afte la sugar de 4 luni

afte la sugar de 4 luni | Autor: dana820

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu are aproape 4 luni si de vreo 2 zile am observat ca are pe limbuta vreo 4 bubite albe. In rest limba e curata, doar de 2 ori l-am sters cu glicerina. Si totusi bubitele acelea nu dispar. Stiu ca exista riscul sa se raspandeasca in toata gurita?! Cineva mi-a recomandat spray tantum verde. Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Nu stiu daca tantum verde este ok la varsta asta , nu vorbesc prostii.
Si Luca a avut gura plina de afte, ufff e tare greu.
Albastru de metil, PLANTGINGIVAL, si homeopate gen CANDIDA 3 granule /3 ori/zi.

Si in farmacie mi-au mai preparat o solutie speciala ptr asa ceva BADIDONAJ BUCAL- cu putin anestezic in el, a dat rezultate f bune.


Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Neaparat trebuie facuta o solutie cu glicerina,stamicin si anestezina,la farmacie desigur,pentru ca se vor raspandi in toata gurita si sunt foarte foarte dureroase.Mai bine du-te la un pediatru,sau la medicul de familie sa-ti dea cantitatie exacte din care sa se prepare solutia.Cat mai urgent.Glicerina singura nu ajuta.
Fetita mea a avut acum o luna,si a fost groaznic,mai ales ca a avut si enterocolita.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)
Ingeras mic,mami,tati si Bea nu te vor uita niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Solutia de care spunea si Ramonela a fost singura care a dat rezultate la baietelul meu. Din pacate nu am gasit acum reteta pe care o aveam de la pediatra, ca sa-ti dau cantitatile exacte. Cred ca si farmacistele stiu sa ti-o prepare, asta daca nu ajungi la pediatru zilele astea.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Poti sa-i speli gurita cu solutie de bucarbonat de sodiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Buna, si baietelul meu a avut afte in gurita , cam pe la varsta de 2 luni. Stiu ca i-am luat de la un laborator al unei farmacii glicerina cu stamicin. Dupa ce manca (era hranit la san), il mai lasam vreo 20 de minute, imi puneam eu pe deget un pansament inmuiat in solutia respectiva si incercam sa ii dau in gurita, pe zonele cu afte. De asemenea, stiu ca fiind hranit la san, am avut si eu grija ca igiena mea personala sa fie mai riguroasa decat de obicei. Sanatate multa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana820 spune:

Multumesc mult pentru sfaturi. Am luat din farmacie glicerina boraxata cu nistatina deja preparata si dupa ce i-am dat de doua ori deja e mult mai bine. Aproape au disparut. Ii dau dupa masa la vreo 15 minute si apoi vreo ora, chiar doua nu-i dau lapte. Asa mi-a recomandat la farmacie.

Mergi la inceput