deochi si ...epilepsie??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da , credeau, dar atunci cand era vorba despre o durere de cap inexplicabila(inexplicabila pt. cei care nu sunt doctori) , spre exemplu.
Dar in cazul epilepsiei se stie exact care e cauza , despre ce este vorba si cu ce se trateaza.
PT. linistea ta sufleteasca ii poti face descantecul , dar nu va avea nici un efect organic.
Dar cu rtatament totul va fi ok .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

pisellino eu cred ca e bine sa te rogi pentru sanatatea copilului tau dar in acelasi timp sa nu fie neglijate tratamentele medicale.
eu am auzit de un caz de cancer in care pacienta sustinea ca -sa vindecat datorita rugaciunilor si acatistelor de la manastire.. deci cateodata cred ca rugaciunile mai fac si "minuni" sau cum vrea DD .
Daca tot vrei sa te rogi pentru el , ceea ce eu consider ca e bine ,indiferent cat de certa sau nu ar fi vindecarea, dute si intreaba preotul de acatiste si rugaciuni. si ii va citi si el acatiste pentru vindecare in biserica.
legat de medicamentul primit cadou , cel care da efecte adverse cred totusi ca ar fi indicat sa intrebi si medicul copilului
multa sanatate tie si copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Biserica Ortodoxa are o rugaciune contra deochiului. In loc de descantece as apela mai degraba la Impartasanie si Sf. Maslu.Dar ma indoiesc ca epilepsia si deochiul au ceva de-a face una cu alta.„deochiul este definit de Cuviosul Paisie in felul urmator: "Invidia, atunci cand are si rautate, poate pricinui rele. Acesta este deochiul. E o lucrare diavoleasca".Pentru aceasta problema, care se intalneste mai des la prunci (au neliniste, somn agitat, plang fara intrerupere) se va solicita preotului sa citeasca din Molitfelnic rugaciunea pentru dureri de cap (deochi), iar parintii copilului vor citi cu atentie aceasta carte spre luare aminte si spre eliminarea cauzelor care au facut loc acestui duh necurat sa se atinga de copil.”http://www.crestinortodox.ro/diverse/69655-cum-se-poate-scapa-de-farmece-si-deochimami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 19+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc

Laura!

Tot ce am putut face ptr ea, a fost sa-i trimit prin posta un medicament care nu se gaseste inca in Ro, pe care Andrei l-a luat si care i-au oprit crizele, chiar daca acest medicament i-a zapacit ochisorii si a facut sa apara instant strabismul, medicament prescris de medicul lor din Italia.


Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!




Liliana82, medicamentul trimis, a fost prescris de medic, nu il da Andreea ptr ca asa vrea ea, ci ptr ca a fost prescris dar nu se gaseste in Romania.
A fost aprobat a fi folosit in Ro, abia din ianuarie 2010 si este vorba de Sabril.

Si da, tare-i greu cand e puiul bolnavior si nu poti face nimic sa-i aline durerea.
Rugaciuni sunt convinsa ca-i spune si ea, asa cum facem noi toate mamicile, fie ca e bolnavior sau nu puiul mic.
Pe noi ne-a ajutat foarte tare Acatistul sfantului Stelian, ocrotitorul copiilor.

Si Xio, imi permit sa te contrazic: in cazul epilepsiei, nu se stie niciodata exact care este cauza, poate doar se banuieste, asa cum nu se stie nici ce tratament trebuie administrat si se incearca pe rand fiecare.
Din proprie experienta iti spun ca, la Andrei, nici acum dupa 2 ani maine-poimaine, nu s-a descoperit cauza aparitiei spasmelor, la 2 zile de viata, desi absolut toate analizele si investigatiile facute aici si la spitalul de copii din Boston, au iesit normale. Ramane o enigma, ca au aparut mult prea devreme, de ce natura sunt, ca seamana cu si cu, etc. Nu mai intru in detalii.
Iti doresc din suflet sa nu afli niciodata!



Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda86 spune:

Buna ziua, pisellino daca vrei mai poti incerca si bioenergie.
fetita mea in varsta de 8 luni a fost diagnosticata in urma cu 2 sapt cu epilepsie si tot de atunci i-am inceput administrarea de Keppra, dar si sedinte de bioenergoterapie la dl Tiberiu Molnar...mi-a dat sanse de VINDECARE de 99%. tin sa precizez ca nu are nici un tarf ii dai cat vrei daca vrei....poti cauta pe google despre el am citit ca are legatura cu cateva sute sau chiar mii de vindecari miraculoase.
iar cele mai bune rezultate le-a avut aspura copiilor bolnavi de epilepsie.
Deja am terminat primele 7 sedinte(sedintele se tin 7 zile consecutive), facem pauza 3 sapt si iar alte 7 sedinte dupa care mi-a zis sa mergem sa repetam EEG. Dumnezeu sa ne ajute...., daca vrei iti pot da detalii legate de bioenergoterapeut...sa ne auzim cu bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

multumesc nanei pt suport! mamicilor eu am incercat tot ce e posibil, logic am fost si la biserici, la slujbe, la preoti "miraculosi" peste tot. am mai inteles de la o mamica de Sf.Anton, dar eu nu sunt catolica, desi Dumnezeu e peste tot. scuze daca scriu ceva rau, e absolut fara intentie, puiul meu a facut si azi crize si sunt epuizata psihic si fizic abia astept sa incep tratamentul cu sabril de la nana sper sa ne ajute. la noi in tara e greu de gasit cica se face comanda in ungaria, dar de la anul va fi si aici. pupici la toti copilasii

despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

eu nu cred in asa ceva in mod normal dar cred enorm in puterea gandului nostru. daca tu crezi cu adevarat ca se poate vindeca asa. fa-o! crede cu tarie si transminte credinta ta puilui tau. nu conteaza asa de mult cum o faci, nu cred ca exista o reteta...vorbele le stii vad si cu toata puterea dorintei tale se poate sa faci minuni. iti doresc sa mearga, sa se faca copilul bine si lasa sa rada toti de tine dupa aia cand o sa le povestesti ca l-ai vindecat cu un descantec.
curaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

multumesc mult aris

despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Se cunoaste cauza in sensul ca se stie ce anume inseamna o criza de epilepsie si ce se intampla in timpul ei. Exista mai multe tipuri de epilepsie, si in functie de astea si de alti parametrii mai multe tratamente. In general se bazeaza pe aceleasi medicamente , cateva care au indicatie diferite in fctie de cele de mai sus.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Si nici sa nu te gandesti sa faci descantece pt asta...

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"


mey pantero,te vad atit de indirjita in multe dintre postarile tale si zau daca intzelege!

Cum o potzi tu impiedica sa nu faca acele descintece!Cum ii potzi tu spune,nici sa nu te gindesti la asa ceva?

Tu itzi dai seama ca e o mamica care ar fi in stare sa apeleze la orice pentru a-i fi bine copilului ei!

Eu sunt convinsa ca daca are acces la form,la internet are acces si la informatzie si zau ca sunt sigura ca nu apeleaza la asemenea practici,in detrimentul tratamentului medical!

Dana





scuze ca ma mir asa dar ai vorbit serios????
Deci descantec pt o contitie medicala serioasa???? Holly shit!! Acum vad de ce mor copiii a caror parinti prefera rugaciunea in schimbul tratamentului medical, chiar exista asemenea gandire....

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput