Oare procedez corect?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Denizel, m-ai scutit de a mai scrie un mesaj, ca iar mi s-a blocat PC-ul

I am alive and I am here forever
Michael Jackson

I won't be a rock star. I will be a legend
Freddie Mercury


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

eu cred ca bine sa isi aleaga singura hainele, faptul ca are gusturi vestimentare e un locru pozitiv, o va ajuta mai tarziu.. cate dintre noi ramanem nauce in fata vitrinelor, ne luam ceva si apoi nu purtam niciodata??
doar exist si moda pentru copii n revistele de specialitate, deci este un lucru perfect feminin...

mai departe depinde doar de tine sa o responsabilizezi: daca ii limitezi bugetul, sau recventa cu are reimprospatati garderoba, sau ii dai posibilitatea sa isi stranga sngura suma pentru ceea ce doreste- astea sunt deprinderi de viata.

totusi, ma gandesc ca punand intrebrea, ai avut in vedee si anumite aspecte negative. daca le precizezi, atunci raspunsurile pot fi de mai mult ajutor


Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Mie nu mi se pare normal ca un copil sa aiba tot ce vrea, chiar impotriva vointei parintilor apeland la plansete si alte cele.
La 7 ani nu mergeam singura la cumparaturi si in nici un caz nu faceam DOAR ce vroiam eu pt. ca eram intr-o familie si fiecare avea ceva de spus.
Nu este un comportament ok .
Si inainte sa ma intrebati altceva , nu am copil , dar am facut psihologia copilului de mi-a iesit pe urechi.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/



Xio, citeste, te rog frumos, postarea de inceput a acestui topic. In intregime!
Vorbim dupa aia. Daca mai e cazul :).

Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Am citit-o , Denizel si este cazul sa vorbim .


"Nu mai stiu cum sa procedez si as dori sfatul vostru."
Deci doamna are nevoie de un sfat. De-aia m-am si gandit sa scriu.

"Cand spun pretentioasa nu ma refer la lucruri scumpe sau de calitate ci doar ce-i place ei. "
Nu tine cont de altii.

"Daca insist sa le imbrace, le imbraca dar plange de nu se mai opreste."
Lipsa autoritatii si convingerea ca doar ea hotaraste.

"Am ales eu unul, fetita a spus ca ar fi vrut sa-l aleaga ea, eu i-am zis ca nu conteaza e doar un numar de telefon, ea a inceput sa planga spunandu-ne ca este telefonul ei si i se pare normal sa-si aleaga ea si numarul de telefon. Pana la urma vanzatoarea vazand ca plange a revenit asupra numarului si i-a oferit ei posibilitatea sa-l aleaga si binenteles si-a ales ea si numarul."

Deci din cauza ca ea a inceput sa planga , vanzatoarea a lasat-o sa faca ce vrea , implicit si parintii. Prin plans obtine orice.

"Va rog sa imi spuneti care este parerea voastra, daca procedez corect dandu-i aceasta libertate de asi alege anumite lucruri?"
Deci am dreptul sa-mi spun parerea si sa o contrazic pe a ta. In special pt. ca nu este doar ceea ce cred eu , ci si ceea ce am invatat la psihologie.



Nu este deloc anormal sa isi aleaga copilul diverse hainute , jucarii , accesorii sau carti. Este anormal (adica trebuie remediat , nu este ceva fantastic) sa nu tina cont de parinti , sa obtina tot ceea ce vrea prin diverse manevre (plans).
Este prea rasfatata.
Uita-te la ce a scris mamagiuliei. la asta ma refer : libertate , pana la un punct
Batutul din picior cand nu-i place ceva nu o va ajuta absolut deloc in viata.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Da, e normal sa-i dai posibilitatea sa aleaga... daaaar la fel de normal mi se apre sa existe niste limite...
Altfel, la fel va proceda si cand va fi cazul de ceva mult mai important decat haine sau telefoane...

Mie personal nu mi-ar placea sa-mi zica fii'mea "n-ai decat sa cumperi bluza asta, eu oricum nu ma imbrac cu ea" ... isi permite sa-ti spuna asta pt. ca stie ca da rezultate

Iar odata ce ai impus niste limite, tine-te de ele... daca odata cedezi... o iei de la 0
Am gresit odata, pt. ca aveam de lucru si am zis ca pot sa ma abat de al regula, am dus munca de lamurire o sapt.

Fii'mea e mai mica... si nu prea are pretentii la haine, la incaltaminte etc. ... in schimb avem o problema cu desenele...
S-ar uita incontinuu... i-am propus sa aiba o singura ora de desene pe zi... sau deloc ... toate bune si frumoase... pana vine a doua zi si cum intra pe usa de la gradi cere desene... insista in fiecare zi sa o las macar un pic, pana la ora stabilita...
Ne certam, ne impacam... ii explic, in cele din urma pricepe, apoi vrea sa coloreze, picteze etc. activitati mult mai ok decat uitatul la tv. Sunt zile cand este atat de incantata de activitatile respective, incat uita ca exista televizorul.

La fel si cu hainele... ok ai o parere, ti-o respect daca se poate... adica vrei bluza roz, 100% plastic, nu o iau... cautam alta care sa-ti placa, dar din bumbac... e un ex.
Sau vrei nu stiu ce bluza plina de paiete, sclipiciuri si mai stiu eu ce... nu o iau, pt. ca nu-i bluza cu care sa mergi la scoala... alege altceva

Avem o vecina care-i face mandrei (de doar 4 ani) unghiile, bluzele, ii intinde parul cu placa etc. ... pt. ca asa vrea fii'sa ... evident ca fii'mea vede, cere... si pt. ca n-a primit, a auzit-o mamica cu pricina... si s-a gandit sa-mi faca un bine si i-a cumparat ea oja si ruj (pt. copii, e adevarat) ... dar iarasi... eu n-o sa machez un copil de 5 ani, doar pt. ca asa vrea ea... pt. ca sa vede la altii... sau pt. ca le-a primit... Am dus munca d elamurire o luna... si i-am promis un strugurel transparent, pt. ingrijit buzele, nu pt. colorat

Totusi copilaria are si ea farmecul ei... si pt. ca unii parinti nu le pot refuza nimic copiilor, nu inseamna ca pun in practica doar pt. ca asa are si colega x de la gradi


Este aceiasi tehnica care merge aplicata cand e vorba de mofurosi la mancare: vrei ciorba din castron sau ciorba din farfurie?
Da-i posibilitatea (sau impresia) sa aleaga... dar controlat

E normal sa-i respecti parerea, dar sa te respecte si ea pe tine... si sa intelega ca atunci cand ii refuzi un lucru nu o faci doar ca sa nu "faci ca ea", ci pt. ca nu e potrivit, nu e sanatos etc. (dupa caz).

Si variante de genul date de mamgiuliei... ori una tu, una eu... ori o zi ca mine, una ca tine... trebuie sa priceapa ca si voi aveti o parere si ar trebui sa tina cont de ea ca doar sunteti parintii ei si nu vreti sa-i faceti un rau cand ii dati un sfat, cand ii luati altceva decat ar fi vrut ea. "pentru ca…" Intotdeauna trebuie explicata alegerea sau refuzul...



CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Am citit-o , Denizel si este cazul sa vorbim .


"Nu mai stiu cum sa procedez si as dori sfatul vostru."
Deci doamna are nevoie de un sfat. De-aia m-am si gandit sa scriu.

"Cand spun pretentioasa nu ma refer la lucruri scumpe sau de calitate ci doar ce-i place ei. "
Nu tine cont de altii.

"Daca insist sa le imbrace, le imbraca dar plange de nu se mai opreste."
Lipsa autoritatii si convingerea ca doar ea hotaraste.

"Am ales eu unul, fetita a spus ca ar fi vrut sa-l aleaga ea, eu i-am zis ca nu conteaza e doar un numar de telefon, ea a inceput sa planga spunandu-ne ca este telefonul ei si i se pare normal sa-si aleaga ea si numarul de telefon. Pana la urma vanzatoarea vazand ca plange a revenit asupra numarului si i-a oferit ei posibilitatea sa-l aleaga si binenteles si-a ales ea si numarul."

