Noi nu mai vrem vaccin

Noi nu mai vrem vaccin | Autor: noce

Link direct la acest mesaj

Am facut astazi vaccinul de doua luni - tetraxim - si la intoarcerea de la dr am citit prospectul. Ne-am ingrozit cand am vazut ce contine. In plus, imi amintesc ca in anii trecuti am mai citit diferite lucruri in defavoarea vaccinurilor, dar nu-mi mai amintesc exact tot ce era rau legat de ele.

Am gasit in schimb aici cateva informatii:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vaccin
De subliniat printre riscuri ar fi Encefalopatia acut#259; este semnalat#259; la 6,8 / 1 milion de doze de vaccin pertusis celular, cu risc maxim de deces īn primele 7 zile si Riscul de paralizie poliomielitic#259; postvaccinal#259; dup#259; administrarea de VPO este estimat la 1 / 2,5 milioane doze vaccinale (circa 8 cazuri /an īn SUA si aprox. 15 cazuri / an īn Romānia).

Ca sa nu lungesc vorba de una singura, vreau sa spun ca am deschis acest subiect ca sa descoperim reala necesitate a vaccinurilor la copiii sub un an sau doi si sa aflu si eu ce riscam supunandu-ne programului national.



Mami lui Filip, 1 august 2009

Oamenii se roaga lui Dumnezeu sa-i scape de necazuri, iar Dumnezeu se roaga de oameni sa paraseasca pacatul. Acum care de care sa asculte mai intai? Dumnezeu de oameni sau oamenii de Dumnezeu?
Parintele Arsenie Boca


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Pe aceasta tema sunt deschise deja cateva topicuri, atat aici cat si in alte sectiuni ale forumului.
O sa te rog sa continui discutia intr-unul dintre ele.

Iar in ceea ce priveste reactiile adverse pe care le au vaccinurile e cel mai bine sa te sfatuiesti cu pediatrul si nu sa te iei dupa ce iti spune wikipedia sau o mamica bine intentionata de pe forum

Multa sanatate!

Mergi la inceput