Pneumopatia interstitiala

Pneumopatia interstitiala | Autor: baby-boom

Link direct la acest mesaj

Salut, fiica mea de 5 ani a fost diagnosticata cu asa ceva vineri, asta dupa ce in urma cu 2 saptamani i se pusese diagnosticul de ''o raceala simpla'' si i-a fost prescris planta gingival si pioctanina pt gatul rosu, iar in plus continuarea tratamentului de imunizare cu Septilin, la care trebuia adugat si ulei de peste ( dr. noastra e homeopata. v-ati prins deja, poate )...
...buuun, iar apoi, tam nesam, fara alte schimbari decat tusea putin mai puternica (care tuse oricum era de la inceput prezenta) a facut pneumopatia asta..ea acum incepe grupa mare, iar in astia doi ani de cand a intrat in colectivitate a adunat si adus acasa toti virusii si pnemococii cu putinta...din septembrie pana in iunie avea ceva raceala, de la simpla, cu muci doar, pana la bronsite de toate felurile o data chiar ceva forma infectioasa urata care i-a atacat si laringele destul de nasol..toate au fost, la sfatul medicului, tratate cat mai naturist cu putinta...lucru cu care am fost de acord, dar....acum, privind in urma ma tem ca nu am ajuns unde trebuie, de vreme ce dupa cateva zile de gradi, inca la programul de vara, caci s-a imbolnavit la inceputul lui septembrie, s-a imbolnavit cu ceva destul de grav..

Am zis asa pe indelete pentru ca ma ingrijoreaza dupa cum spuneam frecventa racelilor pe care le-a avut, iar acum pneumomaptia asta ma sperie si mai tare, deoarece imi e teama ca va ramane cu ceva sechele pulmonare..

Ce se poate face in cazul asta? E oare prea sensibila fetita mea? Pneumopatia asta lasa urmari? Cine e de prin cluj poate imi recomanda un pneumolog bun, pediatru poate, sa starpim raul din radacina



Florina, mama de Elise(9 iulie 2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Pneumolog pediatru nu stiu dar pneumonia interstitiala e de obicei virala si nu lasa sechele. Daca nu esti linistita du-te la infectioase sa o vada cineva si te lamureste ce si cum.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genett spune:

Diagnosticul nu e placut deloc. Eu am avut probleme cu fii-mea pana la 6 ani cu pneumonia: in fiecare an la terapie intensiva.
De 2 ani o duc la salina, chiar aici in Bucuresti, si nici n-a mai racit de atunci. Sunt foarte multumita. Recomand cu inima deschisa tratamente la salina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada spune:

genett, la salina in Bucuresti??? spune-ne si noua te rog, noi in fiec sezon facem laringita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Genett, asta e tare buna cu salina...noi am inceput abia acum, de aproximativ o luna sa mergem, la turda si aici in CJ, la salina artificiala..a trebuit sa oprim din cauza complicatiilor cu tusea...fac asta de capul meu..voua v-a recomandat vreun medic? cat de des mergeti intr-o luna de exemplu? mersi

Florina, mama de Elise(9 iulie 2004)

Mergi la inceput