Parinti AP cu copilasi mai marisori

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Nu stiu daca o sa fiu on sau off topic: ce ar face un parinte, care merge pe AP, cu o fetita de 5 ani, care doreste ca mama sau tata sa doarma cu ea, sau isi doreste sa doarma in camera parintilor? Daca o las sa doarma in camera noastra, nu mai tine mortis sa ne culcam o data cu ea, adoarme si singura...

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

"Insa metoda instinctuala, fara a urma regulile impuse de societate dar care nu corespund nevoilor noastre, este cea mai buna."

Total de acord!

Noi nu am avut probleme deloc in lagatura cu somnul, facutul la oala/WC, mersul la gradi, totul s-a intamplat atat de natural.

A dormit cu noi in pat pana la 8 luni exclusiv apoi l-am pus la el in camera dar de multe ori se trezea sa suga si continua somnul tot cu noi.Cand nu s-a mai trezit noaptea sa suga a ramas la el in camera. Niciodata nu l-am lasat sa planga, nici macar 1 minut, cum auzeam mieunat fugeam la el si niciodata nu am avut probleme, noi si acum, ca si atunci, il punem in pat, citim povestea si apoi iesim din camera, nu a plans niciodata dupa noi dar cum am spus la cel mai mic scancet, si acum, ma duc repede la el si il iau la noi in pat sau nu, depinde cum vrea el.

La olita nu l-am obligat niciodata, a stat in pampers pana la 3 ani si 2 luni cand i-am spus "vrei sa porti chiloti?", el a spus da si i-am dat si nu am mai facut in pantaloni.Pampersul noaptea a fost la fel de usor, acum la 4 ani a spus ca el nu mai vrea sa il poarte sa e baiat mare si se va trezi noaptea sa faca daca ii trebuie. Zis si facut, nu am avut nici un accident.

Mersul la gradi a fost la fel de ok, dupa ce am incercat EU sa il duc la 2 ani si a fost un dezastru, a mers numai o zi, l-am lasat in pace sa imi spuna el cand vrea. La 3 ani jumate a spus "mama vreau la gradi', zis si facut, ii place la gradi si e foarte incantat ca invata germana.

Cred si eu cu tarie ca lasatul lucrurilor sa curga natural, aduce numai lucruri bune atat in copilarie cat si mai tarziu.
Niciodata nu m-as fi gandit sa imi cumpar o carte pt asta, am facut mereu cum mi-a dictat inima si capul.
Oricum ideea de AP nu e ceva nou inventat, e cum am evoluat de-a lungul mileniilor.Doar exista culturi si acum in care femeile isi cara copiii in spate pana la varste inaintate si in care membrii dorm impreuna.

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ady80 spune:

[quote]citat din mesajul lui Bebe Beca

Nu stiu daca o sa fiu on sau off topic: ce ar face un parinte, care merge pe AP, cu o fetita de 5 ani, care doreste ca mama sau tata sa doarma cu ea, sau isi doreste sa doarma in camera parintilor? Daca o las sa doarma in camera noastra, nu mai tine mortis sa ne culcam o data cu ea, adoarme si singura...

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza


Eu as lasa-o sa doarma in camera cu noi...Cand va fi pregatita va pleca singura in camera ei. Probabil nu se simte in siguranta si de aia va vrea aproape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Eileen are acum 3 ani si 3 luni. Merge la gradinita de la 2ani si 2 luni, la inceput cate 4 ore pe zi. Cat am fost in tara dormea in patul ei; eu o adormeam (ma tinea de ureche) si plecam. La primul mieunat eram la ea si o luam cu noi in pat. Cand am schimbat continentul am considerat ca sunt prea multe schimbari deodata si am luat-o cu noi in pat. Acum dormim toti 3 fericiti (urechea ramane de baza), la gradi a evoluat la program lung (gradinita Montessori), e cea mai independenta din clasa si cam singura care nu manifesta agresivitate fata de copii. Intreaba orice pe oricine, exploreaza mai mult decat mi-as dori mananca singura, se imbraca asa cum poate. Ieri m-a expediat din WC de la restaurant, ca ea vrea singura. MA rog, aici nu am fost de acord. A avut pampers pana la 3 ani si o luna. CAnd l-a scos pe cel de zi a vrut sa renunte si la cel de noapte. Se mai inatmpla accidente, dar in mod normal e ok. Chiar ieri mi-a fost laudata de cineva, a spus ca e foarte bine educata , ca are vointa proprie si si-o manifesta, dar este si intelegatoare cand ceva nu se poate cum vrea ea. O fi AP-ul, or fi genele...eu zic ca pupaturile,tinutul in brate si asigurarile de iubire neconditionata si vesnica au ajutat mult.
O aducatie bazata pe dragoste si respect nu poate da gres!

I am alive and I am here forever
Michael Jackson

I won't be a rock star. I will be a legend
Freddie Mercury


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Multumesc tuturor si pentru copilasii dragi. Vad ca mai devreme sau mai tarziu toti prichindeii devin independenti si cu incredere de sine, ce super!

M-am emotionat la fiecare post citit si m-am si distrat pe cinste. Nu o sa ma las nici eu influentata de vorbele celor binevoitori, desi nu prea se baga multi in viata noastra, important e ca si tati e pe aceeasi lungime de unda cu mine.

Va ma intreb ceva, cum adormeati sau inca mai adormiti copilasii?

Daris a mea adoarme cu tzitzi in gura, numai ca dureaza vreo 2 ore showul, papa, adoarme, ma pacalesti ca gata imi pot intinde si eu spinarea, de unde, din nou face ochii mari si io iar pe dreapta cu tzitzi langa ea.
Ziua adoarme pe mine, o legan in scaun, juma' de ora tine treaba, si cea de-a 2-a siesta e la plimbare, in sling sau in wrap... scaneaza tot vreo 30-40 minute apoi pune capul pe pieptul meu si baga somn cata vreme ne plimbam, cum ne asezam pe o banca cum se trezeste.
Mare plimbareata.. ca e pe picioarele noastre deh, sa vedem daca mai e la fel de amatoare pe picioarele ei.

(am uitat sa zic, Daris are 3 luni jumatate)

Va pupacesc pe toate!

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

pai cred ca toate mamicile AP iti vor raspunde la fel, cat alaptezi adorm cu titi in gura , mai rar fara. Acum , adorm cu capul pe umarul meu (eu dorm intre ei), dar David, cel mare, pare ca i pregatit sa doarma singur (imi cere camera lui, fara fratior). Si noi am trecut prin perioade cand parca aveau senzori, cum intorceam un pic spatele sa mi intind oasele, in sec 2 se trezeau . Din fericire dupa ce adormeau seara cateva ore dormeau bustean , senzorii se desteptau abia apoi, dupa miezul noptii...dura cam 3, 4 saptamani cate o perioada din asta....bine, exceptand primele 4 luni ale lui David, dormea numai pe burtica mea sau a sotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Partea nasoala cu AP la mine a fost ca nu am mai avut grija de mine fiind nonstop in garda si cu copilul lipit de mine, am lasat-o sa se bucure de san cat a vrut. Am intarcat-o la 2.7 luni cand trebuia sa fac un tratament, ca am mai fi tinut-o un pic. Inca doarme cu mine si ma bucur la maxim de ea.
Culeg roadele acum. Are 2.10 luni. Nu i e frica de nimic. E un pic prea indrazneata as zice, in sensul ca fiind asa o aventuriera ma tine tot in suspans:-)
Avem o relatie superba. Comunicam excelent, ne cunoastem una pe alta asa de bine.. Tandrumurile au fost asa de rare ca nici nu le tin minte, cu disciplina e mult mai usor.
Daca as avea 5 copii as face cu toti la fel, i-as alapta mult si as dormi cu ei pana la 3-4 ani sau cat vor ei:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Depinde foarte mult si de copil. Si noi suntem AP, cu toate privirile chiorase ca ... rasfatzam cupilu in loc sa-l ducem in armata.
Are 4 ani, doarme singur, ne mai cheama el din cand in cand, mai ales cand are nasucul infundat, de curand se imbraca singur, mananca singur, evident ca stie mai bine decat buni cum sa foloseasca dvd-ul, combina si alte aparate. Este foarte cooperant cu noi, foarte soiabil in parc, atata timp cat suntem impreuna, cum vede o mamica in parc, cum trebe s-o salute, cu cat e mai frumusica, tinerica, cu atat e salutata mai cu foc si cucerita pe loc. Stie literele, numara in 3 limbi, reuseste sa scrie cateva litere si a inceput sa citeasca cuvinte scurte. Este foarte foarte comunicativ, ceea ce acum cred ca ii produce probleme, pentru ca el comunica excelent in romana, dar aici se vorbeste franceza ... deci simte mult, mult mai dur bariera limbii decat mine.
Dar ... am inceput gradinita de o luna si inca plange in fiecare zi. Refuza sa coopereze cu educatoarea, pe care a zapacit-o de tot cu plansetele, refuza sa se joace cu copiii la locul de joaca. Nu cauta decat tovarasia adultilor si este foarte foarte trist si plangacios acolo. Ceea ce pentru ei e un soc, pentru ca la 4 ani, copiii belgieni deja sunt de 3,6 ani inregimentati in sistem si invatati sa se ocupe altii de ei, deci invatati mai degraba cu strainii decat cu parintii.
Sufar de fiecare data cand il vad cat de mult sufera el cand il las pentru alea 3 ore la gradi, dar ...
Acasa are tot sprijinul nostru, il iubim, pupacim si asiguram de fiecare data si de dragostea noastra si de sprijinul nostru, dar si de faptul ca mersul la gradi nu e negociabil. Sper sa reusim sa trecem mai usor peste perioada asta ca e tare dificil pentru noi toti.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> In sufletul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Bebe Beca poate fata mare e geloasa pe cea mica.

Motana iata si un articol:
reclama ilegala - considera acesta un avertismentcms/front_content.php?idcat=4&idart=74

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Noi suntem la al treilea copil cerscut in acest mod. SI cate am auzit si aud................. SI am trei copii foarte diferiti, desi i-am crescut cam la fel. Cea mai mare, fetita, a fost mereu un copil agitat, care cere atentie. La ea nu stiam incotro sa o apuc doar doar o sa fie mai fericita si mai linistita. STia ea micuta ce are nevoie: la mami in brate. Asa ca am tinut-o numai in brate pana am ramas insarcinata cu bebe 2. Ea avea un an si incepuse sa exploreze. Ea a fost mereu foarte sociabila, independenta. Nici o problema de adaptare la gradi, a renuntat la scutec si suzeta la 2 ani din proprie initiativa. Inca are zile in care doarme cu noi (are o imaginatie foarte bogata si-si imagineaza toate povestile pe care i le citim). Cand a venit fratiorul ei pe lume, nu a fost geloasa in mod special, iar acum cu al treilea copil, e foarte grijulie. Bebe 2, a fost la fel calare pe mine pana am nascut din nou. A dormit numai cu noi, a fost alaptat pana dupa ce am ramas insarcinata si a fost un copil destul de linistit pana s-a nascut cel mai mic copil. Insa spre deosebire de surioara lui, e muuult mai timid, mai dependent de mine, nu prea socializeaza, desi ii place si lui mult sa exploreze. Tocmai a renuntat la suzeta si suntem pe punctul sa scapam si de scutece (din propria lui initiativa: a inceput sa simta cand face si se cere la WC)- are 2 anisori.
Ambii au adormit numai leganati sau alaptati, pana la 1 an, dupa care au adormit langa noi in pat. Asta spre desebire de al treilea care e foarte linistit, nu urla decat de foame sau durere si adoarme singur in patut. Foarte rar adoarme in brate. Ziua mai adoarme cand il alaptez, dar seara e agitat pana il pun in patulul lui unde adoarme singur (cu ceilalti n-am stiut ca se poate si asa)- acum a adormit in carucior fara sa scanceaca sau sa maraie.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput