Diabet zaharat la copii *6*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Aoleu, Ana, ma speri ! Luna viitoare trebuie sa merg si eu dupa reteta si insuline.
Din ce am citit inteleg ca Humalog Mix 50 (50% insulina lispro si 50% suspensie de protamina a insulinei lispro, de origine ADN recombinat este o mixtura a insulinei lispro, un agent rapid de reducere a glucozei din sange si suspensia de protamina a insulinei lispro, un agent intermediar de reducere a glucozei din sange) este o insulina 50% foarte rapida si restul de 50% intermediara. Stiu de Humalog, insulina cu actiune scurta, dar nu stiu care este insulina intermediara din Humalog Mix 50. Si de ce, la amiaza, cand exista o masa principala, nu are nici o insulina ?
Cristinei ii merge foarte bine, acum, n-as vrea sa schimbam insulinele sau sa trecem inapoi pe Insulatard, ca insulina intermediara.
Totusi sunt mii de diabetici care folosesc Levemirul, mai ales cu tip 2.
Sper sa se reglementeze situatia, sa nu fim nevoiti sa schimbam schema de tratament.
mirela.d, eu calculez clatitele si gogosile ca painea si vad ca asa i-a iesit si Andradei, 50% HC in clatita.
Despre salata boeuf ne-au zis la Buzias, dar n-am caietul la mine si cum, Cristina nu mananca Boeuf, n-am retinut. Pe net am gasit cu 12%, salata boeuf cu pachetul de legume de la "Casa taraneasca".
Sarmalele cum le calculezi ?
Eu la 100 g sarmale gata preparate, consider 50 g carne si 50 g orez, astfel ca le iau cu 10% HC.
Adriana, faina reteta !
Eu ar trebui sa scot fructele, ca minunii mele nu-i plac fructele in prajituri.
Ana, multa bafta cu noua schema ! Tine-ne la curent cu ea !


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Pe mine ma cam ingroziti cu insulinele astea. Sper sa nu ajung vreodata sa platesc insulina sau daca o platesc sa nu fie scumpa. Sa ne-o putem permite.

Anina, nutritionista din spital mi-a zis ca 4 sarmalute mici au 10 HC; un ardei umplut micut5 HC; 100 grame suc de portocal 10 HC rapizi de data asta. Si tot nutritionista mi-a zis ca 50 de grame de paste fierte in lapte au 15 HC (rapizi plus lenti).

Andrada, Anina, va multumesc pentru informatii. O sa fac si eu clatite zilele astea ca nu am mai facut de ceva timp iar ultima oara mi-a luat mai mult sa le calculez decat sa le fac.

Noi, de ieri am inceput sa ne revenim cu glicemiile dupa ce am urcat doza de dimineata cu o unitate. Deja eram convinsa ca trecem la a treia insulina cand am vazut ca nu reusim sa mai scadem glicemiile in niciun fel.

Gata ca ma trage Iusti de maneca. Va pup!

Editez: nu am verificat daca sarmalutele si ardeii umpluti au cati hidrati mi s-a spus pentru ca eu lui Iusti nu ii dau nimic cu orez din cauza constipatiei cronice de care sufera si de care nu stiu daca vom scapa vreodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

pretul cu amanuntul:

Levemir pret 262
Insulina Lantus variaza la 257
Novomix pret cu aman. 167
Novorapid 149
Mixtard 124

in lista de preturi din 2007, Levemirul se incadra la 220, iar Lantusul ajungea si la 357, nu stiu in ce sunt exprimate preturile, in RON sau in Euro...

Un medicament este scos de pe lista de gratuitati cand este prea scump. Intrebarea care-mi vine in minte acum este - de ce n-au scos Lantusul, care este f. apropiat ca pret? Poate se va merge mai mult pe insulinele umane, care sunt mai ieftine...

preturile medicamentelor de uz uman autorizate de punere pe piata - Octombrie 2009
http://www.msf-dgf.ro/msf-dgf19/CanaOct.pdf



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Adrianaa, cred ca sunt in RON, preturile, daca apar ca pret cu amanuntul(cu TVA).
O cutie cu 5 pen-uri preumplute de Levemir costa 262, iar noua ne-ar ajunge 6 luni.
Cred ca prefer sa cumpar Levemirul, decat sa mai schimbam schema de tratament, daca ei ii merge foarte bine asa.
Cand merg acasa, chiar am sa ma interesez la farmacia(Aesculap) de langa noi, de unde luam noi, insulina, daca au Levemir pe stoc sau daca aduc si la ce pret.
Pana la urma este vorda de toate insulinele produse de Novo Nordisk ?
Atunci, mai adaugam la lista si Actrapid cu 117 , o cutie cu 5 cartuse de 3 ml.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Fetelor, eu nu vreau sa panichez pe nimeni, poate ca situatia va fi doar in Bucuresti , chiar nu stiu. Eu v-am reprodus exact ce mi s-a spus. Daca ar fi asa , sa coste 262 de ron , as prefera sa cumpar si eu.
Vad ca nu stiti nimic despre aceste insuline Humalog Mix 50 si Humalog R. Asteptam cu interes ceva amaunute despre ele...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_roby spune:

Buna fetelor,

Acum aproximativ 5-6 luni am cumparat eu Levemir din farmacie, flexpen Levemir - in jur de 55ron era. Actrapidul 25ron. Si eu prefer sa cumpar daca se va pastra acest pret, pentru ca avem doar 7 ui seara si ne ajuge f mult, desi aceasta procedura nu este nici pe de parte corecta. :(
Ana, Robi face inot la Tenis Club 2000 ( este clubul Gabrielei Szabo !), abonament 10 sedinte 250ron, te poti duce oricand in intervalul 09.00-20.00- apa e calda, curat, profesorii excelenti, si sigur ii va prinde f bine lui Alex. Noi am tras chiulul saptamana trecuta, pe Robi la- tot incercat o raceala asa ca am oprit momentan. Dar cu siguranta vom continua, cel mai sigur dupa vacanta.
Pentru Mirela, eu clatita o socotesc la 12 hc - una normala, nici prea groasa nici prea subtire, daca punem 1 lingurita nutella sau dulceata de afine, atc 15-17 glucide.
Felia de pizza de la pizzerie, o consideram 20hc, de aproape 1 an nu mai folosim cantarul decat ocazional, totul este ochimetric, sau la nivel de cana, lingura...si desigur inscriptia de pe ambalaj.
Va pup si ne auzim !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Ana, uite cate ceva despre Humalog R

http://www.diabetes-support.org.uk/joomla/images/stories/humalog2.jpg

si despre Humalog Mix 50:

Se dozeaza 0,6 ui/kg si totalul se imparte la 2.
Probabil ca face 6 ui dim. si 6 ui seara. (daca are 20 kg)

http://images.rxlist.com/images/rxlist/humalog50502.gif

intra in actiune dupa 10 -15 min, varful de actiune la 2 ore de la injectare, dupa 4 ore se consuma cam 45% din doza totala injectata.

Daca doza este intre 1-4,5 ui, modifici cu 0,5 in plus sau minus.
Daca doza este intre 5-10 ui, modifici cu 1 ui in plus sau minus.

Daca este hipo sau hiper inainte de culcare (ora 22) sau dimineata (ora 7), se modifica doza de la 19.
Daca este hipo sau hiper inainte de pranz sau inainte de ora 19, se modifica doza de la ora 7 dim.



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna dimineata!
Ma bucur sa falu ca le merge bine copiilor.
Nina, Adrianaa, Dany si restul fetelor, scuze ca numai scriu numele tuturor, va multumesc pentru incurajari si pentru sprijin. Fara voi, nu stiu ce m-as face.
Teo , ce faceti ?
Mirela, ce imi place ca Iusti mananca sarmalute,al meu nici sa nu le vada. Toate cele bune pentru copilasi .

Ziua de ieri a fost infernala! L-am testat foarte des la glicemie, face hipo la 2 ore dupa injectarea insulinei.Apoi , glicemiile vin ok. In schimb dupa masa de pranz, la ora 15.00 avea hiperglicemie, 330. Am sarit peste gustarea de la 16.00 si la 19.00 avea 300. Aici clar este nevoie de o injectie cu Humalog R. Dupa ora 19.00 si pana acum dimineata a fost un pic mai bine:
La 20.30 avea 70 (i-am mai dat 10 hc)
22.00 avea 96
24.00 avea 180
03.00 avea 112
07.00 avea 129
Azi am marit cantitatea de hc de la 7 dimineata cu 5 hc ,si o sa vad in functie de cum a mers ieri azi , voi umbla doar la hc , o sa mai adaug cate 5 hc pentru a numai face hipo. Daca si azi merge aiurea, de maine poate umblam la insulina.

Adrianaa, dupa ceea ce mi-ai scris tu , Alex are nevoie de 14,4 ui insulina/zi (are 24 kg). Ieri am facut 15 ui . Deci , este pe aproape, de aceea am zis ca poate merge cu jongalrea Hc.

Vad ca se discuta aici despre clatite, salate. Mi-as fi dorit sa manance si Alex din aceste bunantati , numai ca el ....nu mananca asa ceva.
Cat despre calcule , merg pe aceleasi valori ca si Nina, informatii primite la Buzias.

Fug ca s-a trezit Alex, vorbim mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna dimineata!
Ana-miti, Iusti mananca orice ii dau. Rareori face figuri. Din punctul asta de vedre nu ma plang.
Din pacate, ieri glicemiile au fost iar aiurea. Dupa ce la 7 avea 124 iar la 10 avea 99, la 13 a venit cu 187 pentru ca la 16 sa aiba 193 in conditiie in care ii si scazusem din numarul de hidrati de la masa precedenta.
Astazi este ultima zi in care il las si daca tot asa aiurea vor fi glicemiile, o voi suna pe dna. doctor. Cu siguranta ne va introduce a treia insulina. Mor de ciuda.

Am si eu o intrebare care poate parea prosteasca dar nu sunt deloc lamurita 100%. De ce se tot schimba tipul de insulina? Adica noua acum ne-a zis ca ne va introduce Actrapid peste zi si Mixtard noapte. De ce se schimba la un moment dat? Se obisnuieste corpul cu acea insulina si nu mai reactioneaza la ea?

Anina, multumesc pentru site-ul acela. Foarte interesant cu totul. Ce mai face Cristina? Stii ca suntem nascute in aceeasi zi?

Va pup pe toate si va doresc o zi senina nu numai din pricina soarelui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo_H spune:

Buna dragelor!

Am lipsit cateva zile si vad ca am ramas in urma cu subiectele :(.

In ceea ce priveste insulinele Levemir+Novomix, de la NovoNordisk, aseara mi-a spus prietena mea (care este dirig la o farmacie dintr-un lant cunoscut) ca Levemir si Novomix au fost scoase de pe lista incepand cu 1 oct. Deocamdata se pot cumpara, insa si aici este discutabil, pt ca daca nu sunt comenzi, este posibil sa nici nu se mai importe :(.
Mi-a mai dat si alte vesti foarte urate, ca pe luna asta au primit un plafon f mic pt retete compensate si gratuite ajungand aproape in imposibilitatea sa mai dea oncologice si diabetice. Este din ce in ce mai rau...
Ana, imi pare rau sa aud ca ai probleme cu Alex (cu mancarea, cu glicemiile). Sper sa fi trecut perioada asta. De asemenea, in ceea ce priveste gradinita, am vrut si eu sa-ti spun ca s-ar putea sa fie probleme cu locurile. La Tudor in grupa sunt deja inscrisi 28 (ce-i drept, nu vin chiar toti, sau vin pe rand....pt ca se mai imbolnavesc si mai stau pe-acasa). Asta a fost unul din subiectele dezbatute la sedinta cu parintii. Te sun diseara, poate ne vedem si mai stam de vorba.
In ceea ce priveste Humalog Mix 50 nu stiu ce sa iti zic dar din cate vad este o insulina premixata (50%rapid+50%intermediar). Tudor face Mixtard 30 (30 % insulina rapida-70% insulina cu actiune prelungita; intra in actiune in aprox 30-60 min), tot in doua doze. Eu am observat ca intr-o ora -dupa injectie- glicemia scade cu aprox 40-50. Iti pot spune din experienta noastra, cam cum functioneaza schema. Riscul de hipo este pana la ora 13:00, cat are actiune insulina rapida. Varful de actiune al insulinei rapide este in jur de 9:30-10:00, deci gustarea de la 10 nu mai este chiar gustare, este masa de-a binelea. La ora 10 Tudor are 35 HC (din care 20 lenti si 15 rapizi). Ca idee, inainte de 10:00 si inainte de 12:30-13:00 trebuie sa fii in garda pt ca episoadele de hipo sunt destul de frecvente. Vara mai ales, sau cand se agita mai mult, ii mai dau cate 5-7 rapizi pe la ora 11:30.
La ora 13:00 glicemia este buna (spre limita inferioara, daca se agita mult) insa de la aceasta ora si insulina rapida se cam termina, astfel incat masa de la ora 13 este tot de 35 HC (din care 10 rapizi) si nu mai mare. Pentru a avea glicemia buna la ora 16:00 trebuie sa ajutam si noi putin organismul (pt ca insulina cu act prelungita din premixatul de dimineata nu prea face fata singura). Mai exact trebuie sa aiba programata o activitate fizica (medie spre intensa) de aprox 30 min in intervalul 14-15:30.
Daca ne tinem de program atunci glicemia de la 16 e ok; daca zace la televizor/calculator, atunci glicemia de la 16 este cam 220.
Teoretic, la 16 are 20 hc (10 lenti, 10 rapizi) pe care de obicei ii primeste. Daca e mare, atunci amanam gustarea si o si micsoram. La ora 19 cand deja nu prea mai are deloc insulina, insa in intervalul 17-19 are parte de multa activitate, glicemiile sunt de obicei bune. Totusi incercam ca la ora 16 sa-i dam gustare usoara (ca ex: iaurt cu biscuiti/sticks sau sandwich (paine integrala) cu ce doreste el – branzica, pasta peste, salata vinete, cereale cu lapte etc). Lui ii place foarte mult sandwich facut la aparatul sandwich maker insa am observat ca atunci cand ii dau asta glicemia de la 19 este maricica (170-180) pt ca untul, cascavalul, se topesc si absorbtia (datorita grasimilor) devine mai lenta. (deci ma feresc sa-i dau alimente cu grasimi la ora 16).
Am vazut ca lui Alex ii merge foarte bine noaptea, are niste glicemii super. Noi, orice am face, plecam cu glicemia de la 22:00 buna, mananca 30 HC, la 1 si 3 are intre 180-250 iar dimineata hipo de cele mai multe ori.
Totusi, glicemia lui Alex de la 15 (330) este mare. Ai descoperit cauza? El cat mananca acum la ora 13:00? Ideea cu premixatele este ca nu prea mai exista notiunea de gustare si masa, mai precis toate mesele sunt aproximativ egale, cu accent pe masa de la 7, cea de la 10 si cea de la 19. Schema lui Tudor este: 7:00-30/35hc, 10:00-35hc; 13:00-30/35-hc, 16:00-15/20 hc, 19:00-30/35hc, 22:00-30hc.
(Pentru corectii, daca este cazul, folosim Actrapid).
M-am cam intins cu asta, mai vorbim diseara daca apucam sa ne vedem.
Mirela, noi facem des clatite, reteta favorita (aluat de clatite fine) fiind urmatoarea: 125 g faina (alba sau integrala), o fiola de esenta vanilie/lamaie sau rom (de la Dr Oetker), aprox 125 ml apa plata, aprox 125 ml lapte 1.5%, 1 lingura ulei masline, 2 oua, 15-20 g fructoza praf (optional), un vf cutit sare. Din aceasta cantitate ies cam 8-10 clatite subtiri de aprox 18-20 cm diametru (atat are tigaia pe care o folosesc si este recomandata in carte). O bucata iese la aprox 10-11 HC. Ai mei copii le prefera de cele mai multe ori simple. Le mai pun cu dulceata diet, cam 8-9 g (este suficient) si in acest caz obtinem cam 14-15 HC/bucata.
Pizza o aproximez la 25%, dar mare grija, nu orice pizza – cea mai buna este cea facuta acolo, si nu semipreparata. Noi am avut niste surpize neplacute (dpdv glicemie) cu pizza de la Pizza Hut.
Mirela, prin ce treceti voi am trecut si noi. Mai precis cu glicemiile maricute la 16 si 19. Probabil perioada de remisie este spre sfarsit, pancreasul nu mai secreta insulina ca pana atunci (atata cata era) iar mixtardul de dimineata nu mai face fata la masa de pranz si normal ca nu-l mai tine pana seara. Noua ne-a spus de la inceput ca va veni momentul asta, si sa ne pregatim sa trecem pe 3-4 injectii pe zi la un moment dat. Parerea mea este am ramas cu schema asta asa de mult (mai bine de un an) pt ca ne-am straduit f mult – program alimentar fff strict, nimic in plus, miscare f multa etc. Am mai vorbit si cu alte mamici care aveau copii cu diabet (mai vechi decat Tudor) si lor li s-a parut mult prea strict acest program (si cu mult efort din partea tuturor), nu erau de acord cu el.
Actrapid-ul va fi administrat dim si la pranz, ca insulina prandiala. Actiunea lui e de 6 ore deci numai bine va acoperi intervalul dintre aceste mese. In ceea ce priveste Mixtard-ul de la 18:30-19:00, insulina rapida din componenta lui (30%) va actiona in intervalul 19:00-01:00, deci pt masa de la 19 si gustarea de la 21:30 , dupa care intra insulina prelungita pana la 07:00.

Dani, chiar vroiam sa te intreb si eu unde face Robi inot, ma gandeam ca ai descoperit un loc mai aproape. La Tenis club 2000 am fost si noi si este f ok (la Cezar), chiar intentionam sa reincepem cursurile. Noua ne este mai greu intrucat lucram amandoi si am putea sa mergem doar seara, cel mai devreme de la 18:00. Ar fi fost mult mai bine pt Tudor un program de inot de la 14:30 sau de la 16:30-17:00, dar asta este. Am inteles de la un coleg ca poti merge si fara abonament, achitand doar o sedinta (30 RON).

Si daca tot vorbeati de carbohidrati, eu cred ca fac o greaseala cu galustele. Cand am fost internati in spital (la debut) mi-am notat pe caiet ca 80-100 g galusca sa-i iau ca 10 HC. Vad ca voi toate calculati 20% (si asa este si in carte). Pana acum i-am calculat asa cum mi-am notat la spital si nu am avut surprize neplacute. Credeti ca diferenta ar putea fi din modul de preparare al galustelor? (sau mi-am notat eu gresit?) Trebuie neaparat sa o intreb pe dna doctor cand mergem la control, in noiembrie.

Nina, am vazut ca ati folosit Insulatard. Cum actioneaza aceasta insulina? Si in ce tip de schema se administreaza?

Ma uit si vad ca am scris un roman intreg. Sper sa pot scrie scrie mai des si mai putin, ca sa nu va plictisesc f tare.


Va pup si va doresc un weekend minunat!

Mergi la inceput