vitamine...ce fel, cate, de unde?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxa_mami spune:

a fost o simpla intrebare.cine vrea sa raspunda e ok cine nu tot ok.aaaaaaaa si e o vorba mai veche"omul cat traieste invata".imi cresc copilul de 4 ani asa cum cred eu de cuviinta.iau in calcul doar sfaturile pe care le consider eu bune.dc dau vitamine copilului inseamnba ca am facut niste analize in prealabil ...si NU FAC EXPERIMENTE PE COPIL asa cum cred unii.(aviz mamicilor mai rautacioase)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

bravo roxa_mami ai inteles exact scopul acestui subiect! salutari de la noi! lui robi i-am dat vitamine naturiste, deja a terminat cura de o saptamana si efectele se vad (la modul serios) deci mananca bine fata de inainte cand roiam jumate de ora pe langa el :)


despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Pisellino, eu zic sa te bazezi pe sucuri naturale de fructe si legume. Sa le faci tu la storcator. Iar daca analizele ies bune, nu te agita cu vitamnele de sinteza, fiindca s-ar putea sa nu-ti placa efectele ce se vor vedea mai tarziu.
Atat timp cat copilul e vioi, se joaca, rade cu pofta, nu cere sa manance "prostii", e activ la activitatile voastre, se inscrie in intervalul de greutate pentru varsta lui, lasa-l in ritmul lui. In strainatate doctorii nu-ti dau analize ca le vrei tu ci doar daca analizele cer asta.





"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chris81 spune:

Buna seara, fetelor!
Va citesc de vreo 2 ani si mi-am luat in sfarsit inima in dinti si am hotarat sa va scriu. Am un baietel de 1 an si 5 luni si aceeasi problema ca a altor mamici: nu mananca mai nimic! Credeti-ma ca simt uneori ca o iau razna. Are 9,800 kg si singurul aliment pe care nu-l refuza este laptele. Am fost cu el la medicul de familie la 1 an si mi-a spus sa-l las in pace, ca toti copiii mai au perioade de acest gen si ca poate ii iese vre-un dintisor. Intr-adevar, la 2 saptamani dupa consult i-au aparut 2 maselute, dar problema cu mancarea nu s-a rezolvat, din contra. Am avut zile in care a mancat numai lapte. La 1 an si 3 luni am fost cu el la un pediatru renumit din Cluj care mi-a recomandat sa-i dau o sticluta de Vitam. I-am administrat siropul si... nimic. Nici un efect! Acum o luna l-am operat pe Andrei la un piciorus si medicul ortoped era incantat de cat de bine arata copilul, ca nu e gras, ca in ultima vreme numai copii obezi intalneste. Acuma, eu stau si ma gandesc ( de vreo 2 saptamani ) sunt nebuna si ar trebui sa las copilul in pace ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

daca l-ai operat inseamna ca i-ai facut si analize de sange (fier, calciu etc). cum au iesit? sunt in parametri normali? baietelul e vesel, vioi, doarme bine, nu e apatic, astenic ... lasa-l in ritmul lui, incercand sa-i oferi (fara a-l forta) fructe, legume (chiar si sub forma de suc natural, facut in casa, prospat mereu, combinatii diferite)

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chris81 spune:

Analizele de sange sunt in regula. El e un copil foarte activ, la capitolul somn stam mai prost. Are un somn destul de agitat. Am incercat sa-i dau sucuri de fructe, dar nu le vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

chris lasa-l in pace ca-si revine el!!!daca analizele sunt bune, e totul ok, nu te ingrijora
la noi din pacate niciodata nu sunt analizele bune si de-asta am insistat si pe vitamine, acum mananca mult mai bine, si bineinteles m-a invatat pediatrul din italia, ca la noi pediatrii au alte ocupatii sa ii pun in fructele pe care i le fac la storcator si putina zeama de lamaie.acuma eu nu stiu ce a functionat, lamaia sau vitaminele, dar robi mananca!


despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chris81 spune:

Cred ca resemnarea e cea mai buna varianta. Am si obosit dupa atatea luni de incercari. Numai ca asa am niste nervi cand vad copii mai mici decat el ca si varsta, dar mai dezvoltati fizic. Asta e, o sa-nchid ochii de acum inainte. Pisellino ma bucur ca problema voastra s-a rezolvat.

Mergi la inceput