supraveghere copii- pareri

supraveghere copii- pareri | Autor: gorady

Link direct la acest mesaj

Salutare.
vreau sa cer parerea voastra despre un subiect care cred eu ca v ar putea starni curiozitatea !
De mult m a framantat ideea daca pot vedea ce face mai exact baiatul meu la gradinita . adica o chestie live oricand doresc .
Cum v-i se pare ideea de a monta camere de supraveghere ce se pot conecta prin internet ?

Vreau sa cer mai multe pareri vis a vis de acest lucru .
Mi-e personal mi se pare ok,mai ales ca vreau sa vad ce face baietelul meu oricand vreau eu .............

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mie nu-mi suna bine...parca e Big Brother.
Oricum, e invitabil sa vezi si ce nu-ti convine. Ce te faci atunci? Il tii acasa?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Exista gradinite care au acest sistem, cauta una si iti dai copilul acolo...Eu una am mare incredere in educatoarea copilului meu si n-as vrea asa ceva in gradinita lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

eu am baiatul la o gradi cu supraveghere video, a contat mult pentru linistea mea. Pana s-a acomodat, timp de 2 saptamani eram on-line non stop,apoi din ce in ce mai putin, acum nu mai am mari curiozitati si nici timp pentru asta. Dar, repet, primele saptmani, atunci cand dimineata plangea si se agata de mine sa nu plec, daca n-as fi vazut cum este tratat si ce bine ingrijit este, as fi fost foarte derutata, imi faceam o mie de probleme....

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

O parere foarte proasta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Mie personal mi se pare complet spooky, nu mi-ar placea asa ceva din principiu dar.... daca altii sunt ok cu ideea mi se pare o solutie buna sa existe ambele variante. Dar nu mi-as duce copilul la o gradinita big brother...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Personal iti inteleg dorinta insa m-as intreba cine altcineva poate avea acces sa vada imagini cu copii. Daca la gradinita fie-mii ar fi asa ceva nu as fi fericita in ideea ca nu stiu eu ce alte persoane pot viziona imaginile plus chiar si alti parinti pe care eu nu-i cunosc personal si nu stiu ce le poate pielea.

Deci NU. Prefer sa stiu ca pot avea acces oricand in gradinita, deci pot sa o surprind mereu pe fie-mea cu pampersul neschimbat sau plangand si nebagata in seama.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Din cate stiu eu, la astfel de gradinite nu pot vedea on-line decat parintii copiilor si atat. Deci nu exista riscul sa mai vada si altii care cine stie ce au in cap.

In plus, nu mi se pare ok principuil ca daca vezi ceva ce nu-ti convine ce faci? Il tii acasa? Adica cum? Mai bine sa nu stii ca se intampla ceva rau copilului tau? Sau ca exista lucrusri care nu-ti convin legate de puiul tau?

Am o prietena care avea baietelul la o gradinita si avea o educatoare in care toti parintii aveau incredere.O femeie minunata! Aceasta "educatoare" timp de 1 an de zile a educat copii dezbracandu-i in funduletul gol in fata clasei pe post de pedeapsa. Ii mai si ameninta sa nu spuna nimic si abea dupa un an au aflat parintii de poveste. Micutii fac conciliere psihologica,sunt timizi din cale-afara...Educatoarea tot la gradinita se afla cu toate ca a fost cercetata...s-au musamalizat toate.Alti micuti sunt pe mana ei acum.

Ma intreb...nu ati vrea sa vedeti live cum sunt tratati micutii? Eu cu siguranta asi vrea.Nu asi sta on-line non-stop...nici timpul nu mi-ar permite.Dar asi intra sa vad din cand in cand cum ii este micutului.M-asi simti eu mai in siguranta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Eu nici nu imi pun problema sa o duc la o gradinita fara sistem video de supraveghere...

Editez ca sa adaug (ca ma lasa Pisilinca): vreau sa stiu ce se intimpla cu ea acolo. Nu o pot vedea decit alti parinti care au copii in gradinita respectiva, si daca am incredere sa o las in grupa cu (,) copiii lor, sa se intilneasca vrind-nevrind cu ei cind acestia isi lasa sau isi iau copiii de la gradi, nu vad care e problema.
Dar ea nu e lasata niciodata sa plinga (e mica inca, are abia 7 luni), nu s-a rastit nimeni niciodata la ea, nu a atins-o nimeni (ar fi fost si culmea pina la virsta asta, dar refuz sa accept ideea ca as putea fi vreodata atit de exasperata incit sa o plesnesc) si am pretentia ca personalul SPECIALIZAT care lucreaza intr-o gradinita, si care este platit DE MINE, sa se poarte cu ea la fel.
In plus, dincolo de confortul meu de a sti ca o pot vedea oricind, camerele de supraveghere sint utile, in viziunea mea, si pentru sporirea rabdarii educatoarelor. Adica banuiesc ca palmele la fund si trasul de urechi sint auto-cenzurate cind stii ca risti sa te ia de par in jumatate de ora o mama nebuna ca mine, care nu tolereaza asa ceva fata de copilul ei...

If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

pisigri,de acord...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

exact cum a scris si pisigri, nu neaparat sa vezi daca se intampla ceva rau/in neregula, ci mai degraba pentru a tempera eventualele "obiceiuri" nepotrivite ale educatoarelor si/sau ingrijitoarelor.

off-topic : cati dintre noi lucreaza in insitutii care au sisteme de supraveghere interna ? e adevarat, sunt instalate in spatiile comune, nu-ti este invadata intimitatea la toaleta sau in bucatarie. stiind ca exista aceasta monitorizare video, exista tendinta de a-ti controla putin comportamentul, macar cand treci prin "raza" camerelor de supraveghere.

asa ca nu mi se pare un capat de tara ca o gradinita sa aiba un astfel de sistem, la care sa aiba DOAR parintii acces (pe baza unui user si parola de acces in aplicatia respectiva). tocmai din considerentele expuse de noi au si aparut aceste facilitati in anumite gradinite, semn ca altii deja au pus in practica aceste idei.



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput