Tusimun

Tusimun | Autor: roxica

Link direct la acest mesaj

Dragele mele am si eu o mare nelamurire; am luat pt fetele mele siropul tusimun care am inteles ca este foarte bun cind tusesc; mi l-a recomandat tot o mamica; problema e ca pe prospect spune ca este pt copiii de peste 12 ani...desi mamica respectiva are copilul de 3 anisori; mai exista alt tusimun? care dintre voi ati dat copilasilor mici in special acest sirop?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

vreau sa-mi cer scuze caci am scris prost titlul mesajului...siropul se cheama Tusimun...dar asa e cind am fetele in preajma, ma concentrez mai greu pe astfel de probleme; iertati-ma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

m-am uitat pe prospect -are dozaj si pentru copii intre 1-3 ani, deci nu este interzis copiilor sub 12 ani.

TUSIMUN
Compozitie
30 g extract de patlagina; 39 g extract de liquiritiae; 30 g tinctura de valeriana la 100 ml. solutie
Continut
100 ml
Administrare
- Adulti si copii peste 10 ani: cate o lingurita de 3 - 4 ori pe zi.
- Copii intre 3 - 10 ani: cate o jumatate de lingurita (sau o lingurita in functie de varsta) de 2 - 3 ori pe zi.
- Copii intre 1 - 3 ani cate 15 - 20 de picaturi de 3 ori pe zi.
Produsul se dilueaza in 50 - 100 ml apa si se bea cu inghitituri mici in 3 - 4 minute.
Indicatii: Faringite, laringite, traheite, bronsite acute si cronice, afectiuni pulmonare insotite de tuse de diferite etiologii (tuse convulsiva, tuse iritativa etc.). Produsul poate fi folosit si de bolnavii de diabet, deoarece nu contine zahar.
Contraindicatii
Nu are, intrucat produsul este o asociere de extracte vegetale binecunoscute si caracterizate de literatura de specialitate.
Precautii
Se administreaza cu prudenta la bolnavii cu emfizem pulmonar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

felicia tu ai siropul sau te-ai uitat pe net? pe prospectul meu, de la siropul cumparat scrie ca este pt copiii peste 12 ani si pt adulti dar pe sticuluta nu scrie sirop, scrie solutie uz intern 90 gr...ceva de genul asta; am inteles ca ar fi doua tipuri una sirop si una solutie desi eu peste tot pe unde am intrebat, inclusiv la toate plafarele care mi-au iesit in cale numai ce am cumparat eu aveau si numai de asta stiau;
de asta sint in dubiu caci prietena mea a zis ca-i da copiluli ei si cind am citit prospectul scrie ca este pt copiii peste 12 ani;
oare chiar exista doua tipuri?
pe al meu scrie ca se da la copiii poeste 12 ani 2.5 ml in 50 ml apa sau ceai..deci daca fetele mele au 4 ani si respectiv 8 cit sa le dau? la una 1 ml si la alta vreo 2?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Eu stiu de alte siropuri ca pt copii mici dozajul e altul - mai mic. Eu as intreba pediatrul.

Mergi la inceput