legatul Picioarelor la bebelus

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui bogdanai

Citat:
citat din mesajul lui Liliana82

Seara in lapticul de seara ii mai dau dupa caz medicamente de colici


Ce vreau sa-ti sugerez este sa-i dai ORICE medicament pe care-l va avea de luat in altceva decat in lapte, pentru ca risti sa schimbe gustul laptelui si sa ti-l refuze, sau sa nu ti-l bea pe tot si sa nu-si ia doza corecta de medicament.


Vreau doar sa spun ca daca e vorba de Sab Simplex sau Espumisan, atunci acesta se pune direct in lapte deoarece asupra laptelui in sine actioneaza, nu importa daca il bea pe tot sau nu. El doar ajuta laptele sa nu faca "spume".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

stiu cum e: "daca ii pui pampers,o sa fie cracanat,.......". am auzit minunatzia asta de sute de ori...........nu l-am infashat, i-am pus si pampers si are picioarele drepte ca lumanarea!!!!!!!!!!

*toata lumea sa traiasca, numai noi sa nu murim!!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui mychydutza

stiu cum e: "daca ii pui pampers,o sa fie cracanat,.......". am auzit minunatzia asta de sute de ori...........nu l-am infashat, i-am pus si pampers si are picioarele drepte ca lumanarea!!!!!!!!!!

*toata lumea sa traiasca, numai noi sa nu murim!!*



Exact!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Vigantolul se da de la 14 zile de viata cate 2 picaturi pe zi pana la varsta de 1 an, pentru profilaxia rahitismului. Ma mir ca tu atat de informata despre (dez)avantajele alaptarii ai sarit peste aceasta informatie Si chiar, nu ai incercat nici macar putin sa-ti alaptezi puiutul? Nici macar cu colostrul???


Mi-ai luat vorba din gura!!

Despre infasat din motive de picioare strambe..io cred ca e o prostie. Dar..am citit pe undeva ca infasatul (dar cu mainile libere ar ajuta pe bebe sa suporte colicile..sta strans acolo si crede ca ar fi inca in uter. Se vorbeste de al 4-lea trimestru de sarcina care ar fi de fapt primele 3 luni din viata bebelusului. Baietelului nu i-am legat picioarele, nici nu l-am infasat, nu a avut colici, nu a fost friguros..in schimb pe fetita, pt ca am observat inca din spital (acolo mi-o infasau fara sa-i prinda manutele si fara s-o lege) ca se simtea mai bine infasata. Cand au prins-o colicile, din disperare, am incercat s-o infas si am vazut ca se simtea mai bine si nu plangea. O faceam sarmalutza pana la piept fara sa o leg. Ea mi-a fost si foarte friguroasa si mi s-a parut ca se incalzea la picioruse mai bine asa. Am vazut si pe la Metro o chestie speciala pt infasat bebelusul. Eu foloseam o pelicutza si pe deasupra o paturica subtire din bumbac. Treaba asta am facut-o cam pana pe la 2-3 luni..asa a dorit dumneaei Nah, fiecare copil cu dorintele lui.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Si mie mi se pare ca teoria asta cu legatul picioarelor e o prostie.
Vigantol ...si eu i-am dat baietelului meu dupa 14 zile cate doua picaturi/zilnic (direct in gurita) pana la 2 ani, dupa care am inceput in lunile cu ''r'' cu vigantolete

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Nu te mai lua dupa mama ta, ea stie cum era acum 20 si ceva de ani.
La prima fetita si pe mine ma zapacisera, eu o aveam pe mama si pe bunica mea care erau pro legat fedeles, iar de cealalta parte era asistenta care pe vremea aia venea in vizita si imi spunea sa n-o mai leg. La fel si cu mesele, n-am avut lapte si-i dadeam cu biberonul, asistenta aia spunea ca la 3 ore, max 3 ore si jum, mama si bunica imi spuneau sa las copilul ca se trezeste cand ii e foame, si copilul se trezea cam la 6 ore si cum bunica-mea crescuse vreo 8 copii, am facut ca ea, iar la sfarsitul primei luni de viata bebe nu ajunsese la greutatea de la nastere- scazuse de la 3300 g la 2700 imediat dupa nastere.Fapt ptr care le-am zis sa ma lase in pace si am facut cum spunea asistenta, mi-am dat seama ca stie ce spune. La cea de-a 2-a fetita au facut spume cand au vazut ca o tin in costumas de cum am venit cu ea din maternitate, dar daca au vazut ca n-au cu cine vorbi...n-au mai comentat. O bagam intr-o paturica si o infasam noaptea ca vazusem ca doarme mai bine, dar fara s-o leg. Si niciuna n-are picioare strambe
Deci....asa cum ti-au spus si fetele...lasa copilul liber.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarandu spune:

.. parerea mea e ca asa chinui copilul. Nu are libertatate de miscare.. Repet, e doar parerea mea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Hai sa-ti raspund si eu. Am 2 copiii gemeni, fac in curind 14 ani.Cind i-am nascut baiatul avea si picioarele un pic strimbe si torticolis. Dar asta numai ptr ca au fost "inghesuiti" in burta. Fata nu a avut absolut nimic.
Am primit acelasi sfat de la socrii. Am intrebat medicul si mi-a spus ca in mop categoric nu are nici o legatura. Nu i-am legat o zi si au picioarele perfecte.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Off topic ,dar trebuie sa o auzi si pe asta ,Liliana : ).De prins pavilionul urechii cu scotch ai auzit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Raspund eu, am auzit si chiar am cunoscut o mamica, care ii lega urechiusele copilului ca sa nu fie "cracanate" si tot cracanate sunt .Cred ca asta tine de mentalitate...

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput