Aparat dentar

Aparat dentar | Autor: tigresa

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu (6 ani) are deja 2 dinti definitivi jos, insa au iesit strambi, din lipsa de spatiu. Se pare ca la ac. varsta, dintii ar trebui sa fie mai distantati, ca sa permita aparitia celor definitivi care sunt mai lati, insa la el toti dintii de lapte sunt apropiati intre ei.
Am fost la cativa stomatologi, si toti s-au pus de acord in privinta unui lucru: va avea nevoie de aparat dentar. Insa au venit cu pareri diferita in ceea ce priveste varsta la care tb. pus aparatul.
Unii sustin ca trebuie cat mai devreme, pentru ca in felul acesta se stimuleaza cresterea maxilarului si mandibulei, si se creeaza spatii libere intre dinti. Altii spun ca trebuie pus dupa ce ii apar toti cei 8 dinti definitivi din fata, pentru ca aparatul vine cu un arc care se sprijina pe acestia.
Cine sa mai inteleaga?
Poate imi povestiti voi mai multe din experienta voastra. Cum, ce fel, si mai ales la ce varsta ati pus aparat copilului.

Va pup.
Toate cele bune.

Tigresa & tigrisorul Horia (21.08.2003) & tigruta draguta (Ilinca 15.09.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Buna,

Cred ca este vorba despre acest aparat despre care am intrebat si eu cu putin timp in urma

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137859

Noi avem 2 luni de cand il purtam. Am consultat doar un stomatolog si nu aveam la acel moment cei 8 dinti din fata iesiti. Nu stiam despre cele 2 curente de opinie asa ca astept si eu cu interes alte pareri. Ce e drept de cand l-am pus nu se mai clatina nici un dinte de lapte. Mergem la control saptamana urmatoare si o sa ridic problema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

si eu sunt interesata de subiect, multumesc, ma duc sa studiez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

va spun si eu din experienta mea. in Ro, acum vre-o 4 ani, o doctora a recomandat aparat dentar fetitei mele. am mai consultat si alti doi medici, care mi-au spus sa mai astept.
apoi, aici in Deutschland, am aflat ca nu se pun aparate copiilor sub 10 ani, in general, care nu au toti dintii iesiti, cei 8.
fata mea a avut dintii definitivi putin strambi, primii doi, apoi cand au iesit si ceilalti au inceput sa se indrepte, acuma sunt aproape drepti. totusi trebuie sa poarte aparat vre-o doi ani, pentru ca "muscatura" nu este corecta. am vb cu multe mamici de aici, din cele care au copii cu aparate dentare, touturor le-a fost recomandat purtarea aparatului dupa varsta de 10 ani.

costul unui aparat se ridica destul de mult. daca se pune pentru primii 2/4 dinti, cand ies urmatorii trebuie alt aparat. aparatul se ajusteaza pe dintii deja existenti. deci, alti bani. aparatul are rolul de a distanta dintii deja crescuti. se fac multe radiografii, la tot maxialrul, sa se vada pozitiile celor inca neiesiti.

la noi, totul este suportat de casa de asigurari.
e bine sa cereti parerea la mai multi dentisti.

cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

Bazar pt Mihaita

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA

Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimara spune:

si fetita mea de 6,5 ani are probleme cu muscatura, adica are ocluzie inversa si purtam aparat mobil de aproape un an, problema s-a ameliorat dar nu s-a rezolvat. acum dentistul nostru ne propune o gutiera cimentata pe dinti si imi este teama sa punem asa ceva deoarece nu am gasit informatii despre aceasta ca si metoda de tratament. a avut cineva asa ceva? si eu am acum indoieli dupa ce am mai studiat problema in legatura cu varsta de la care este optim sa se puna aparate dentare la copii. am citit ca este bine cand dentitia este mixta. nu stiu ce sa mai cred..

Mergi la inceput