Lapte de capra - de la ce varsta?

Lapte de capra - de la ce varsta? | Autor: Monnvas

Link direct la acest mesaj

Buna seara!

Bref: fiu-meu are 6 luni jumate si e pe intarcatelea. Am o sursa de lapte de capra (o ferma in apropierea Bucurestiului) si, stiind ca laptele de capra e mai aproape de cel uman, vroiam sa ii fac branzica si iaurt din el si incet incet sa ii inlocuiesc formula cu lapte de capra. Am intrebat-o pe pediatra despre branzica si mi-a raspuns ca nu acum, acum sa ii fac din lapte de vaca semidegresat (ceea ce nu mi se pare normal). Oricum sunt doar semimultumita de pediatra mea, de-aia va intreb si pe voi: cand si sub ce forma as putea introduce laptele de capra? Poate a mai dat cineva laptic de-asta la copii...

Multumesc

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luny spune:

eu i-am dat pe la un an si 3 luni, ca am avut o ocazie, si nu i-a placut, dar oricum, nu inainte de un an! branza si iaurtul sunt ok inainte, insa cel putin pana dupa un an, pastreaza formula, este imbogatita cu tot felul de vitamine esentiale dezvoltarii bebelusului, pe care laptele de vaca sau capra nu le are...

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

peste tot o sa gasesti informatia: lapte praf sau formula(daca nu e alaptat) pana la un an si abia dupa un an, lapte de natura animalica.

Eu as zice sa astepti cu laptele de capra pana mai incolo. Branzica usoara nesarata sau iaurt din lapte de capra eu i-as da de pe la 8-9 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Io as fi vrut sa ii prepar branzica/iaurtul din lapte de-asta, ca simplu si mie mi se pare cam yakkkkk. Iaurt inca nu i-am dat, dar branzica da. Pediatra mi-a zis sa ii fac din lapte de vaca de 1,5%, dar io am neshte dubii in legatura cu asta. Ma gandesc ca decat lapte rerererepasteurizat si prelucrat, mai bun ar fi un laptic natural (oricum il fierb cand prepar branzi).

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavours spune:

eu am citit ca laptele de capra e foarte bun doar ca ii lipseste din fierul necesar bebelusilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tenorov spune:

Daca mie nu imi place inseamna ca nu il va agrea nici copilul. Are gust de...capra! Cu toate ca se spune ca e tare bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

am inceput de vreo saptamana sa ii dau, am inceput cu putin, in jur de 80 ml pe zi, in 2 reprize, amestecat in cel de vaca pt a nu ii simti gustul... o sa ii cresc cantitatea dar nu pot prea mult sa ii dau ca ma tem ca ii va simti gustul si il va refuza. eh, daca ii dau 1-2 litri pe saptamana ma declar multumita.
el are acum 2ani si 7luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Banuiesc ca laptele de capra e cu atat mai bun cu cat capra e mai tanara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

poti incerca lapte praf de capra. sunt firme producatoare, dar in tara nu am vazut. eu am facut rost de la cineva, putem detalia pe pm.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput