Manute si picioruse reci la bebe

Manute si picioruse reci la bebe | Autor: rudyi

Link direct la acest mesaj

Piticul meu de 3 luni are mai tot timpul mainile si picorusele reci. Cosntat asta mai ales dimineatza cand e manutele sunt chiar f reci. El doarme in sac de dormit si ii dau sub un body si o bluzita cu maneca lunga da tot rece este. Oare e normal?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Rudyi sa iti traiasca bebelul...

La fel are si buburuza mea...mai tot timpul manutele si piciorusele reci, oricat de imbracata ar fi..Eu zic sa nu te ingrijorezi...Atat timp cat bebe e ok, nu ai de ce sa iti faci probleme...
Si eu am folosit sacul de dormit...si vreau sa ii cumpar altul mai maricel...mi se pare ca doarme cel mai bine acolo...si ii e si cald in el...chiar daca manutele sunt reci ...

Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009

http://b1.lilypie.com/4v3op2.png

Printesa noastra
Stefi, mamitu' nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Din cate mi s-a spus mie cand s-a nascut fi-miu, e normal sa aiba manutele reci (adica ar cam trebui sa aiba manutele reci). Eu m-as ingrijora daca ar fi calde; la fi-miu asta ar insemna febra.

P.S. reci, nu inghetate.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Rudyi .
Razvan al meu a fost la fel, in primele aprox. 3 luni de viata, el chair de la nastere a avut nevoie de incalzirea extremitatilor, nu stiu mai multe, nu mi s-a spus.
Pe atunci habar n-aveam ce sa fac, si i-am pus manusi .
Dar, ce pot sa-ti spun acum: fa-i masaj usor la talpite si la manutze, pana se incalzesc, nu-i greu si nu-i mare lucru. MAsaj mereu, de cateva ori/zi, pana se intensifica circulatia sangelui.
Ce culoare au unghiutele, sunt roz sau violacee?
Sa vii sa ne spui cum este.
Numai bine.

Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
(1),(2),(3),(4)
(5)
[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

si S are mainile si picioarele reci, dar la ea este urmare a malformatiei cardiace -> circulatie periferica proasta... asta cu masajul e buna, eu ii pun uneori noaptea ciorapi normali si unii grosi de lana peste, si abia e normala... si ii fac un masaj usor, si se mai anima treaba pe acolo .

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Si baietelul meu are mai tot timpul piciorutele reci dar sunt si transpirate. Pediatra mi-a zis ca nu am ce sa-i fac in afara de a-i da mereu ciorapei, chiar si cand e cald afara. La noi asta e mostenire de familie, ca si eu am aceeasi problema. :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna,
Noi avem 6 saptamani si aceeasi "problema" ara momente cand are mainile reci..
Pediatrul mi-a zis mainile si capul descoperite( fara caiula si fara manusi )nu-i problema dar in schimb picioarele sa fie mereu calde..ii pun sosetele grosute prima oara si pe urma ii dau pantaloni sau salopetica...
El mi-a explicat in felul urmator " frigul "te ia " de la picioare daca umbli iarna cu capul descoperit si fara manusi dar cu incaltari care sunt ff calduroase nu patesti nimic( nu o sa iti fie frig, dar daca ti-e rece la picioare sau te uzi la picioare imediat te ia frigul si racesti"
Mi-a propus experimenul urmator..."iesi iarna afara fara caciula si manusi dar sa-ti fie cald la picioae, vezi cum e si pe urma ia caciula si manusi si iesi in slapi afara sa vezi cum e"
Nu stiu daca m-am facut inteleasa ..mie explicatia lui mi s-a parut ff logica
Sanatate multa si crestere usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Cand am nascut mi s-a explicat tocmai asta deoarece un pui mic nou nascut are circulatia periferica slaba insa asta nu inseamna ca ii este frig. In concluzie desi dormea in sac de dormit avea mereu manutele reci. Mi s-a explicat ca daca doresc sa simt la mana daca ii este cald sau frug sa o controlez la ceafa sub bluzita ca acolo e de fapt temperatura pe care ea o are, daca e transpirata e prea cald (chair daca are mainile reci) daca e rece la ceafa ii e frig.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rudyi spune:

multumesc pentru raspunsuri ...e bine sa stiu ca nu suntem singurii in situatia asta si nici nu este anormal ... am sa incerc sa ii fac si un usor masaj pe langa cel de dupa baita (apropo, la baita ii se face mai tot timpul pielea de gaina cu toate ca noi stam acum cu radiatorul)unghiutele nu sunt defel vinete (poate un pic mai maro pe sub unghii ca nu ma incumet sa ii tai unghiutele mai adanc....i-as intra in carne parca, asa ca piticu meu pare cam neingrijit la capitolul manichiura cu toate ca ii tai unghiutele de 2-3 ori pe saptaman)

Mergi la inceput