Despre Marsupii

Despre Marsupii | Autor: Greierica

Link direct la acest mesaj

Servus tuturor,

eu inca nu sunt atat de avansata incat sa imi pun problema daca calculatorul este sau nu un lucru bun, sunt abia in luna 6 jumate si de curand am inceput sa ne preocupam de hainute, carucioare si alte lucruri utile pentru cand va veni bebe.

Asadar, dilema mea este urmatoarea: marsupiul este sau nu daunator bebelusilor? Am citit si ascultat multe opinii si concluzia este ca parerile sunt egal impartite: daca vrei sa iei ai multe opinii pro, daca nu vrei sa il iei ai la fel de multe suflete care spun ca nu e bun pentru pitici (culmea e ca persoanele "contra" nu au folosit niciodata un port-bebe, doar au citit despre asta!).

Prin urmare as dori sa stiu, din experienta voastra, parinti care au folosit marsupiu, daca a fost un lucru rau (bebe a avut probleme cu soldurile, cu coloana etc) sau nu.

Evident, as folosi marsupiul in limite rezonabile: nu din prima zi, nu mai mult de o ora etc...

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirelacam spune:

draga greierica, opiniile sunt multe si impartite.Dar parerea mea, si a celor de aici este ca acest marsupiu este recomandabil, de cand sunt mici.Aici ,in spania, pediatra imi spunea sa il folosim din prima zi, pentru ca asa el iti simte inima batand si se simte in siguranta.Carutul este bun,dar ptr el este ceva imens si rece, pe cand daca il pui in marsupiu el se simte in siguranta, dat fiind ca cunoste sunetul inimii tale si mirosul tau.Se gasesc marsupii speciale ptr nou nascuti,care il poTi folosi din prima zi.
succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

sunt marsupii pt nou nascuti

dar e mult mai comod pentru copil si si pentru mama un wrap - noi l-am folosit cu foarte mare succes, chiar si acum uneori. la marsupiu nu ii mai intra picioarele ca el e mai grasut, dar cu wrapul se simte foarte bine.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Greierica, noi am avut marsupiu si la prima fetita si la a doua. Prima a stat in el, a doua nu... ea a preferat wrapul. Si este muuult mai comod pentru parinte decat marsupiul. Asa ca eu votez pt wrap.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

eu la baietel am avut marsupiu baby bjorn.l-am purtat in el de la 2 la 4-5 luni si nu am avut nici un fel de probleme.
la fetita, marsupiu (special pt nou nascuti si cu pozitia la orizontala 0-3 luni), wrap (de cand avea 3 luni-atunci l-am descoperit)si sling (de la 6 luni-atunci l-am primit ) . concluzia: pt mine si pt ea wrap-ul si slingul au fost extraordinare. este un subiect pe aici despre wrap in romania.eu te sfatuiesc sa citesti si ce scriu fetele pe acolo ca sa te convingi. (eu cand am gasit despre wrap numai asta visam noaptea )

in concluzie : daca alegi marsupiul sa iti iei unul cu 3 pozitii de purtat bebele ca sa-l porti purta de la inceput fara probleme.

Ana mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Acum eu as alege wrap-ul
Cand era fii'mea mica nu azisem despre el, asa ca am folosit marsupiul... iar la baieti nu a fost cazul, ca nu-i puteam tine pe amandoi ... f. rar mai era o persoana cu mine cand scoteam baietii afara... asa ca mergeam cu carutul...

Nu stiu cat de indicat sau nu este marsupiul... pediatrul ne-a zis ca e ok de la 1 luna, bb cu fata pe pieptul meu, dar nu mai mult de o ora... N-am avut probleme cu soldurile, coloana... si are aproape 5 ani...

Dar daca exista alternativa wrap-ului, care mi se pare mult mai "natural"... de c esa nu incerci varianta asta... eu mi-as fi dorit sa o incerc... dar nu s-a putut
Cred ca bb se simte mult mai bine in el, decat atarnat intr-un marsupiu... si cred (sper sa nu spun prostii) ca-l poti folosi chiar de la bun inceput, nu dupa o luna, cum am folosit eu marsupiul, si fara restrictii de timp...

Am vazut si la baby expo ... dar n-am retinut ce si cum...
E adevarat ca marsupiu le mult mai comod... dar probabil cu ceva antrenament va fi floare la ureche si cu wrap-ul...



CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Marsupiu este daunator bebelusilor din cauza pozitiei defectuoase a picioruselor. Nu e indicat a se folosi.
DAAAAAA pentru wrap, sling, pouch mai tarziu mei tai.
Ffff multe informatii super utile despre aceste produse de purtat copii gasesti cautand cu google dupa "sling.ro"; "wrap"; "pouch"; "purtarea bebelusilor/copiilor"

PS
La Baby Expo a fost "Poarta-ma mami"

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Si eu votez pentru wrap.
Ma descurc exceptional de bine cu el si bebe il adora.
Am si port-bebe clasic dar nici nu se pot face comparatii.

Am cautat multe informatii si despre celelalte forme: pouch, sling si mei tai. Pentru mine wrapul a fost cel mai bun fiindca e "modelabil", ajustabil si protejeaza foarte bine coloana ( distibuie greutatea simetric pe tot spatele).



“If you have to say you are, you aren’t” –Margaret Thatcher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si eu sunt pt wrap/sling, pouch etc.
E mult mai comod pentru mama si santos pentru copil.
Eu l-am purtat in wrap pana la cateva luni, si apoi in pouch.Si acum la 2 ani si 12 kile il duc il pouch cu lacere si fara dureri:)
Sofia e un pic adusa de umeri si suspectez marsupiul clasic, am purtat-o f f mult asa :(
Pouch-ul este extrem de comod pt ca practic e o singura fasie care vine diagonal, se popate tine in poseta si folosi cat de rar/des e cazul.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tenorov spune:

Aveti dreptate cu wrap, sling...Prietenii mei au achizitionat 4 marsupii de marimi si modele diferite si bebe nu s-a simtit in niciunul confortabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Si eu as alege acum tot slingul sau wrapul.
Gasiti informatii pe sling.ro
I-ati vazut si la BabyExpo.

Mergi la inceput