lapte praf gratuit pentru sugari

lapte praf gratuit pentru sugari | Autor: deutza29

Link direct la acest mesaj

Stie cumva cineva daca se mai aplica "Legea 321/2001 privind acordarea gratuita de lapte praf pentru copii cu varste cuprinse intre 0-12 luni"? si in ce conditii? Si stie cumva cineva din Bucuresti de unde se ia , daca se mai ia si cum ajungi sa intri in posesia acestui lapte? cine iti da reteta? Doctorul de familie sau cel pediatru? Multumesc mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

din cate stiu,reteta o da medicul de familie,trebuie sa faci niste acte prin care sa soliciti ca ai nevoie de acest lapte,inca se da din cate stiu eu,se da de la primarie,iti da in functie de varsta copilului,dar oricum nu iti ajunge ,adica sigur va mai trebui sa cumperi tu pe langa cel pe care il da ei.


succes si sanatate multa.


POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deutza29 spune:

multumesc pentru raspuns,eu ma pregatesc sa nasc saptamana viitoare si ma tot gandesc ca daca nu am laptegenul de temeri specifice,frica de anestezi,durerea de la cezariana si tot felul de idei.dar multumesc pentru raspuns+39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

eu am luat lapte praf din asta distribuit de stat dar nu i l/am dat fetitei. Se prepara mai greu decat cel din comert, in sensul ca se dizolva mai greu. Apoi sa stii ca nu aveau in fiecare luna lapte praf si daca nu primeai luna asta de ex, luna viitoare nu iti dadeau si pt luna in care nu ai primit, adica il pierdeai. Reteta se da de catre medicul de familie al copilului dar numai daca tu il alaptezi si nu ia in greutate si asta tb sa o dovedesti in decurs de 2 sapt, adica te duci cu copilul la dr, il cantareste, daca nu a luat bine in greutate iti recomanda sa vii peste 2 sapt sa il cantareasca si daca iar nu a luat copilul bine in greutate iti da reteta. Apoi depinde si ce noroc ai, daca gasesti sau nu laptele. Asa ca baza sta tot in cel din comert. Este adevarat ca e mai scump, dar se merita.

mamica de fetita si 6s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui deutza29
eu ma pregatesc sa nasc saptamana viitoare si ma tot gandesc ca daca nu am laptegenul de temeri specifice,frica de anestezi,durerea de la cezariana si tot felul de idei.


Deutza, nastere usoara si bebe sanatos!

Nu te teme si nu te framanta. Si eu am nascut cu cezariana de urgenta si am asteptat putin mai mult sa vina laptele - a venit dupa vreo trei zile - dar...a venit!

Nu te gandit imediat la trecutul pe lapte praf. Inarmeaza-te cu rabdare, pregateste-te pentru niscaiva ragade (si dureri destul de mari in prima saptamana) si nu renunta usor la alaptat.

Sa stii ca frica mea cea mai mare a fost ca n-o sa am lapte. Si m-am tot temut asa pana am vazut prima picatura de colostru.

Te asteptam aici dupa ce nasti. Sanatate maxima!


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Draga mea, Mihaelka are drepate, dar n-o sa polemizam aici, ca subiectul e saturat deja . Eu iti recomand sa citesti cu rabdare topicurile unde s-a discutat despre alaptare si daca ai prin preajma o mama care a alaptat si te poate ajuta cu sfaturi si cu suport moral, va fi perfect. Si eu am avut tot cezariana si tot asa, cea mai mare frica a mea era ca nu voi putea alapta. Dar am avut lapte suficient, de-am si dat altora si am si aruncat o gramada. In legatura cu laptele gratuit, eu l-am luat, ca-mi dadea medicul reteta, si l-am folosit cand a facut bb 1 an si am intrerupt alaptatul , pt a face trecerea de la laptele meu la cel de vaca. Dupa 1 an de alaptat, sa prepar formula a fost chiar chinuitor. Cu alaptatul a fost mult mai comod.

Imi pare rau ca-s off-topic, dar nu m-am putut abtine...

Btw, reteta o primeam de la medicul de familie al copilului.


sotul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioioio spune:

Din cate stiu eu, nu se mai da lapte praf gratuit decat mamelor care au contraindicatie de a alapta din diverse motive medicale, SIDA, hepatita B, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deutza29 spune:

multumesc pentru incurajari dar tot mi-e frica de anestezia asta.laptele ca laptele ca nu sunt nici prima nici ultima care o poate patii,acum ma gandesc doar la ziua de marti cand o sa vad si eu ce ma tot inghesuia in burta si ma tot loveacred ca o sa-mi fie dor de loviturile luidar in schimb il voi auzii si vedea+39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Eu am solicitat pentru fata lapte praf de la dr dar a refuzat sa imi dea invocand tot felul de motive. De la stat din cate stiu se da Bebelac

Va dorim nastere usoara si bebe sanatos,papacios, important e sa vezi in primul rand daca ai laptic daca nu apelezi la LP.

Sper ca te-ai suparat


de Crina Alexandra
Crinul Meu
Atat de mare sunt

Participam la concursul Klorane cu www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE" target="_blank">aa1 si aa2, un vot va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tenorov spune:

Sotia prietenului meu nealaptand deloc trebuia sa primeasca lapte de la primarie. Dar atata tevatura, ca in 5 luni a pierdut 12 cutii deja. Asa ca a cumparat tot timpul Milumil 1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

De la stat se da in acest moment Vitalact(in Bucuresti), ai nevoie de reteta de la dr de familie al lui bebe si de certificatul de nasere+copie buletin. exista pe fiecare sector in parte o locatie e unde acesta se poate ridica.


Mami fericita!!!
Crestem mari!!!
"nu anii din viata sunt cei care conteaza, ci viata din anii tai" - A. Lincoln

Mergi la inceput