La ce varsta carne de porc?

La ce varsta carne de porc? | Autor: danielac

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca sa-i dau Dianei sau nu carne de porc. Ea are 1 an. Voi cum ati procedat?

dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_C spune:

Eu lui Alex nu i-am dat carne de porc pana la 2 ani, si chiar si acum la 3 ani si jumate ii dau f. rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

Dana, eu am cumparat din Belgia borcanele cu mincare pentru bebei (cred ca erau pentru 8 luni +) si unele dintre ele contineau fie jambon, fie carne de porc - friptura. Tot in Belgia i-am dat si tartine cu jambon si i-au placut grozav. Oricum, nu ne mai 'paste' primejdia sa pape prea curind carne de porc fiindca pe-aici nici nu exista asa ceva. Cred ca din cind in cind ii poti da, o bucatica slaba, bine fiarta ori bine patrunsa, daca-i la cuptor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

E bine sa nu-i dai prea devreme(eu zic sa mai amani) si nici sa nu faci abuz de carne de porc.
Andrei are 4 ani jumate si nici acum nu-i dau decat foarte rar carne de porc. De fapt nici noi nu prea mancam. Preferam carnea de pui, vita sau peste. E multmai sanatoasa.
De fapt, ca sa spun adevarul, nici nu se prea omoara dupa carne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maska spune:

Din cite stiu eu nu e voie pina la trei ani. Adica nu o digera, cica. Fetitei i-am dat sub forma doar de muschi file, iar dupa trei ani, i-am dat carne macra, pulpa, muschi, dar a gustat cu totul exceptional slaninuta.
Baiatului, care are doi ani, i-am dat extrem de rar sunca macra, dar carne adica friptura sau din ciorba, nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Eu nu prea ii dau Simonicai nici carne de vita sau pasare.Nu prea ii place carnita si-i dau doar supa de carne cu legume,carnea o papa mami si tati.In Franta se recomanda sa se dea carne de la un an si f.putina.De ce sa o chinui,daca nu-i place?Are timp toata viata sa pape carne ,nu?De carne de porc nici nu poate fi vorba.Nu-ti recomand nici tie!

Gabi si Simonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Ana are 4 ani si 3 luni si nu cred ca mananca de doua ori pe an carne de porc. Atunci cand mananca prefera pulpe de pui si peste. Si noi mancam foarte putina carne de porc pentru ca asa ne-am obisnuit de cand era ea mica. Dar mananca uneori: pastrama de porc( cea care nu este foarte sarata) sau ceafa de porc ori muschi Azuga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

E prea mica pentru carne de porc. De la 2 ani stiu eu ca poate un copil sa manince carne de porc (in sensul ca organismul poate sa-l digere). Dar carnea e destul de greu de mestecat si cei mici nu au rabdarea necesara.
Mihai are 3 ani si 6 luni si nu maninca carne de porc. Ii este lene (cred eu) s-o mestece. "Il pacalesc" numai cu snitele de piept de pui sau cu muschi Azuga (sau tiganesc) taiat felii foarte subtiri.
Stiu ca mai sunt bune chiftelutele (carnea tocata in casa), dar sunt mai greu de facut...Pestele ii place. Carne de vita nu-mi place mie, asa ca nu cumpar.
Toate cele bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Multumesc pentru raspunsuri, o sa aman cat pot, dar perisoare din carne de porc slaba e voie?

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Eu aici am gasit borcanase cu papici in care se gasea si carne de purcel,pentru copii peste 8 luni...

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

De ce nu incerci sa-i faci perisoare din carne tocata de vita, sau din piept de pui?

Mergi la inceput