oxiuri...ajutor....cum scap rapid....

oxiuri...ajutor....cum scap rapid.... | Autor: andreiutzabu

Link direct la acest mesaj

Banuiesc ca multe mamici se confrunta cu o astfel de situatie...oxiuri...Fetita mea are 6 ani si am observat ca are oxiuri(mici viermisori ca ata de subtiri si ffffff activi).Am urmat tratament cu zentel doza unica(la indicatia medicului)...dar degeaba dupa trei zile de la tratament tot se mai zaresc...unii morti iar altii ce-i drept mai putini activi fata de prima data.Igiena este stricta...in primul rand fara dulciuri si lapte ...decat fructe ...este un calvar nu cred ca trebuie sa mai spun...mult domestos si spirt la toaleta,,,pe scara...si in tot ce ne inconjoara..calcat rufe(chilotei,lenjerie).Nu stiu ce sa mai fac ..astept sfaturi...cred ca si viermii au devenit imuni la tratamente...iar naturist nu cred ca razbate aceasta problema...sau poate in timp...si nu doresc acest lucru...deci stie cineva ceva eficace????? Multumesc mult!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

se stie ca orice viermisori au etape de dezvoltare/viata, de aceea este nevoie de analize repetate...continua cu tratamentul medicamentos, igiena stricta si da-i cu usturoi mult! nu le place de loc:-))

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

stiu eu - picaturi Helmiflores de la plafar, se dau in functie de numarul de kg ale copilului
la unul mic de 10 kg am dat 20 pe zi amestecate in ceai cca nu sunt bune la ust
adultii iau 3 lingurite pe zi
scapa sigur de viermi
si trebuie sa faceti tratamentul si voi toti ceilalti din casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Din ce stiu eu trebuie repetata doza (nu este suficienta una din cauza stadiului diferit in care se afla viemisorii) si trebuie tratati toti membrii familiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

[b]Are vre-o legatura cu dulciurile sau cu laptele? Din cate stiu se iau din apa de la robinet(daca-i dai), de pe fructele nespalate bine si maini murdare de la joaca bagate in gurita. Majoritatea fac la un moment-dat pentru ca ei,miciti, baga mana in gurita chiar acolo,la joaca...cu toate ca ii spalam foarte bine inainte de masa sau cand intra in casa tot exista riscul.

Intr-adevar,tratamenul trebuie facut de toti membrii familiei si repetat.Lenjerie fiarta,unghii taiate scurt la toti si spalate in fiecare dimineata foarte bine.(se spune ca se scarpina in somn si dimneata transporta ouale in gura formand un nou ciclu)

Multa sanatate si sa scapati repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

FARA LAPTE, DULCIURI.
ZENTEL, si homeopate gen : OXIURIS CH 15 3gr/zi / 21 zile si CINA 3 granule la pranz luni-miercuri-vineri- 6 luni

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Eu nu m-am confruntat inca cu aceasta problema, dar ce am auzit la prietene ca a functionat au fost niste pastilute, Garlic, de la Callivita parca, sunt pe baza de usturoi. De asemenea, tratamentul homeopat va ajuta sigur, dar trebuie luat timp indelungat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrusca13 spune:

Eu stiu ca sunt foarte buni samburii de bostan, neprajiti. Se iau dimineata pe stomacul gol si nu-i dai sa manance nimic o jumatate de ora. Incearca si asa oricum nu are ce sa-i faca rau.

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

eu stiu ca medicamentele nu actioneaza asupra oualelor oxiurilor si ca tratamentul trebuie repetat la 14 zile (alta doza)
dar e posibil sa se refere numai la medicamentul pe care l-am luat noi - era altceva, poate mai intrebi doctorul.

Mergi la inceput