bebe mananca prea mult!!

bebe mananca prea mult!! | Autor: elena.corina

Link direct la acest mesaj

Am un bebe de 7 saptamani care papa san (insa foarte putin ptr ca duc lipsa) iar la completare (Humana 1) mananca de ma sperie ... pana acum 3 zile ajungeam 800-900 ml in 24hr, insa de 3 zile nu ma mai inteleg cu el. A papat peste 1000ml si asta cu racnete de foame, dar am reusit sa-l fentam si sa-l adormim.
Mai toti pediatrii cu care am vb mi-au zis asa: maxim 100-120 ml la o masa, o masa la minim 2 hr, maxim 800 ml pe zi.
El ia in greutate foarte bine, s-a nascut cu 3.200, am plecat de la maternitate cu 3.080, iar acum la 7 saptamani are 4.800.
Nu vi se pare ca mananca prea mult? La o masa el mananca in jur de 150-180 ml insa de multe ori mai cere si la putin timp dupa masa.
Am incercat sa-i dam ceai sau apa, ori nu le vrea, ori le vrea dar tot urla de foame.
A fost mancacios de la bun inceput, ma milogeam de asistente in spital sa ne mai dea putin laptic, ca sa-l pot adormi macar o ora, insa ma sperie ca vrea din ce in ce mai mult ...
Ce parere aveti? E motiv sa ma ingrijorez?
Nu prea merge sa ii dau cat vrea, daca fac asta a doua zi cere si mai mult :(

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IlincaS spune:

Si noi mancam destul de mult... Bebita mea are 2luni jumatate si ar manca non stop! Nu refuza niciodata nici sanul nici biberonul(o alimentez mixt).Mananca la o masa cam intre 150-180 ml si face scandal cam la 3ore.Isi suge manutele chiar si dupa jumatate de ora dupa ce a mancat... Nu imi dau seama daca e satula sau ii dau prea mult tocmai pentru ca nu refuza niciodata si nici nu adoarme mancand.
A luat bine in greutate de la 3550g la nastere la 6300 g acum.

Asa o fii ea mai mancacioasa....

Elena faptul ca plange poate nu e din cauza ca ii e foame, poate are colici si faptul ca tace cand mananca este pentru ca acest lucru ii relaxeaza cel mai mult. Intradevar insa semnele de foame nu se prea inteleg. Cu asta ma confrunt si eu. Cum sa planga de foame daca abia a mancat sau cum sa-si suga degetele cand acum jumatate de ora sugea la biberon...
De plans fetita mea plange mai mereu dupa masa si am ajuns la concluzia colicilor. Incerc sa-i dau mancarica la 3 ore cu ratia de laptic indicata pentru varsta ei , ceai de colici intre mese si atat timp cat nu are simtome ingrijoratoare gen temperatura etc. nu imi fac probleme.(Din contra ma gandesc ca poate mananca mai mult decat are nevoie pentru ca bebita mea cam da lapticu afara dupa masa...)
Incerc sa o adorm si cam la o ora dupa ce mananca o ia somnu - dupa plansete si urlete si lupte seculare se potoleste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Elena, trebuie sa aiba o pauza de 2-3h intre mese ca sa aiba timp sa digere lapticul, altfel il doaare burtica. Nu-i da apa sau ceai intre mese, incearca sa-l plimbi prin casa, sa-i canti si mai ales sa nu-i lipseasca suzeta!

Regula este: 2h intre mesele la san si 3h intre mesele formula; si nu mai mult de 4h intre mese, asta cand doarme.

In nici un caz sa nu privezi copilul de laptic - cat mananca, mananca! Poate fi doar o etapa, nu e obligatoriu sa ramana asa. Peste 1-2 luni poate sa incetineasca ritmul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

fiind vorba de hranire cu formula, cred ca trebuie sa aiba ore cat de cat fixe de masa. Si sa nu uiti sa-l hidratezi suplimentar cu apa/ceai, nu stiu ce se da in cazul bebelusilor care beau formula de lapte praf. Si poate te ambitionezi sa cresti productia de lapte, punand copilul la san cat mai des, hidratandu-te bine, mancand sanatos si luand ceva suplimente petru stimularea lactatiei. Si da, 1 lt de lapte mi se pare mult la 7 saptamani, dar nu stiu daca e bine sau rau.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Un copil hranit cu formula nu tb sa depaseasca 1000 ml/zi.
Chestia asta mi-a spus-o si pediatrul si am citit-o si in cartile de specialitate. La sapte saptamani este mult cat mananca, probabil a fost un cerc vicios, i s-a dat din ce in ce mai mult lapte, iar stomacul lui s-a marit pe masura.

In mod normal la varsta aceea stomacul lui nu ar tb sa fie atat de mare incat sa incapa cantitatile de lapte mentionate de tine.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Mananca cam mult....incearca sa il pui mai mult la san. In timp cantitatea de lapte produsa de tine va creste daca bebe stimuleaza prin supt.
E adevarat ca e greu, pe mine m-a supt de a dat sangele dar ameritat, acum totul a intrat in normal.
Si neaparat da-i apa fiarta si racita daca ii dai formula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu este nici o scuza ca e mancacios bebele.
Am vazut la pediatrie copii grasi , a venit unul care era de-a dreptul obez. Nu mai stiu cat avea , un an parca si avea greutateaunui copil de 3 .Pt. ca mama lui ii dadea cata mancare putea duce el.

Nu-i de joaca cu asta , trebuie sa-i stabilesti meniul atent ca sa nu aiba probeme mai incolo.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Copilul trebuie alimentat LA CERERE, atat ca timp cat si cantitate. Ce tot vorbiti de pauze intre mese de supt sau de formula? Voi n-ati auzit de puseuri de crestere? Poate e doar o perioada cand are nevoie de mai multa hrana.

Lasa copilul sa hotarasca cand si cat sa manance. Nu alsa copilul sa rabde de foame pentru ca asa au invatat pediatrii acum nu stiu cati ani.

XIO, ce spui tu e o prostie, fara suparare. Un copil sanatos, normal va manca cat are nevoie. Nu poate fi supraalimentat pentru ca atunci cand e satul scoate tetina sau sanul din gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Mihuta, se intampla ca unii copii sa se supraalimenteze, de unde si varsaturile, in cazul sugarilor mici. Fata mea este unul dintre copii care se supraalimentau la un moment dat.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Mihuta, copilul nu poate minca oricit decit daca ii dai sin. Altfel isi mareste stomacul aiurea si se ingrasa deloc sanatos. Exista obezitate si la copii foarte mici si consecintele sint duse in spate toata viata.
Baiatul meu bea un litru de lapte praf pe zi pe la 2 ani si jumatate si chiar si atunci era foarte mult, la analize i-a iesit un exces de fier cauzat exact de cantitatea mare de lapte.
Elena, fiind atit de mic si neputind sa-i explici si nici sa-l infometezi, ceea ce poti face e sa reduci cantitatea de lapte (praful) si sa pastrezi aproximativ aceeasi cantitate de apa, reducind-o si pe asta incet-incet. Sper ca m-am facut inteleasa, cantitatea de lapte praf necesara la virsta lui o lungesti cu apa si nu cedezi plinsete pentru ca nu-i faci vreun bine. In plus, as acum au spus fetele, fa ceva pentru a-ti stimula lactatia, mergi la pafar si ia ceaiuri, bea 2-3 litri/zi si ai sa vezi ca se schimba situatia, trebuie doar sa vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IlincaS spune:


Bebe Beca spune-mi te rog cum ti-ai dat seama ca se supra-alimenteaza?
Pentru ca si noi avem probleme cu varsaturile si incep sa cred ca de la acest lucru se trage. Bebita mea mananca fara sa se opreasca, fara sa refuze biberonul sau sanul si binenteles fara sa adoarma.
Da afara laptic cam la fiecare masa...incer sa-i reduc ratia cam la 120-140 ml pe masa la 3-4 ore(ea manca pana acum 150-180ml la acelasi interval orar). La 2 luni jumate pe cutia de lapte praf scrie ca se ajunge si la 180 ml numai ca imi pare prea mult pentru stomacelul ei si de aici probabil si varsaturile...
Mai spune-mi tu cum ai procedat?


Mergi la inceput