Branzica de casa

Branzica de casa | Autor: Monnvas

Link direct la acest mesaj

Din ce fel de lapte faceti branzica de casa? Pediatra mea mi-a zis sa fac din lapte de 1,5%, dar parca nu l-as pune pe fiu-meu la cura de slabire. A indraznit cineva sa faca din lapte de vaca/oaie/capra "de la sursa", neprelucrat?

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

La inceput in primele luni ale diversificarii ii faceam din lapte UHT de 3.5% grasime, iese cam sfarimicioasa, i-am facut si din lapte de vaca neprelucrat direct de la sursa, aceasta pare ceva mai buna, efectiv se leaga.

Eu ii faceam branzica asa: lasam laptele sa se incalzeasca si cand era pe punctul de a fierbe puneam putina zeama de lamaie. Iese buna si poate fi amestecata cu diverse fructe/legume/iaurt.

Iaurtul la fel trebuie sa aibe concentratia de grasime mai mare

de Crina Alexandra
Crinul Meu
Atat de mare sunt

Participam la concursul Klorane cu www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE" target="_blank">aa1 si aa2, un vot va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Monnvas eu i-am facut branzica numai cu lapte de la vacuta din curtea buncilor.
Fierbeam foarte bine laptele si dupa ce dadea in clocot il luam dupa foc si adaugam iaurt(la 1 l de lapte puneam 2 borcanele de iaurt de 125gr fiecare).Lasam peste noapte in oala la temperatura camerei si dimineata strecuram prin tifon.Iese fff cremoasa si foarte buna cu iaurt(cu lamaie sau calciu lactic iese foarte sfaramicioasa....nici eu nu as manca-o dar fim-ea care e o pretentioasa)
si spor la papat... sa va faceti mari

Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galendil spune:

Din cate stiu eu, la copii nu se da lapte degresat, fiindca au nevoie si de grasimi. Poti cumpara lapte 3,5 la punga sau la cutie, dar nu UHT.
Daca ai o sursa sigura de unde poti lua lapte proaspat de vaca, ia de acolo, e mult mai sanatos; se face o multime de reclama la laptele UHT, dar am tot auzit ca prelucrarea industriala nu il face tocmai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

sfatul meu...fa-i din lapte natural nu de-asta de la magazin in care baga toate porcariile!
noi si bunicii nostri asa am crescut si am fost sanatosi(eu cel putin) incercati mamelor sa le dati copiilor tot ce e natural, desi e greu.noi am locuit in italia cat era copilul meu mic(acum are aproape 2 ani) si nu aveam produse naturale, ii luam toate felurile de iaurturi si carnuri din magazine din pacate.
acum stam in tara si ii fac numai ciorbitze si mancarici naturale si nu-mi vine sa cred, ma simt minunat nu mai stau cu grija ca sunt vechi sau expirate
cea mai buna reteta pt branzica de casa e cea a ralukutzzei, asa se face traditional si iese intr-adevar f.f. cremoasa si buna
spor la treaba mamici va pupam

despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Din cate stiu si laptele din magazine esre tot natural.Poate ma insel,poate e benzina colorata in alb sau .....Zau ca ala pe care scrie lapte de consum nu are bagate in el nici macar vitaminele atat de cautate de unii,il colecteaza de la tarani ,mai intai se fac lactatele si apoi se ambaleaza.Asta este o incurajare pentru cine nu are bunici cu vacuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

eu ii fac zilnic cam din 200 ml lapte ...
cand fierbe lapticul (chiar atunci cans se umfla) pun 2-3 lingurite de iaurt si storc si niste lamaie ca sa 'se taie' laptele: imediat ai sa vezi cum branzica se alege si ramane zerul....
am observat ca la laptele care e de la tara ii trebuie un pci mai mult iaurtel ca sa se taie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Eu ii dadeam branzica amestecata cu fructe si mixam cu lapte formula. Am preparat-o mereu cu lamaie si nu cu Ca lactic si am folosit lapte UHT - Milli, Dorna, Tnuva - 3,5% grasime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Branzica atat de importanta pentru bebe o fac din 250 ml lapte cu 3,5% grasime, pus la foc, la care adaug 2 pastile de calciu lactic (branza calcica), la recomandarea medicului pediatru. O mananca pe nerasuflate cu mar golden, ras.
Suntem si noi in concursul KLORANE, va rugam sa ne sustineti
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane ad1 si ad2

Mergi la inceput