activitati la 2 ani

activitati la 2 ani | Autor: nikol24

Link direct la acest mesaj

am, si eu o amre nedumerire,sunt o mamica tanara ,fara pera multa experientasi am rugamintea la voi sa mi spuneti si mie ce fel de activitati ar trebui sa aibe o fetita de 2 ani??cum va ocupati voi de timpul liber al copiluli,colorati(fimea mananca creianele)lipiti,modelati...ce faceti??
as vrea sa si petreaca timpul intr un mod cat mai placut si mai educatitiv dar nu prea stiu cum...eu am destul timp liber la dispozitie iar cand nu este cu mine acasa si tati e la servici si el sta cu ea cumnatica mea care este f tanara si are f multa rabdare cu ea deci ar fii si ea de acord sa i diverisificam cunostintele ca sa zic asa
mersi frumos ,astept sfaturile voastre!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

eu am o fetita de 2 ani si 3 luni, pot sa-ti spun ce ii place ei sa faca :

desene pe tablita magnetica
lipeste si dezlipeste la nesfarsit, peste tot, abtipilduri din carticele/reviste pentru copii
plimba papuselele/maimutoii de plus cu caruciorul prin casa
stie sa spuna deja cateva poezioare simple, cu putin ajutor din partea noastra
stie sa numere pana la 10
stie sa recite aproape tot alfabetul, cu ajutorul nostru
recunoaste litere si cifre
stie sa spuna cate obiecte de acelasi fel are in mana (2,3,5)
cunoaste culorile si le spune
ii place foarte mult sa se joace cu baloane si mingiute, singura sau cu implicarea adultilor din jur
se preface ca scoate bani dintr-o gentuta, se duce la usa de la balcon unde zice ea ca este un magazin, da banii si cumpara jucarii, pe care le daruieste in mod egal celor prezenti in camera
danseaza, ii place muzica, mai nou a devenit fan carcotasi, mai ales pe gainusa il adora, desi nu intelege nimic din emisiune, evident..
stie sa fredoneze multe melodii de pe cd-urile cutiuta muzicala
ii plac povestile, are toata colectia de carti disney de la ziarul adevarul, cateva sunt preferatele ei, dupa ce i-am povestit noi actiunea din fiecare carte, spune si ea povestea, pe baza imaginilor
construieste castele din forme de lemn, face garaj, cotet, spune ca este castelul lui alba-ca-zapada
nu prea am lasat-o cu creioane colorate si carioci, deoarece risc sa-mi scrie peste tot (pereti, parchet, covoare, mobila), insa mai mult ma tem sa nu cada cand tine carioca/creionul in mana si sa se intample vreo nenorocire (gen infipt creion in ochi)
o mai las cu cariocile si creioanele cand sta in scaunelul de masa, in timp ce papa mai deseneaza, inca nu se pricepe sa coloreze in interiorul unui contur
afara ii place foarte mult sa deseneze cu creta colorata pe asfalt, garduri, pietre
am invatat-o sa-si stranga singura jucariile dupa ce le rastoarna si se joaca cu ele
ii plac desenele animate, doar anumite desene (chowder, thomas si prietenii sai, etc) dar are program de uitat la TV, nu las TV pe desene non-stop
am descoperit cu uimire ieri ca, folosind o curelusa de la blugii ei, spune ca pescuieste pesti - nimeni nu a invatat-o asa ceva, cred ca tot la desene a vazut si auzit.
edit, ca am uitat : stie sa arate toate partile corpului ei sau al adultilor din preajma, le spune, stie care este partea dreapta si partea stanga, fata/spate, sus/jos, inainte/inapoi, plin/gol, curat/murdar, frumos/urat, cald/frig, sus/jos, etc.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Salut. Fie-mea are doi ani si doua luni. Coloram, si ea mananca creioanele pe cele cerate, i-am luat normale din lemn, si cum le baga in gura i le luam pe toate. Acum nu mai face decat rar si procedez la fel.

Pictam neaparat cu sac de plastic sub masuta. Cand coloram ne axam pe invatatul formelor, adica desenam un cerc si il numim, un patrat si il numim, apoi desenam cu manuta ei si acum dupa o sapt de facut asta reuseste sa faca cercuri si imi spune ce sunt. Cand pictam ne axam pe invatatul culorilor.

Alte activitati:

modelat cu plastelina (ai grija sa nu o manance).

citit carti (la greu, fie-mea va fi probabil bibliotecara, iubeste cartile).

Asta facem seara, ziua la gradinita mai au astfel de activitati care le poti face si tu acasa:

cules frunze cazute de diverse culori si lipit, pictat cu picioarele (pus acualrela intr-un bol, apoi pe o plansa mare de hartie merge copilul dupa ce calca in acuarela) asta merita daca ai spatiu sau gresie pe jos, pictat cu manutele, facut felicitari pentru Craciun, lipit decupat.



Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

cu bucurie va spun ca am regsit cate ceva din aceste activiti si la noi chiar daca nu prea avem experienta
va multumsec mult de tot


Mergi la inceput