Nu vrea sa faca caca

Nu vrea sa faca caca | Autor: bettyR

Link direct la acest mesaj

Am o fetita de 2 ani si 5 luni si se tine de la caca. De cand l-a vazut, a facut o data la olita, s-a speriat si cand ii vine, efectiv urla si se tine si spune ca nu vrea sa faca caca. Se tine o zi, in a doua face in brate la mine in urlete groaznice, ma pune sa o sterg repede, se controleaza ca nu mai are nimic. Nu e constipata si nici nu a fost, a facut zilnic si chiar daca se tine o zi, caca e normal.Deocamdata ii dau doar ceva homeopat pentru constipatie. In rest, nu are nimic, e vesela se joaca, mananca, exceptand perioadele in care se tine. Daca puteti sa imi dati un sfat sau ati trecut careva prin asa ceva, apreciez f mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RosuAlina spune:

buna si noi am avut probleme cu olita nu se speria ,dar nu vroia sa faca in olita,daca il lasam sa faca jos (stam la tara)niciunfel de probleme ,iar olita inainte o mai folosise si nu erau probleme pana la urma i-am cumparat o olita care atunci cad face treaba mare canta(mare succes a avut)si cu acea olita minunata si multa ,multa rabdare am devenit copii cuminti,chiar insista ca vrea sa mai stea pe olita dupa ce facea treaba mare ca poate ii vine sa mai faca putin doar sa mai cante odata.nu dispera trebuie sa reusiti pana la urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

probabil s-a speriat sau are ceva asemanator scarbei, repulsiei.
cred c atrebuie sa ii vorbesti mai mult despre asta, ca fiind ceva absolut normal, uite si mami fce, si tati...desi e un subiect mai delicat, trbuie abordat ca ea sa se simta mai confortabil, intelegamd ca este ceva absolut normal.
daca aveti prieteni de amilie cu un copilas de varsta apropiata, ar fi iarasi un bun exemplu (concret, la fata loculi) de normalitate.
ati discutat pan acum despre asta? poate e momentul sa abordati n subiect gen corpul meu, sunt carti de genul asta in librarii, pentru toate varstele.

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Ea nu vrea sa faca nicaieri, nu vrea sa faca de cand l-a vazut in olita, ea credea ca face pipi si a iesit caca si a bagat mana, a plans, s-a speriat de el. De atunci se uita de fiecare data la el, dupa ce face ea sau sora-sa, il 'admira' minute in sir, spre disperarea noastra, nu ma lasa sa il arunc, dar nu vrea sa il faca si ma pune sa o sterg repede si se cauta sa vada ca-i curata. Ma pune sa ii pun pampers cand ii vine, deja ii pun pamperssul tot timpul, la olita nici nu am insistat, nu am stresat-o deloc. Am facut si eu de fata cu ea, ca vine tot timpul curioasa dupa mine in baie, dar cand ii vine ei incepe scandalul, tine picioarele apropiate si se lasa jos pe covor si spune ca nu vrea sa faca, apoi cand chiar nu se mai poate tine, urla si vrea la mine in brate, sta incordata si ii este frica. Dupa, e apa in cap, de zici ca a facut dus. Dureaza cam de o saptamana, deja ma dilesc de cap. Din partea mea faca unde vrea, numai sa faca, am lasat-o si in fundul gol, dar ma pune sa ii pun pampers cand simte ca ii vine. Normal ca i-am explicat, ne scremem deja si eu si sotul cand incepe ea si aplaudam, si ii spunem ce frumos si bine sa faci caca, nu te mai doare burtica, , si din astea, ca nu mai stiu cum sa o iau, ca nici cum nu e bine. Cred ca trebuie sa caut un psiholog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Betty, si a mea se speriase de caca cand l-a vazut in olita. Si a avut tentative sa faca pe ea insa ne scotea pe noi din camera. Se linistea cand il aruncam in wc. Apoi nu s-a mai uitat, pur si simplu a trecut, nu stiu cum a reusit. Nu prea ii place sa vada nici acum, insa nu mai e asa rau. Eu stiu, poate sa o tii de vorba cand face si sa ii distragi atentia cand il vede, sa ii aduci aminte ce ii place ei. E destul de greu cand mai ai inca unul de care sa ai grija. Sau sa ii arati ca si alexandra face si nu se sperie de caca, poate merge asa, sau sa nu o enerveze mai rau. Sotul sa lase nevorbitul ca nu ajuta la nimic, tot pe tine cade.

Chiquitita, mami de Livia (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu i-am explicat fetitei mele ca facand caca, elimina toxinele din organism si astfel, creste mare si sanatoasa. Este normal sa arate urat, fiindca si toxinele sunt la fel de rele si urate pt organism. Deci, sa nu-l mai tina in burtica, sa il scoata afara.


allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

da, am patit si noi la trecerea de la pampers la olitza. vreo 2 luni. cand ii venea sa faca kk sarea, plangea, tzopaia, curgeau toate apele de pe el. in final o dadeam in gluma, ziceam ca kk a invins cand il facea era f bucuros, il admira ca pe cine stie ce comoara o sa ii treaca....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Betty si baietelul cel mare are problema asta de multa vreme. Pe el l-a durut de cateva ori si din cauza aia a inceput sa se tina. Si fiind mare a invatat sa ascunda si sa minta pe tema asta.. numai ca noi ne dam seama din comportamentul lui. Am incercat multe variante.. o vreme tinea treaba, apoi iar se tinea. Acum am ajuns la o alta metoda. Daca face de buna voie in fiecare zi, primeste o bulina. La 5 buline, un cadou. Deja are 3 cadouri:) Deci de 15 zile a facut zilnic. Pe langa asta ii dam fructe mai des - kiwi, struguri...

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Multumesc mult de raspunsuri, si eu banuiesc ca a durut-o de asta ia ceva homeopat pentru constipatie, si acum face spre moale, dar tot la fel plange. Azi dimineata a fost mai bine, in sensul ca nu a facut asa urat ca ieri, si a facut singura, nu la mine in brate.

I-am tot explicat, dar inca e mica si fricoasa, si cand ii vine incepe plans, urlat isteric ca nu mai ai cu cine te intelege. Pune toate jucariile sa faca caca, le sterge dupa, si interfonul face caca, repeta si ea ce ii spunem noi. Azi a vrut sa si puna mana pe el dupa, am lasat-o, sper sa isi invinga frica asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anghelada spune:

Amy ( 2 ani) s-a constipat rau de tot cand am inecract sa ii schimb laptele, sa renuntam la cel praf. Atunci a durut-o, nu mai zic ca m-am si speriat o data, cand s-a chinut sa faca, de vroiam sa ma duc la spital sa ii fac clisma. Am tinut-o in brate, se scremea saracuta si plangea, si mie imi venea sa mor. Am trecut de criza aia, apoi cand ii venea, cred ca inca o mai durea funduletul, ma punea sa o iau in brate si zicea ca nu vrea kk. Ma punea sa o tin in brate si facea la mine in mana. Apoi cand i-a mai trecut durerea, ma punea sa stau langa ea, sa puna fruntea pe umarul meu, si sa ii tin mana la gura, ca si cum i-ar fi venit sa vomite....

Am facut exact cum mi-a zis, apoi , incet, incet i-a trecut. I-am dat dulcopic si a facut mai moale si am scapat.

Acum nu mai are pb.

Ma gandesc ca a durut-o exact cand l-a vazut, si a asociat kk cu durerea. Las-o sa mai faca in bratele tale (eu luam un servet in mana), ca asa se simte in siguranta. Si vezi sa nu aiba ceva, poate o fisura... Si incerac sa ii distragi atentia, sa faca fara sa isi de aseama ... Succes... Eu nu vreau sa mai trec vreodata prin acea criza de constipatie... groaznic, ce mai.... transpirase saracuta de isi udase tot parul. Innebunisem de tot atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Dar la toaleta ai incercat sa o pui? I-ai un reductor frumos sau ia un capac de wc frumos, sa ii faca placere sa stea la wc, si stai cu ea si tine-o in brate, povesteste-i pana te doare gura sa-i distragi atentia. La inceput Matei facea numai cu capul pe umarul meu, iar eu il tineam in brate, dar pe wc. Apoi a inceput sa se amuze de kk, ca nu stie sa inoate se ducea la fund si se ineca. Asta a spus-o el singurel. "s-a inecat kk". I-am luat scarita si acum se duce singur, ma cheama doar sa-i aprind lumina si poi ma da afara si inchide si usa. Bineinteles pentru ca vrea sa faca prostii: sa traga apa de 15 ori sau sa se spele singur.


CAPRA CU 2 IEZI

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

A DOUA MINUNE


www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput