CIC - stand by pentru creier?!

CIC - stand by pentru creier?! | Autor: aditapop

Link direct la acest mesaj

Asa a concluzionat zilele trecute o prietena
Citez: "o sa te tampesti daca stai 2 ani acasa".
Bineinteles ca ea nu are copii, inca...
M-am gandit putin dupa ce a plecat, oare chiar sunt amenintata cu "anihilarea" in urmatorii 2 ani? nu cred nicio secunda. Stiti de ce? un copil iti ascute absolut toate simturile si te provoaca permanent sa gasesti solutii sa-i fie bine...in conditiile astea nu ai cum sa amortesti, nu-i asa?
Concurs KLORANE, votati-ne
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

NU TE TAMPESTI, dar nici mult nu mai ai!!!

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu de tot Eu stau de 4 deja si nu sunt departe. Bineinteles ca nu mai esti la fel de "in priza" ca atunci cand mergi la job zi de zi, dar se ivesc alte provocari carora trebuie sa le faci fata si care te tin in priza; alte provocari adica de alt gen. Exact cum spui si tu.

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele
www.breslo.ro/Shop/androix" target="_blank">Androix Bijoux


Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Cam pe acolo
Daaaa... ai alte provocari... deci nu ti se atrofiaza creierul... dar o sa vorbeste numa' despre bb, ce face, cum face, ce mananca, ce nu mananca, ce a mai zis, ce n-a zis... si esti constienta de asta, ca plictisesti prietenii care n-au copii, si care nu prea te inteleg... dar oricat te-ai stradui sa discuti si despre atceva... tot acolo ajungi

Eu am aproape 5 ani ... deja numar lunile pana dau baietii la gradi ... sa ma duc propriu-zis la serviciu... nu se compara lucratul acasa cu mersul la munci



CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Depinde de firea fiecaruia. Si mai cred ca depinde foarte mult si de moment.
De exemplu la primul copil am stat acasa 6 luni. Dupa 6 luni o luasem pe campii. Asa ca m-am dus de buna voie la servici si mi-am revenit. Eram plictisita, acra, certareata. Este adevarat ca acasa nu aveam computer sau internet. Si toate prietenele mele erau la servici, asa ca nu prea socializam. Si toate discutiile din parc se invarteau in jurul programului bebelusului. Pur si simplu simteam ca ma limitez intelectual.
La cel de al doilea copil am stat acasa 2 luni. Dar ma rog, aici am fost cumva obligata sa ma intorc la servici, ca m-au "fortat" intr-un fel.Nici nu am apucat sa ma dezmeticesc.
Toate astea se intamplau insa pe la 26- 28 de ani, cand inca simteam ca pot muta muntii din loc.
Acum la 36 as sta acasa cat de mult as putea. Fara sa inebunesc. Sint sigura ca mi-as gasi preocupari.
Dar repet, conteaza mindset-ul pe care il ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ady80 spune:

Cam are dreptate prietena ta... Discutiile tale vor fi legate doar de copil, ce a mancat, ce a mai facut etc..., si la un moment dat asta simti ca te tampesti, iti doresti sa iesi din regimul asta....Acum depinde cat de mult ajutor vei avea ( cu copilul), si cat timp liber ( doar pt tine) vei avea... Ca daca mai iesi "in lume", mai ai si alte activitati, s-ar putea sa nu-ti doresti asa de mult sa te reintorci la servici. Eu de ex stau de 1 an acasa, mai am unul, deja simt ca o iau razna, vreau sa merg la servici, sa mai fac si altceva, m-am cam saturat de mofturi, plansete, pampers etc, dar din pacate nu am cum sa ma intorc inainte de 2 ani, asa ca ma resemnez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Este primul bebe, are aproape 8 luni, nu avem ajutor in oras din partea parintilor, bona etc, suntem doar noi 3, eu cu fetita majoritatea timpului (sotul lucreaza) - si nu mi se pare inca ca ma plictisesc, ca nu mai pot etc...nu m-as intoarce nicidecum la servici acum si multumesc Domnului pentru legea cu 85% din salariu...intr-adevar majoritatea prietenelor mele s-au intors mai devreme la servici, atunci era si problema cu cei 6 mil indemnizatie, dar s-au intors in principal pt ca se saturasera acasa...si toate regreta acum...
eu ma gandesc ce voi face la 2 ani cand va trebui sa ma intorc...si am un job interesant si solicitant...dar deocamdata nu ma simt in stand by:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Total pe aceiasi lungime de unda cu Deanny.
Al meu pitic are aproape 7 luni, nici noi nu avem ajutor in marea majoritate a timpului (mai vine mama din cand in cand, dar nu locuim in acelasi oras, deci...)
Inainte sa nasc aveam oarecare dubii ca voi "sta" atat timp in concediu...o colega imi tot repeta sa nu fac greseala sa ma intorc mai repede, imi spune ea care a comis-o si i-a parut rau.
Acum tind sa-i dau dreptate, deocamdata nu simt ca ma "tampesc", ba chiar imi place s-o iau de la capat in fiecare zi si sa-mi vad puiul cum imi creste sub ochi
Sanatate si veselie tuturor
[Concurs KLORANE! votati-ne
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2
flo]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

nici noi nu avem ajutor...da eu sunt pe cale de...tampenie...
nu stiu de ce sa ma mai apuc..inafara de a ma lua cu mainile de cap..
am avut o tentativa de margelit da esuez in fortza...
nu mai spun ca lipsa de comunicare ca omoara...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ady80 spune:

Din experienta mea ( avand 2 copii) starea asta de depresie, apare cam cand copilul se apropie de 1 an...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

cam asa e...diana imediat face 1 an

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput