vaccin antirujeolic

vaccin antirujeolic | Autor: denisamov

Link direct la acest mesaj

stiti cumva daca la noi in tara se mai gaseste doar vaccinul impotriva rujeolei si nu cel combina ROR? M-a intrebat o cunostinta.
EU am vb cu cineva de la Cantacuzino si mi-a zis ca nu se mai fabrica.
Voi ce stiti?

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raton spune:

Nimeni nu e obligat sa faca niciun act medical impotriva vointei lui, dar, pe de alta parte, ai dreptul la vaccinarea gratuita anti-rujeolica. Eu am anuntat medicul de familie al copilului ca vreau sa-i fac anti-rujeola si refuz ROR si, cu o atentie la asistenta ;) ne-a procurat gratuit vaccinul. Acum un an aveau si la Cantacuzino, contra cost, se cheama vaccin viu rujeolos (VVR).
Problema e ca majoritatea medicilor incearca sa te descurajeze de la vaccinarea "simpla", anti-rujeola si incearca sa "impinga" ROR-ul, deci iti vor trebui nervi de otel.
Mai exista si vaccinul produs de diverse firme (Sanofi, de ex), dar cand am cautat noi, anul trecut, nu importau decat in doze multiple, de spital (adica mai multe doze in recipient), de aceea am rezolvat prin medicul de familie, care a organizat vaccinarea mai multor copii in acelasi interval de timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cred ca exista. Asta pt ca la scoala, la clasa 1, ne-a anuntat ca vor trebui sa le faca antijujeolic-ul iar eu am refuzat pt ca trebuie sa-i fac rapelul cu ROR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamov spune:

va multumesc pentru raspunsuri.
Medicul meu pediatru mi-a zis ca antirujeolicul are mai multe efecte negative decat ROR...oricum eu nici de acesta simplu nu prea vreau sa aud dar in fine....tb sa aflu compozitia lui si sa studiez un pic problema ...daca are thiermosal...refuz si acest vaccin.
Oricum copilul meu face 2, sa zicem ca riscurile de efecte adverse nefase au mai scazut.

Mergi la inceput