Ajutoor!

Ajutoor! | Autor: Tisina

Link direct la acest mesaj

Fii-mea (de trei ani jumate) a inghitit doua bile de metal de la Geomag (jocul ala cu magneti), "din ghesheala" . Asta mi-a zis ea, eu nu am vazut-o. Ce e de facut? Pediatra e plecata o saptamana din tara, asa ca nu stiu incotro sa o iau. Credeti ca e grav? Le-ar putea elimina prin caca? Pot aparea complicatii? Sunt disperata ca nu stiu ce sa fac. Nici nu sunt sigura ca e asa cum spune ea, dar daca totusi chiar le-a inghitit, cu ce as putea sa o ajut? Ea zice ca nu o doare nimic si e vesela si voioasa, dar eu sunt totusi ingrijorata, ca nu ne-am mai confruntat pana acum cu asa ceva.
Va rog mult, dati-mi un raspuns, un sfat, o parere, cat de curand, ca ma tem ca nici nu o sa dorm in noaptea asta, iar maine nu stiu ce sa fac si unde sa ma duc cu ea, ca la gradinita chiar ca nu o las.
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu as merge la urgenta. Acum !
Mai ales ca cred ca sunt piese magnetice cele de la Geomag.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

as pleca la ugenta imediat...daca.s magnetice doamne fereste!

roxana 12+ si ivan (2.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Nu, nu sunt magneti, doar bilele metalice cu care se conecteaza magnetii (magnetii sunt in forma de betisoare).
Am sunat o prietena care tocmai a terminat medicina (generalista, ce-i drept), si cica sa stau linistita ca le elimina singura. Dar parca pot!
Daca merg cu ea la spital ce se va intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

avem si noi bile de la geomag si mi se par destul de maricele si grele! mergi la urgenta si vezi ce spun medicii, o sa-i faca o ecografie, e mai bine sa previi complicatiile!

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Tisina ,eu am inghitit o moneda de un leu cand aveam 5ani,am eliminat-o dupa vreo 3 zile,statea mama ca scaiu dupa mine sa nu fac nevoile la toaleta ,ma punea pe olita iar eu nu aveam niciun chef sa fac treaba mare .

Si acum vorbind serios, mergi si fa-i o ecografie sa le localizeze ,dar sa nu panichezi ca sa nu panicheze fetita.
Curaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Depinde cat de mari sunt bilele (nu cunosc jocul). Dar nu cred ca trebuie sa-ti faci mari probleme, ca le va elimina singura. Partea buna e ca sunt bile, netede si rotunde, si aluneca usor in intestin. Mai grav ar fi fost daca ar fi fost ceva gen agrafe care pot sa ramana blocate, sau sa lezeze mucoasa.

Gandeste-te ca din moment ce a putut sa le inghita cu usurinta (ca banuiesc ca nu si le-a indesat in gat), vor iesi la fel de usor.

P.S. Si chiar daca ar fi fost magneti, ce?!?



Raluca mamica de Sanziana



God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kya

Depinde cat de mari sunt bilele (nu cunosc jocul). Dar nu cred ca trebuie sa-ti faci mari probleme, ca le va elimina singura. Partea buna e ca sunt bile, netede si rotunde, si aluneca usor in intestin. Mai grav ar fi fost daca ar fi fost ceva gen agrafe care pot sa ramana blocate, sau sa lezeze mucoasa.

Gandeste-te ca din moment ce a putut sa le inghita cu usurinta (ca banuiesc ca nu si le-a indesat in gat), vor iesi la fel de usor.

P.S. Si chiar daca ar fi fost magneti, ce?!?



Raluca mamica de Sanziana



God didn't bring me this far, to leave me here!


uite aici ce se poate intampla:
http://www.nytimes.com/2008/02/12/health/12magn.html

US

www.youtube.com/watch?v=2-KuPRYed1Q" target="_blank">Depeche Mode August 25, 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Da, asta ca se pot lipi, asa e. Ma gandisem si aseara dupa ce am scris. Dar magnetul in sine nu este cu nimic diferit de metal in cazul asta.

Tisina ce-ati mai facut? Sunteti bine?





Raluca mamica de Sanziana



God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Sunt zombi. Nu am dormit toata noaptea. Imprejurarile au facut sa nu pot ajunge la medic decat de dimineata. Aventuri, nu era radiologul.... intru-un final ajungem si la el, o "filmeaza" de la barbie pana la coccis si surpriza: nici urma de bile!!!. A cautat cu amanuntul, nimic! Mi-a zis ca daca erau inauntrul ei, oriunde, ar fi aparut la radiograma (parca asa i-a zis, ca nici nu mai auzeam bine). Concluzia: alarma falsa!
Am luat doctorii la descusut, dar daca ar fi fost... si mi-au explicat ca in 90 la suta din cazurile de ingerare de obiecte mici, acestea sunt eliminate prin fecale, iar in cele 10 la suta sunt cele care se pot agata pe traseu. Asa ca, chiar daca avea bilutele in burtica, tot ce puteam face era sa astept sa le dea afara, sa ii supraveghez iesirile, si daca acuza dureri abdominale sau de alta natura sa merg pentru o interventie dupa o alta investigatie.
Deci, acum incerc sa rasuflu usurata (desi inca imi e greu sa imi revin). Am confiscat jocul cu pricina, si sper sa nu ii vina alte idei.
Culmea e, ca pana acum nu a avut niciodata tendinta de a-si baga in gura sau in alte orificii nimic. Construia si ea cu fratele ei cu acest joc, imi facea mie bratari sau inele... construia casute pentru soricei...
Ma duc sa imi fac un ceai, poate ma linistesc.
O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ma bucur enorm de mult ca sunteti bine si ca a fost doar o alarma falsa.
Eu ma gandeam ca in spital i se pot da laxative mai puternice decat am avea noi in casa.
Bine ca e totul ok !

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput