copilul nu vrea sa manance,ce facem mamicilor?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy
pt cresterea poftei de mancare ce ajuta?


Mindy, pe mine m-au ajutat mierea de albine si polenul - o lingurita dimineata pe stomacul gol. ar merge si la copilasi peste varsta de 1 an, nu inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

Citat:
citat din mesajul lui conchita
...
rutina devenita a doua natura fiind urmatoarea: gatim=ne distram si dupa aia mancam=ne distram.




Si eu o sa urmez acest tip de rutina.
Deocamdata nici nu am inceput diversificarea dar planuiesc sa transform masa intr-un obicei placut si necesar de care sa ne bucuram impreuna.
La inceput, evident, o sa mincam doar, impreuna. Mai tirziu o sa vina si gatitul.
Vreau sa am un fiu care sa se ingrijeasca singur de alimentatia proprie, la un moment dat.

Cred ca daca facem din momentul mesei copilului ceva firesc, intr-un climat calm, exact ca atunci cind iei masa cu un adult intr-o atmosfera destinsa, sint mari sanse sa il molipsesti pe copil de placerea mincatului, venind cu exemplul propriu si mincind impreuna cu el.
Adica...eu ma bazez pe asta.
O lingura la mine, o lingurita la el, o lingurita la el, o lingura la mine...
Ah! Si inca ceva. Eu una ma astept sa fie un proces relativ indelungat asta.
Adica nu cred ca azi incep diversificarea si de luna viitoare gata, am rezolvat cu toate mofturile! Banuiesc ca o sa am ceva de lucru insa rabdarea e de partea mea!

Deocamdata ma lupt cu schemele de diversificare, unele informatii si retete de pe net sint contradictorii dar...oi razbi eu cumva!


“If you have to say you are, you aren’t” –Margaret Thatcher


Danutza, cand vezi contradictii, intreaba medicul. daca si medicul se contrazice cu alt medic legat de un aliment - eu am ales mereu sa aman introducerea alimentului respectiv. in fond, ce se poate intampla daca amani introducerea unei ridichii, sa zicem, la o varsta frageda? important e ca deprinderea de a manca echilibrat si sanatos sa se formeze, chiar daca-s trei legume in farfurie, nu patru sau sunt pregatite "safe", nu dupa retete abracadabrante.

da, e un proces indelungat si cu multa curatenie dupa. :-)) dar daca petreceti mesele intr-o zona unde ai vopsea lavabila pe pereti si nimic casabil prin preajma, iti garantez distractie maxima. si daca nu tii la "reguli" impamantenite - ca exemplu, sonia are momente cand vrea sa stea sub masa si asa o si hranesc. isi imagineaza ca e cutu-cutu, cum a vazut ea la cumnata-mea pe catelul familiei. altadata vrea afara, ca e dragonul nush care si se aseaza frumos pe tobogan cu farfuria in brate si ofera de mancare tuturor trecatorilor. vezi, ai putea sa auzi opinii contradictorii despre atitudinea asta a mea (e alegerea mea sa fiu asa si deloc stricta), dar mereu trebuie sa te intrebi ce e mai important legat de o deprindere sau alta. si sa-ti urmezi instinctul.

deviza mea e ca un copil trebuie educat sa manance din motive reale, nu gresite sau inchipuite, ca de exemplu: sa te iubeasca mama, sa-l faci pe tati fericit ca ai golit farfuria, sa nu aruncam mancarea, ca e doispe fix si noi la doispe fix mancam, etc, intelegi tu. un copil trebuie sa manance strict daca ii e foame, daca ii place si exact cat si cum ii place. inca ceva: intotdeauna pune-te in botoseii lui, imagineaza-ti ca altcineva ar vrea sa-ti impuna tie varza ca are vitamine, acum, imediat, nu peste juma de ora si musai pe scaunul asta verde, nu pe ala mov. cum te-ai simti? ai capata aversiune fata de mancare, in primul rand, apoi fata de persoana care te forteaza, apoi de ideea de autoritate in general. ca sa vezi bulgarele de zapada ce avalansa creeaza. :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

3x3, total de acord cu teoria bautului apei in timpul mesei. Nu se recomanda nici adultilor sa bea apa in timpul mesei.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roli25

3x3, total de acord cu teoria bautului apei in timpul mesei. Nu se recomanda nici adultilor sa bea apa in timpul mesei.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Asa .. si daca ti-e sete, ce faci? Eu de exemplu beau intotdeauna apa in timp ce mananc ciorba (care e lichida, dar mie imi provoaca sete). Mie una mi se pare o prostie sa iti ceara organismul apa si tu sa zici, nu! ca am citit eu o teorie intr-o carte ca e mai bun sa rabzi. Eu stiu ca hidratarea e mai importanta decat mancarea. De foame poti rabda mult mai mult decat de sete.
Eu una m-am certat cu soacra'mea ca le refuza apa copiilor mei daca cereau in timpul mesei afirmand ca "se face un terci nebun in burta". oh, da!



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

De acord cu Laura, si eu sunt printre cei ce nu mananca fara paharul de apa alaturi. Adik toata viata sa ma abtin sa beau apa in timpul mesei, desi organismul mi o cere... ptr ca teoria xyz ...cu atat mai mult nu mi as putea obliga copiii sa respecte regula asta. Pai ai mei la un asa refuz ar pleca de la masa plangand imediat...si parca ideea era ca familia sa manance intr o atmosfera relaxata etc (de acord si cu Conchita, copiii mananca unde vor si fara reguli f rigide in ceea ce priveste orarul - plus, cel mare, David are tot felul de pofte, exact cu 10 min inaintea mesei cateodata...vreau capsuni, vreau dulceata , cu toate astea mananca si la masa, si mananca aproape de toate, desi am trecut si noi prin perioada noastra "fussy".

3X3, eu sunt curioasa daca teoria asta a fost demonstrata stiintific. E sigur ca toti cei care beau apa in timpul mesei vor avea pb sau doar exista posibilitatea ca unui procent XX sa i se intample asa ceva. Eu am 32 de ani, am baut dintotdeuna apa in timpul mesei si nu am nici cea mai mica pb cu stomacul, ulcer etc. Si pe mine insa ma batea taica meo la cap cu regula asta , de imi trecea rapid cheful de mancat impreuna cu ei (si evitam cat puteam dupa ce am mai crescut, nu mi e foame, mananc mai tarziu ..). Plus alte cateva asemenea reguli...sa mananci TOT din farfurie, sa amestec sosul cu piureul , desi uram asta, vroiam sa l mananc separat, paine tb taiata intr un anumit fel . Wow , ce relaxare, cand scapam de ei si mancam singura , cu cartea in mana (si acum mi e greu sa mananc fara sa citesc ceva, obsesia mea...) ce bine imi era...
Regula asta pare sora geamana cu cea "nu bei seara apa ca apoi te scapi in pat" . Ai mei sunt mari bautori de apa , se mai trezesc si noaptea sa bea cateodata, si totusi nu am avut niciodata probleme cu "accidentele" in pat.
Legat de subiect, cum am rez eu pb (acum si bb2 a devenit fussy). Au avut totusi cateva feluri preferate de mancare, i le pregateam pe acelea, in timp ce noi le mancam pe ale noastre, langa el. Il intrebam daca vrea, nu vroia...bine, poate ai chef sa incerci macar o linguritza, nimeni nu te obliga sa mananci ceea ce nu vrei, nici mie nu mi ar placea. Cateodata incerca, se intampla (mai rar)si sa i placa....dar incet incet isi mai introducea in meniu cate un fel nou de mancare sau fruct, leguma. Nu voi uita niciodata , avea aproape 3 ani, si am cumparat un platou cu multe feluri de branzeturi, si deodata...vreau si eu pe asta! (pana atunci acceptase doar parmigiano peste tot). Cu victorii mici am ajuns ca astazi sa manance diversificat si f bine, a trebuit doar sa i respect gusturile, sa i accept refuzurile...ceea ce nu a fost asa usor intotdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

alinutza, exact asa am procedast si eu cu fii-mea. Ii faceam ei mancare separat si, la masa, noi mancam mancarea noastra. O intrebam daca vrea, refuza, o lasam in pace. Si, incet-incet, a cerut singurica. Sau, alta metoda, o rugam sa guste putin sa vada daca-i place. A durat 1 an pana s-a hotarat ca-i place budinca de paste, care e delicioasa. Ce sa mai zic de mazare, conopida, spanac...
Ii puneam sa manance intai mancare, apoi supa. Din mancare, daca era ceva necunoscut, lua o lingurita. Daca ii placea, continua sa manance, daca nu-i placea, stramba din nas si manca doar supa + desertul.
Acum, mananca aproape orice. Si nu este grasa deloc.

Cand era bebelus, procedam la fel; nu o fortam cu nimic, dar reveneam peste cateva zile cu acelasi fel de mancare.

allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

am observat, daca ii dau sa manance ceva luat din piata, si o plimb in carucior sa fac piata, mananca. cred ca stimularea vizuala o determina sa incerce sa manance, sau prezenta altor persoane.
astazi am fost sa ne jucam intr-un grup. si a mancat cateva mure. acasa, i-am dat doua feluri de fructe de padure, si nici nu s-a atins de ele. am in casa, in general, in jur de 12-15 feluri de fructe. ca poate poate va incerca ceva.
azi am pacalit ingerasul sa bea avocado, pe care l-am pregatit in felul urmator:
jumatate de avogado, o jumatate de litru de lapte, o lingurita de miere, cateva picaturi de esenta de vanilie puse toate in blender, si facut o spuma de avogado! am acoperit paharul, si i-am dat sa bea cu paiul. e important sa ii pun pe gura ceva sa guste, ca pe urma decide ce vrea. si mi-a baut aproape jumatate de paharut. ce inseamna foarte mult pentru mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

ieri, o doamna la grupul de joaca pe care il frecventam, mi-a spus ca mamica unei fetite, care avea mari probleme la capitolul mancare cu copilul ei, a facut urmatorul lucru:
timp de doua saptamani, a adus la grup, o mltime de bunatati. pe care le-a intins pe masa. si le-a oferit grupului. insa nu i-a dat voie copilului ei sa se atinga de bunatati. copilul privind la ceilalti copi cum mancau diverse. in doua saptamani, mi s-a spus, ca fetita a ajus sa manance orice i se oferea!
cred ca am sa fac si eu la fel! cred, inca nu m-am decis!
azi am fost la halloween party, si tot ce a mancat, vazand alti copii, a fost cativa biscuiti uscati din faina si apa, o bucatica de pepene rosu si jumatare de biluta de ciocolata. a mancat cu placere inghetata. i-am facut si eu inghetata, de vanilie, de mure si de mango. nu s-a atins decat de cea de vanilie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

ura!!!! a mancat putin ousor din omleta!
mi s-a spus de catre nutritionist sa pun cate putin, in mancarea ei preferata, din alimentul pe care doresc sa il dau. si asa am incercat cu oul. cand a vazut ou in farfurie, il impingea imediat. asa ca, am pus ou in paste la cuptor, in inghetata( fac inghetata de vanilie cu galbenus de ou), in galustile de la supa...astazi, am facut o omleta simpla din ou amestecat cu smantana, si a luat cateva bucatele de la sine putere! mi s-a umplut inima de bucurie! mi=a trebuit aproape un an de zile sa ii fac cunostinta cu oul, ca pana la urma sa il accepte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

3x3, ma bucur pt reusita ta.
Cu calm si perseverenta, copilasul va papa, incet-incet din fiecare aliment.

Edit : galbenusul de ou il poti amesteca in piure de cartofi cu unt si lapte. Este delicios.


allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput