copil cu HIV in gradinita

copil cu HIV in gradinita | Autor: eu_logoped

Link direct la acest mesaj

ce parere aveti despre un copil cu HIV care sa frecveneze aceeasi gradinita ca si copilul vostru? dar chiar aceeasi grupa?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

O parere de rau pentru boala bietului copil si o parere buna despre ideea de a fi coleg cu copiii mei. Dar tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

sincer, nu stiu.
la rece normal ca stiu ca si acel copilas are dreptul la o viata normala (atat cat se poate), dar... as fi de acord sa stea langa copilul meu doar daca educatoarea ar fi calificata pentru lucrul cu astfel de copii.
trebuie clar cineva cu experienta si care sa stie ce sa faca in dverse situatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui eu_logoped
as fi de acord sa stea langa copilul meu doar daca educatoarea ar fi calificata pentru lucrul cu astfel de copii.

Exista cursuri de calificare pentru lucrul cu 'astfel de copii'? Daca da, poti da detalii? Daca nu, cum se masoara 'calificarea'?


Citat:

trebuie clar cineva cu experienta si care sa stie ce sa faca in dverse situatii


Ce fel de experienta? Ce fel de situatii? Cum aflam daca 'stie ce sa faca'?




Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

tu_logoped, ce intelegi prin experienta in acest caz? adica ce ar trebui sa stie / faca educatoarea daca copilul cu HIV si altul se joaca - zgarie - curge sange - se ating (sangele amandorura intra in contact)?

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

experienta- ma refer sa cunoasca modalitatile de transmiere, sa stie ce sa faca in cazul in care se intampla un accident cu copilul respectiv ( cum sa il panseze, cum sa evite contactul cu sangele)
eventual sa fie absolventa de un curs (desi nu pt spune ca exista unul anume, dar sunt sigura ca ofera cineva formare si in asa ceva)
sa stie ce activitati sa abordeze in asa fel incat sa educa la minim riscul de accidentari
sa stie cum sa abordze acest subiect in fata copiilor
cum verificam daca ar competnte? prin discutie, prin referinte...altfel cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui eu_logoped
desi nu pt spune ca exista unul anume, dar sunt sigura ca ofera cineva formare si in asa ceva


Cam cine? Ma gandesc ca daca ai initiat subiectul, ai ceva cunostinte de impartasit sau discutii fructuoase de purtat. In afara de adunat pareri, I mean.

Citat:

cum verificam daca ar competnte? prin discutie, prin referinte...altfel cum?


Pai eu am intrebat. Tu esti logoped, psiho-pedagog, profesor si altele. Cred ca esti mai in the know decat mine.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui eu_logoped
desi nu pt spune ca exista unul anume, dar sunt sigura ca ofera cineva formare si in asa ceva


Cam cine? Ma gandesc ca daca ai initiat subiectul, ai ceva cunostinte de impartasit sau discutii fructuoase de purtat. In afara de adunat pareri, I mean.

Citat:

cum verificam daca ar competnte? prin discutie, prin referinte...altfel cum?


Pai eu am intrebat. Tu esti logoped, psiho-pedagog, profesor si altele. Cred ca esti mai in the know decat mine.


Trouve avant de chercher

Si eu am intrebat, de asemenea.
nu sunt evaluator de educatori, totusi
aici cred ca au si parintii ceva de spus

nu cunosc formator de astfel de competente, dar cred ca gasesti pe net daca te intereseaza.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Eu_logoped, ce vrei sa afli defapt? Ca mie mi se pare ca toate subiectele tale au parfum de ZZ .

Ca sa nu raspund si eu numai ca sa ma aflu in treaba, n-as avea nimic impotriva ca un copil cu HIV sa fie in aceiasi grupa cu copilul meu (de ce sa fiu impotriva?!?!).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicici spune:



Stiind ca la varsta gradinitei copiii se mai bat, se musca, se zgarie, si ca in general sunt imprevizibili ar fi pentru mine un real stres pe care daca as putea sa-l evit nu as ezita. Celor care or sa ma acuze ca am o imagine nerealista despre ceea ce fac copiii la gradinita le spun de pe acum ca nu trebuie ca aceste incidente sa fie dese ca sa se intample o tragedie, este suficient sa se intample odata. Insa mi-as vedea discret de alte optiuni, este dreptul copilului cu HIV sa intre in colectivitate si problema fiecaruia daca isi poate asuma sau nu riscurile. As avea doar speranta sa fiu informata in acest sens, nu stiu daca este obligatia legala a parintelui cu HIV dar eu as aprecia.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

cred, sper ca este obligativitate legala!
finutul meu este intr-o astfel de situatie, si din pacate, nu il primeste nimeni la gradinita.
desi ii sfatuiesc mereu pe parintii lui sa spuna asta, pentru ca asa mi se pare etic, asa de tare ma enerveaza reacta celorlalti parinti, fata de copl si fata de parinti ( si ei au).
ma gandeam ca poate, daca se gasesc printi care sa afirme ca isi lasa copilul cu Andrei in aceeasi grupa, l-ar puea primi si pe el undeva

Andreea

Mergi la inceput