenii, ceva numit masala. Are vreo legatura?
Deserturi n-am incercat, dar am incercat deserturi chinezesti si mi se par ingrozitoare!
Tandoori cred ca este cuptorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Am revenit cu reteta promisa :)care mi-a placut foarte mult.

CHICKEN CURRY(2 pers)
Ingrediente:300-400g file piept de pui
2 cutii lapte de cocos
4 chili(ardei iuti)
1 radacina mica de ghimbir, tocata(se poate si praf)
3 TSP(5 ml=1 tsp) coriandru praf
1 TSP chili praf
1 TSP 1/2 turmeric praf(sofran de India)
1 TSP 1/2 garam masala
1 TSP curry
1/2 TSP hot curry
sare dupa gust
frunze de coriandru

Metoda: 1. Se curata puiul si se taie bucati mici cam 2cm/2cm
2. Se prajesc(5 min) toate ingredientele in afara de pui si lapte de cocos, in putin ulei sau se poate folosi "tigaia fara grasimi"
3. Dupa ce s-au prajit se adauga puiul si se prajesc impreuna la foc mediu inca 15 min. se adauga si putina apa
4. Se adauga apoi 1 cutie de lapte de cocos si se mai gateste acoperit pana scade, se mai amesteca din cand in cand
5. Apoi se adauga cealalta cutie de lapte de cocos si se gateste ca la pct.4 pana sosul se ingroasa, se garniseste cu frunze de coriandru.
6. Se serveste fierbinte si cu orez.


Orezul: ar fi bine sa fie Basmati, sau cu firul lung
Se tine 1/2 ora in apa rece inainte de fierbere.
Se fierbe cam 10 min.( depinde de felul de orez)cu urmatoarele condimente: 6 boabe piper negru, 6 cuisoare, un bat mic de scortisoara, o lingurita de seminte de coriandru, 1/2 lingurita nucsoara praf si sare. La final se poate pune 5 min la cuptor la 200° daca va place un pic crocant.


pofta buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Reteta dureaza cam 1 ora, pana e puiul fraged.
Eu stiu ca tandoori e metoda prin care e gatit, iar masala i se mai spune la sos. De cate ori am avut ocazia am fost la resturantul indian, si mancarea pica asa de bine ca nu te simti umflat sau sa-ti fie rau . Ca desert am incercat numai BURFI si de obicei se serveste la cafea, dar am cumparat si separat si vi-l recomand, e super. Din pacate inca nu am gasit reteta dar mai caut.
In afara de tocanite mai fac si grill si au carne de pui, miel, peste si in rest legume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Merci!
Cum o sa am putin timp liber, o sa incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Eu am o colega indianca si chiar de curand ne-a adus o specialitate de-a ei ...bineinteles ca am incercat-o numaidecat...am luat o gura si pana ce n-am luat o gura de apa, n-am putut s-o inghit...si la fel cu toata Somosa...foarte, foarte condimentata...

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

E adevarat ca sunt condimentate dar tu o poti face cum iti place, eu o fac mediu. Sa-mi spui si mie cum ti-a iesit si daca ti-a placut. Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Vad ca nu a mai incercat nimeni oare de ce? Numai bine!

Mergi la inceput