Antigen giardia

Antigen giardia | Autor: crisstine

Link direct la acest mesaj

Stiti cumva ,se face analiza asta Antigen giardia si din sange?Eu sunt derutata complet.Pe net am mai citit ca s-ar face.La laboratoare am sunat si dupa ce ca nu fac decat cateva mi-au spus ca nu se face decat din scaun.Sau poate stiti vreo alta analiza care sa depisteze prezenta giardiei??????Il suspectez pe baiatul meu ca ar avea,dar pana nu fac analiza.....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

nu e de ajuns un ex coproparazitologic?
de ce vrei din sange neaparat?

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstine spune:

Pentru ca la examenul coproparazitologic trebuie sa ai un ff mare noroc sa iasa ceva.M-am mai plimbat eu cu recipientul in geanta de "n" ori si nimic,dupa care am mai facut si la Bucuresti analiza si din a treia incercare a iesit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

da, se poate face si din sange.

dar mai exista varianta antigenG din fecale, care determina cu certitudine daca in organism exista sau nu giardia. nu ai mentionat din ce localitate esti, stiu ca Synevo din Bucuresti face cu siguranta aceasta analiza.

ex copro, din pacate, de foarte multe ori da rateuri, nu prinde parazitul "in plina evolutie" in proba dusa la laborator, de aceea se recomanda efectuarea a 3 ex copro, la un interval destul de mic.

care ar fi motivele care te determina sa crezi ca baiatul tau are giardia ? mai exact, ce simptome are ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

la noi a iesit in copro de fiecare data cand am avut dubii si m-a dus gandul la paraziti intestinali...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstine spune:

Sunt din Constanta,am sunat si eu la Synevo si stiu ca fac analiza din scaun,cum spui si tu.Ma gandeam ca fiind din scaun sa nu fie cumva asemanatoare examenului copro.De ce m-am gandit la giardia?Pai pustiul meu are 9 ani,varsta la care nu ar trebui sa stie ce este aia oboseala,ori el se trezeste la 7.00 dim. iar seara la 8.30-9.00 este rupt.Tot imi spune ca nu are putere,ca-i este greata,ba chiar mai varsa uneori...ca sa nu-ti mai spun de pofta de mancare ,care nu exista.Mananca pt.ca trebuie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu te cred ca esti ingrijorata de sanatatea baietelului tau, dar nu ar fi mai bine sa mergeti la un pediatru cu experienta (cel mai bun din oras) si el sa va recomande ce investigatii sa faceti ?

pentru ca simptomele descrise de tine fac parte din "tabloul clinic" al multor afectiuni, nu neaparat parazitii sunt de vina. de ex greata si varsaturile pot fi asociate cu afectiuni din zona hepato-biliara...

iar in leg cu analiza in sine, stiu ca determina cu precizie daca exista sau nu giardia in organism inca de la prima proba, deoarece metoda folosita este diferita de cea de la copro. (determina daca in scaun sunt prezenti si chisti de giardia, si paraziti morti, nu numai pe cei vii/activi)

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstine spune:

Ai dreptate tu,poate fi orice altceva.I-am facut deja un set de analize,dar pe langa vroiam sa o fac si pe-asta.Asta seara luam rezultatele,iar maine cred ca ma voi duce la Synevo.Am inteles ca dureaza cateva zile de aceea ma voi duce cu toate odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

uite aici cateva informatii in plus..

http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/analize/antigen-giardia_450

iar testul se mai numeste Elisa, dupa metoda folosita.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstine spune:

Multumesc,am sa citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

si noi am facut antigen giardia din fecale.
la medlife budimex. a fost gata a doua zi.
eu nu inteleg de ce se incapataneaza unii sa faca cpz pt a determina daca copilul are giardia sau nu...pt ca nu este deloc sigur...practic te plimbi cu kk nu stiu cate zile la rand...si tot nu esti sigur.
si ca bani, cred ca tot pe acolo ajungi, daca nu mai ieftin cu antigenul.
noi am dat parca vreo 35 de lei, anul trecut....

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput