Vaccin de 4 luni si infectie urinara

Vaccin de 4 luni si infectie urinara | Autor: Ela2001

Link direct la acest mesaj

Am un baietel de 4 luni, care acum o luna a avut infectie urinara pe care am tratat-o cu antibiotic. ANtibioticul l-am terminat acum 2 saptamani.
Urocultura a iesit negativa imediat dupa antibiotic, insa acum nu stiu daca a reaparut sau nu infectia.
Peste 2 zile ar trebui sa-i fac vaccinul de 4 luni si nu stiu daca e bine sa i-l fac in cazul in care ar avea infectie urinara? Stie cineva acest lucru?
Pediatra noastra spune ca n-ar fi nici o problema, dar as vrea sa fiu sigura ca asa este.

Vlad Stefan 04.06.2009

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Si noi am trecut printr-o situatie similara ,am facut testul de mai multe ori acasa ca sa fiu convinsa ca nu mai este pozitiv.
Poti sa cumperi la farmacie testere pentru infectia urinara ,mai greu este recoltarea lui pipilica in punguta aia,la baieti e mai usor ca le bagi cucu in ea ,pe cand la fetite,fac mereu pe langa.

Eu am facut vacinul de 4 luni la 5 luni si nu a fost o problema,acum l-am facut pe cel de 5 la 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

IOnica multumesc pt raspuns.
I-am dus azi urina la un laborator si miine o sa-i mai duc la unul, numai ca rezultatele vor iesi dupa ziua in care ar trebui sa-i fac vaccinul (deja avem o intirziere de 2 saptamani, iar saptamana viitoare dr. va fi plecata din Bucuresti).
O sa intreb la farmacie daca exista testere pt infectie urinara, caci eu nu stiam de ele.
Si totusi nu stiu daca e bine sa-i fac vaccinul in ideea ca bebe ar avea infectie urinara. Tie ti-a spus vreun doctor ca nu trebuie sa-i faci vaccinul daca are infectie urinara?


Vlad Stefan 04.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Deci mie nu mi-a spus ca ar fi periculos daca ar mai avea ceva infectie ,desi eu nu as accepta fiindca sistemul imunitar este scazut si ar putea sa-ti faca febra mare cu complicatii .

Exista sigur si in romania teste pt.infectia urinara cu siguranta,intr-un minut afli daca a mai ramas ceva ,dar daca nu face febra si se prezinta bine si ma repet in "si-uri" si doctora ti-a spus ca e ok de ce-ti este frica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Si noi am trecut printr-o situatie identica. Dar cum urocultura de dupa antibiotic a iesit negativa, nu mi-am mai facut probleme. Nu mai tin minte exact la cat timp am facut vaccinul, oricum a fost cu vreo 3 saptamani intarziere fata de varsta la care ar fi trebuit facut.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Ionica vreau sa fiu sigura ca nu e nici o problema.
Am cautat teste la cateva farmacii si n-am gasit - nu avusesera niciodata. O sa mai caut.

Adriana mica urocultura a iesit negativa dupa antibiotic, dar asta era acum 2 saptamani si nu stiu daca intre timp nu i-a reaparut.
I-am dus la 2 laboratoare urina, dar mai dureaza pana sunt gata analizele.

Stie cineva unde sa gasesc teste pt infectie urinara?

Vlad Stefan 04.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_teohari spune:

Buna seara! Am o fetita de 3 ani si 4 luni si pana acum a facut infectie urinara cu Ecoli de 3 ori intr-un an, nu stiu ce sa ii mai fac.
Ultima oara i-au facut intravenos 4 zile Ce Fort si 6 zile a luat pe gura Cedax (astazi a fost ultima zi de antibiotic) si am observat ca in pipi era ca o pata gelatinoasa cu sange. Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati si sa imi recomandati un doctor pediatru urolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Anca mergi la Spitalul Budimex (Marie Curie) la dna dr. Balgradean; este f buna si amabila.

Am citit pe net ca exista un vaccin numit UroVaxom cu care copilasii scapa sigur de infectie urinara; este insa pt copilasi mai maricei- eu nu pot sa-i dau la 4 luni.
Si am mai citit si ca tratamentele homeopate dau rezultate; pt E Coli exista un vaccin homeopat Colibacillinum parca se numeste.
De asemenea, extractul de merisor picaturi este f bun.
Insa pt toate astea trebuie sa consulti un medic intii.

Vlad Stefan 04.06.2009

Mergi la inceput