firma catering/gradi

firma catering/gradi | Autor: tora97

Link direct la acest mesaj

gradinita unde este ana a schimbat firma de catering. noile reguli impuse de director/firma mi se par ciudate,in sensul ca firma are rpetentia ca la inceputul fiecarei saptamini gradinita sa le transmita numarul de copii ce vor veni in acea saptamina. ok, nimic ciudat pina aici, daaaar, in cazul in care un copil absenteaza (chiar si anuntat) mai putin de 5 zile parintele va plati mincarea integral, nerambursindu i se banii respectivi.
astfel, conform acestei reguli, abuzive imi pare mie, m am confruntat cu urmatoarele situatii: ana a absentat 6 zile, mi am facut datoria si am anuntat cu o zi inainte, dar s a nimerit ca una din aceste zile sa fie 30 sept, fiind ultima zi din luna mi s a spus ca tb sa platesc mincarea, desi, urmau alte 5 zile din luna urmatoare.
nu pot intelege si basta.. nu am cum sa programez bolile copilului, sa se imbolnaveasca fix pe 25 sau/si musai de luni, ca altfel trebuie sa platesc integral.

va intreb, daca si la gradinitele unde merg copii vostri se practica acelasi abuz din partea acestor firme ori directori de gradi?

de subliniat ca firma pe care au folosit o luna trecuta neavind aceste reguli, ci trebuind sa anuntam in ziua respectiva, pina la ora 9 daca vine copilul sau nu...

TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geta_florina spune:

cam acelasi lucru s-a intamplat si la noi, adica, pana in vara asta au avut bucataria proprie, acum s-a schimbat conducerea gradinitei care a desfiintat bucataria proprie si a angajat o firma de catering. dar s-a schimbat si politica gradinitei, exact ca si la voi, daca absenteaza sub 5 zile nu se mai scade masa din pret, nu pot sa inteleg de ce ... si la noi inainte de schimbarea conducerii trebuia sa anuntam doar in ziua cand lipsea ...
in concluzie se practica si la noi ... si mie mi se pare abuziv si ma gandesc ce pot face ...

Geta, mami de Alex

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> Povestea unui Licurici

"Daca stai sa judeci oamenii, nu mai ai timp sa-i iubesti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Exact asa e si la noi. Deosebirea e ca nu e vorba de nici o firma de catering, mancarea se face in bucataria proprie. Daca lipseste copilul, ni se returneaza contravaloarea meselor(ma rog, se scade din taxa pe urmatoarea luna) DOAR DACA lipseste mai mult de 5 zile consecutiv (si doar din motiv de boala), iar cele 5 zile sunt toate pana in sau dupa 7 ale lunii (la noi taxa e valabila de pe 7 pana pe 6 luna urmatoare). Altfel, platesti taxa integral. Si mie mi s-a parut cam aiurea regula asta, dar acu deja e tarziu. Trecand peste aspectele astea, gradinita e ok, suntem de 2 ani deja aici, nu ma mai interesez de alta.Poze:
http://family.webshots.com/album/573283926iNZLUl
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/InVacanta2#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

La fosta gradinita a fie-mii niciodata nu se returna contravaloarea meselor (catering), indiferent cat de mult lipsea de la gradi (chiar si 2 saptamani).
Din pacate asa era stipulat in contract, asa ca n-am avut ce face.
Am incercat sa discut cu patroana, dar zicea ca asa este intelegerea cu firma de catering (pana la urma, dupa indelungi discutii mi-a returnat un 15% din contravaloarea mesei, dar dupa absenta de 2 sapt/luna)...mi-a dat senzatia de take it or leave it...

Oana si Mara 11.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

pentru ca nu mi place sa mi se forteze mina, pe banii mei, am rezolvat problema! (pt ca deja nu mai mergeam cu inima impacata diminetile, cind o duceam la gradi) am schimbat gradinita!

multumesc pt raspunsuri!

TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput