Accidente in casa si nu numai

Accidente in casa si nu numai | Autor: nerin_c

Link direct la acest mesaj

Sunt mamica lui Onur Stefan (11 luni) si as vrea sa deschid acest subiect in speranta ca aici vom gasi sfaturi utile pentru neplacutele dar totusi inevitabilele momente din viata copiilor nostri: accidentele. Imi cer scuze daca repet subiectul si as vrea sa ma atentionati in acest caz.
Nu stiu cum se face, dar Onur, de cand a inceput sa mearga de-a busilea si pana acum, cand merge sprijinit de mobila din casa, nu s-a lovit decat la gurita, desi am fost intotdeauna langa el incercand sa-l feresc de lovituri.
Problema este ca ultima data, acum cateva zile, a reusit sa-si desprinda pielita aceea care uneste buza superioara de gingie. Cicatrizarea este foarte lenta datorita locului permanent umed.
Prichindeii vostri au patit asa ceva? Exista vreun risc? Ce ati facut?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Ohoo, si cate accidente vor mai fi . Asta cu pielicica aceea de la gingie a patit-o si Denis al meu (l-a lovit un leagan in gurita ca ma mir ca nu i-a rupt dintii) si s-a vindecat complet, dar e adevarat, mai greut...
Un accident mai ciudat prin care a trecut fiu-miu: l-a muscat un ponei de ureche si a trebuit sa-i fac antitetanosul, cu toate ca muscatura era superficiala
In rest diverse si peste tot, dar nimic grav (aceea cu leaganul a fost groaznica, m-am speriat tare rau). Sa sti doar ca, daca se taie in ceva sau il musca vreun animal, se recomanda antitetanosul...
Sa cresteti sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

a mea mergea cu mine de mana pe rampa de la intrarea blocului sa impedicat in propiile picioare si a dat asa rau cu fruntea de ciment incat ia dat sangele
m-am speriat groaznic si dupa doua zile cand a cazut de pe o mingie mare la gradi cu fata de covorul din curte de-i ramase-se covorul imprimat pe frunte, nu am putut sa zic nimic educatoarei , daca cu mine de mana si-a spart capul.......
accidende vor fi multe (sper sa nu) si spui ca acum merge de-a buselea.....stai sa vezi cand o sa mearga in picioruse mai ales primele luni ....

---------------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Accidente???? Hohhhhooooo!!!
Sa incepem cu inceputul: aproape inghitit de suzeta cazut din pat la 6 luni, cazut in gurita pe la 10 luni, cazut in cap din premergator (sa nu ma intrebati cum a reusit), prins degete pe la sertare! Apoi stai sa vezi cand merge: adevarate acrobatii de caderi lasata cu vanatai, julituri, cucuie, etc.(mai grave n-au fost).
Risc? DA!!! INFARCT MIOCARDIC AL PARINTILOR!!! Manifestat prin: tremor, palpitatii, transpiratii, si cand am vazut ca mai mare sperietura decat cazatura, am zis huf si ne-am oprit, mama sau tata pupa si trece. Deh, de-o partida de plans n-am scapat!!! Ai sa asculti de mama si de tata??? DAHAHAHA!!! Aha, pana la urmatoarea cazatura poate nici 5 min.
Fac parte din viata unui copil, n-ai ce sa faci! Si inca n-am amintit intamplarile de la cresa, si au fost ceva!!! Dar nu a fost cazul sa invinovatesc pe nimeni, ca deh, ii cunosc stofa lui fecioru'miu!!
Asa crestem mari!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

In casa nu prea am avut probleme, am avut grija ca obiectele mai periculoasa sa nu fie!

Multa rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Cand avea Sebastien vreun an si,intr-o zi ne pregateam sa iesim afara,si el avea in mana o masinutza.(El mergea f bine) si m-am dus sa verific apa la baie,el ma astepta in usa si cand mi-am intors capul ptr o secunda numai cat sa verific am auzit zdranggg si instantaneu plansul.Cand am vazut..ii sangera buza.M-am gandit ca i s-a spart buza dar de fapt era ata care leaga buza de gingie.Acum are 2 ani si 3 luni si a ramas atat pe jumatate taiata.

Mai spun...as scrie un roman...acum e nostim dar atunci...era jale...

O data eram afara cu el si ne plimbam pe bordura care inconjoara florile,si fantana arteziana din fata casei.La un moment dat,i-a alunecat piciorul si s-a lovit cu buza.Putea sa-si sparga dintii,putea fi si mai rau..dar n-a scapat decat cu o gaura in buza.Arata ca o carne vie

Sa mai zic ca mi-a daramat toaleta cu tot cu oglinda si sertare.Slava domnului ca nu a cazut peste el...
Ca si-a pus mana la aragaz ...si nu o data...

Acum ,inainte de nani imi arat bubele sa i le pup ca sa faca nani

De obicei daca se impiedica,cade,loveste nu plange(depinde) si spune sa-i pup buba cea noua

Accidente....vor fi.Oricat vei sta langa el,o fractiune de secunda e de ajuns ca sa faca ditamai boacana....Incearca sa eliberezi cat mai mult aria pe unde umbla el.

Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
*Miracolul nostru*




"If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a change!"
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

In primul rand, trebuie sa:
- acoperiti prizele
- acoperiti colturile la mobila (din pacate, eu nu am gasit inca unele care sa stea lipite prea mult timp, dar se pot inlocui)
- incuiati medicamente, produse de curatenie (cu cheia!)
- nu lasati la indemana copilului produse / parti mici ce pot produce sufocare (eg. monede, nasturi, etc) sau obiecte ce pot provoca accidente (eg. cana cu cafea fierbinte sau cutit pe marginea mesei - pot fi trase)
- blocati accesul la frigider (mai tarziu, daca este cazul) - sunt sisteme speciale
- atentie la usile care se pot bloca din interior (la noi era usa de la baie)
- cumparati papucei cu talpa antiderapanta

Apoi, este foarte important ca, atunci cand mai creste putin, sa il invatati cum sa urce si cum sa coboare din pat, sa ii explicati permanent pericolul de a se apropia de aragaz (cei mici au tendinta sa puna mana pe usa de la cuptorul incins).

Este bine sa aveti in casa un tub de crema de arnica (foarte bun in cazul cucuielor si vanatailor), si un spray impotriva arsurilor.

Loviturile si cazaturile sunt inevitabile intre 1-2 ani, important este insa sa va luati unele masuri de protectie impotriva accidentelor grave.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

cel mai groaznic accident pe care l-a avut alexia, a fost anul asta la mare....avea 2 ani si 9 luni. a alunecat pe gresia din baie la hotel, si a cazut pe spate lovindu-se cu capul de muchia unui prag imbracat in gresie....a fost cel mai groaznic moment din viata mea. i s-a umflat capul, exact pe linia respectiva...practic o dunga in relief, si i-a dat putin sangele...practic doar pielea sa- strapuns....toti au fost socati ca nu si-a spart capul! am mers imediat la spital, i-au fost facute investigatii...a fost urmarita...si, slava domnului, nu a avut alte urmari. dar eu nu cred ca voi uita vreodata senzatia aia! am crezut ca mor!
si nu cred absolut deloc in "lasa, toti copiii se lovesc...e normal..."...nu. trebuie sa facem tot posibilul sa ii ocrotim, sa evitam accidentele....
numai de dimineata am vazut un copil in parc (3 ani), care ii dadea pe alti 2 copii intr-o roata din aia cu scaunele...si maica-sa tipa sictirita de pe banca sa aiba grija...evident ca i-a venit la un moment dat un fier din ala in cap in toata viteza, de am zis ca innebunesc acolo...putea pur si simplu sa il ia de acolo sa evite ce era evident ca se va intampla...

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

In casa am securizat tot ce s-a putut: fixat corpuri, mutat vaze, mutat orice isi putea trage pe cap; am mutat toate substantele de curatenie si am montat incuietori cu cheite; am incuiat la fel si medicamentele; am mutat tot ce nu era sigur sa puna ea mana, pe dulapuri / in dulapuri, tooot.
Accidente raportate: sertare peste degete, de 2-3 ori pana a inteles functionalitatea. Atractia casei erau sosetele din sertare
Afara a cazut de 3 x urat: o data cu botul in pamant, o data cu buza de sus julita si la fel, i s-a rupt un pic pielita aia de la buza de sus, deoarece era pe asfalt si a treia tot asa, alergand si julindu-se toata pe sub nas
Ea nefiind un spirit curajos, nu a avut accidente majore, multumesc lui DD ca are grija de ea

Acasa mi-au ramas obsesiile geamurilor - sa fie inchise sau rabatate.
Iar afara o tin de mana unde consider eu ca e nevoie oricat ar riposta ea.
Si-i spun mereu, sa aiba grija sa nu cada, mai bine sa nu se grabeasca pentru ca nu e nevoie.
Eu sunt foarte panicoasa.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Citat:
citat din mesajul lui makydenis

In casa nu prea am avut probleme, am avut grija ca obiectele mai periculoasa sa nu fie!

Multa rabdare!


Si ce te faci cand obiectul periculos este un banal fotoliu?
Fiimea a reusit sa isi sparga buza de jos stand intr-o pozitie aparent nepericuloasa, adica culcata pe perna de sezut si cu picioarele sprijinite pe spatar. Fotoliul din buret, deci nu periculos. Si se rasuceste ea, nu stiu cum, si aterizeaza pe parchet de la o distanta de aproximativ 30 de centimetri, si se ridica cu gura plina de sange. Am zis ca fac atac de cord instant. Mi-era sa nu isi fi rupt dintii. Din fericire era doar buza strivita de dintisor si pleznita in interior.
Asa ca... e cam greu sa previi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adriana mica

In primul rand, trebuie sa:
- acoperiti prizele
- acoperiti colturile la mobila (din pacate, eu nu am gasit inca unele care sa stea lipite prea mult timp, dar se pot inlocui)
- incuiati medicamente, produse de curatenie (cu cheia!)
- nu lasati la indemana copilului produse / parti mici ce pot produce sufocare (eg. monede, nasturi, etc) sau obiecte ce pot provoca accidente (eg. cana cu cafea fierbinte sau cutit pe marginea mesei - pot fi trase)
- blocati accesul la frigider (mai tarziu, daca este cazul) - sunt sisteme speciale
- atentie la usile care se pot bloca din interior (la noi era usa de la baie)
- cumparati papucei cu talpa antiderapanta

Apoi, este foarte important ca, atunci cand mai creste putin, sa il invatati cum sa urce si cum sa coboare din pat, sa ii explicati permanent pericolul de a se apropia de aragaz (cei mici au tendinta sa puna mana pe usa de la cuptorul incins).

Este bine sa aveti in casa un tub de crema de arnica (foarte bun in cazul cucuielor si vanatailor), si un spray impotriva arsurilor.

Loviturile si cazaturile sunt inevitabile intre 1-2 ani, important este insa sa va luati unele masuri de protectie impotriva accidentelor grave.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...


si mai adaug si eu
- cand aerisiti casa fiti sigure ca nu se vor tranti usile,foarte multi copii ajung sa-si rupa degetele asa.
- atentie la usile cu geam,preferabil sa stea tot timpul deschise si prinse in asa fel incat copilul nu se va juca de-a inchis/deschis
- daca banuiti ca a baut ceva interzis(chimic) bagati un degetel pe gat pt a voma ceea ce a inghitit.Daca e ceva acid nu trebuie reactionat la fel pt ca provocat deja rani la baut,prin voma va arde de doua ori,asa ca recomandabil e lapticul pana la venirea medicului.
- aragazul:folositi ochiurile din spate in caz ca nu aveti protector


Mergi la inceput