Deci din cauza ca ea a inceput sa planga , vanzatoarea a lasat-o sa faca ce vrea , implicit si parintii. Prin plans obtine orice.

"Va rog sa imi spuneti care este parerea voastra, daca procedez corect dandu-i aceasta libertate de asi alege anumite lucruri?"
Deci am dreptul sa-mi spun parerea si sa o contrazic pe a ta. In special pt. ca nu este doar ceea ce cred eu , ci si ceea ce am invatat la psihologie.



Nu este deloc anormal sa isi aleaga copilul diverse hainute , jucarii , accesorii sau carti. Este anormal (adica trebuie remediat , nu este ceva fantastic) sa nu tina cont de parinti , sa obtina tot ceea ce vrea prin diverse manevre (plans).
Este prea rasfatata.
Uita-te la ce a scris mamagiuliei. la asta ma refer : libertate , pana la un punct
Batutul din picior cand nu-i place ceva nu o va ajuta absolut deloc in viata.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/



Aoleu, Xio, mi s-a facut rau . Doamne, ce interpretari ai putut sa dai ...
Sau.... sa-mi imaginez ca ai cel mai slab prof. de psihologie din Romania?
Revin maine, ca acuma is sub efectul sarurilor .




Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina240 spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi.
Am sa scriu si ce anume m-a detrminat sa cer sfatul vostru. Intr-o zi am mers cu ea la un magazin sa-i cumpar o pereche de pantofi de sport.Eu am ales o pereche care mi s-a parut mie ca ar fi ok si am rugat-o sa-i probeze. Mi-a spus ca-i incearca daca eu zic dar sa nu-i cumparam ca nu-i plac si ca ar vrea sa mai cumparam o pereche exact la fel cu cei pe care-i avea or asta nu am vrut eu. Pana la urma nu am cumparat nimic, nu s-a suparat deloc, s-a comportat normal. Cand vanzatoarea a constatat ca nu cumparam nimic doar pentru ca nu-i placeau fetitei a fost foarte mirata si mi-a zis ca si ea are o fetita tot de varsta fetitei mele dar fetita ei accepta orice fara cel mai mic refuz. Atunci m-am intrebat cel mai tare daca intr-adevar gresesc permitandu-i sa-si aleaga unele lucruri. Probabil vanzatoarea regreta doar faptul ca nu a facut vanzare.
As dori sa precizez ca dintotdeauna am dorit sa-i dau o oarecare libertate de a alege anumite lucruri, de a lua anumite decizii singura, de a avea o opinie dar desigur va trebui sa fiu foarte atenta sa nu depaseasca o anumita limita.
Pe de alta nu mi-ar place sa fie un copil care accepta tot, care spune tot timpul da, care nu are opinie, care nu stie ce vrea.
Si referitor la vestimentatie sau alte lucruri nu isi doreste foarte multe, pana acuma nu mi-a cerut niciodata sa-i cumpar haine, ii cumpar eu din proprie initiativa fiinda are nevoie, dar atunci cand cumparam ceva vrea sa cumparam doar ce-i place ei. Mai nou am facut o intelegere si anume ca o sa cumparam doar daca ne place la amandoua si a fost de acord asa. Acuma mai avem probleme dimineata cand merge la scoala, se imbraca doar cu ce-i place dar acuma stiu care haine ii plac si i le ofer doar pe acelea.
Asa cum am zis mai sus si cum si voi ati spus va trebui sa fiu atenta sa nu depaseasca anumite limite dar acest lucru in opinia mea este destul de greu de controlat, de multe ori sunt prea ocupata sau obosita si mai cedez la anumite dorinte ale ei.

Astept in continuare sfaturile voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Am citit-o , Denizel si este cazul sa vorbim .


"Nu mai stiu cum sa procedez si as dori sfatul vostru."
Deci doamna are nevoie de un sfat. De-aia m-am si gandit sa scriu.

"Cand spun pretentioasa nu ma refer la lucruri scumpe sau de calitate ci doar ce-i place ei. "
Nu tine cont de altii.

"Daca insist sa le imbrace, le imbraca dar plange de nu se mai opreste."
Lipsa autoritatii si convingerea ca doar ea hotaraste.

"Am ales eu unul, fetita a spus ca ar fi vrut sa-l aleaga ea, eu i-am zis ca nu conteaza e doar un numar de telefon, ea a inceput sa planga spunandu-ne ca este telefonul ei si i se pare normal sa-si aleaga ea si numarul de telefon. Pana la urma vanzatoarea vazand ca plange a revenit asupra numarului si i-a oferit ei posibilitatea sa-l aleaga si binenteles si-a ales ea si numarul."

Deci din cauza ca ea a inceput sa planga , vanzatoarea a lasat-o sa faca ce vrea , implicit si parintii. Prin plans obtine orice.

"Va rog sa imi spuneti care este parerea voastra, daca procedez corect dandu-i aceasta libertate de asi alege anumite lucruri?"
Deci am dreptul sa-mi spun parerea si sa o contrazic pe a ta. In special pt. ca nu este doar ceea ce cred eu , ci si ceea ce am invatat la psihologie.



Nu este deloc anormal sa isi aleaga copilul diverse hainute , jucarii , accesorii sau carti. Este anormal (adica trebuie remediat , nu este ceva fantastic) sa nu tina cont de parinti , sa obtina tot ceea ce vrea prin diverse manevre (plans).
Este prea rasfatata.
Uita-te la ce a scris mamagiuliei. la asta ma refer : libertate , pana la un punct
Batutul din picior cand nu-i place ceva nu o va ajuta absolut deloc in viata.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/



Aoleu, Xio, mi s-a facut rau . Doamne, ce interpretari ai putut sa dai ...
Sau.... sa-mi imaginez ca ai cel mai slab prof. de psihologie din Romania?
Revin maine, ca acuma is sub efectul sarurilor .




Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March



Sa stii ca nu profesorii de psihologie au inventat asta , ci se gaseste in carti.
De altfel , nu sunt singura de pe acest topic care sustin ceea ce am spus , nu inteleg de ce mi te adresezi doar mie

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Sunt de acord cu ce a spus Xio.
In exemplele care le-a dat initiatoarea subiectului nu am nimic de spus, adica nu mi se pare aberant sau anormal sa nu il las pe copil sa isi aleaga el numarul de telefon... nu ma afecteaza nicicum. La haine, alegerile as dorii sa le facem impreuna. Nu mi-ar pica bine ca tot ce aleg eu pentru el, sa imi refuze. Putem sa ajungem la o intelegere.(Gusturile sunt discutabile, nu?)

In general, vorbesc acuma, mi-ar place sa comunicam echilibrat cu rezultate echilibtrate:) Nu imi place sa imi planga in public din aceste motive. (cele enumerate de initiatoarea subiectului).Exclus!!! Imi poate spune frumos ce ii convine sau nu, ce doreste si ce nu, si din ce motive. Si daca baiatul meu care are patru ani poate sa faca acest lucru, cu atat mai mult fetita ei care are sapte ani. Chestia asta m-ar deranja tare rau. La Andrei nu am acceptat acest lucru de prima data. Nu vreau sa obtina ceva prin plans. Il inteleg foarte bine si daca discutam, nu se supara nimeni.
Iar copilul tre sa stie ca in public nu putem "sa ne dam in spectacol" oricum si oricat. Exista respectul pentru celalalt, omul care e probabil stresat de tipetele, urletele, plansetele noastre, si exista rusinea care o simti cand copilul face aceste lucruri.(ma refer la rasfat, razgaieli)
Si decat sa stau stresata ca poate sa il apuce din senin o criza de plans, din motive nefondate, mai bine taiem aceasta din radacini, si il invatam ca nu trebuie sa obtina nimic prin plans.
Nu ma refer aici la plansul de la o cazatura sau mai stiu eu ce... ala e plans adevarat, de durere:)



Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

XIO

are dreptul sa aiba opinia ei si sa aiba gusturile ei, este de apreciat, dar din mesajul mamei reiese o doza mare de rasfat. Am senzatia ca si cu alte ocazii la fel face - plange si obtine orice.


„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput