bebe mananca prea mult!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Ilinca, piticania mea este hranita la san si supraalimentarea a fost singura explicatie a regurgitarilor/varsaturilor de dupa fiecare masa, in urma eliminarii celorlalte posibile cauze cum ar fi refluxul. Nu am facut nimic in acest sens, doar am pus-o la ragait mai des.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

REfluxul sau regurgitarea sunt comune la varste mici, trec de la sine si nu necesita tratament decat in cazul bolii de reflux, atunci cand copilul nu mai ia in greutate din cauza regurgitarilor sau plange si arcuieste capul pe spate dupa masa.

Altfel, se recomanda mese cat mai DESE, tocmai pentru a evita mesele rare si mai mari cantitativ si alaptarea/hranirea intr-o pozitie mai aproape de vertical. Pauzele intre mese sunt egale cu zero, iar sfaturile cu diluarea mai mult decat scrie pe cutie a laptelui praf sut de-a dreptul periculoase. Dozele recomandate pe cutiile de lapte praf sunt doar recomandari, bazate pe statistici facute pe un esantion de bebelusi si nu pot sa fie regula pentru toti bebelusii din lumea asta. Dar se specifica foarte clar sa nu se dilueze mai mult sau mai putin decat scrie pe cutie.

In primul rand ca mesele nu sunt musai sa fie egale cantitativ, nici zilele , pe langa puseele de crestere cand creste si cantitatea sii frecvanta suptului, sunt zile/perioade cand mananca mai mult sau mai putin. Copiii nu sunt roboti. Cand e cald le e mai sete si e normal sa bea mai mult lapte, chiar si la jumate de ora dupa ultima masa.

Cunosc copii care au crescut cu ratii mult mai mici decat cele scrise pe cutie, desi doctorii spuneau ca e imposbili. Atat vroiau, n-au trecut niciodata de 120-150 ml si totusi au crescut. Si cunosc si copii care beau peste 1 litru de lapte praf pe la 2 luni si n-au fost deloc obezi.

Iar exemplul dat cu baietelul care manca 1 litru de lapte la 2 ani n-are nici in clin nici in maneca cu un bebelus de 7 saptamani. La 2 ani un copilas nu trebuie sa-si umple stomcelul cu lapte in defavoarea mancarii, dar la 7 saptamani laptele este singurul aliment permis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Mihuta, avem pareri diferite despre cit poate sa manince un copil, fie el si nou-nascut. Pediatrii cu care a vorbit Elena i-au spus ca e mult, mie mi se pare la fel. Dupa parerea ta, daca stomacelul bebelusului se mareste si cere din ce in ce mai mult, 2 litri pe zi, sa spunem, ii dai? Evident ca fiecare face ce vrea pina la urma, dar ti-am spus, cred ca iti imaginezi ca laptele praf este acelasi lucru cu cel de la mama, ca altfel nu pot pricepe cum poti sa spui "da-i cit vrea, e doar o faza"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Nu-i nimic rau in asta. Eu ii hraneam de la mine pe al meu si era atat de grasun incat timp de 2 luni doctorita a presupus ca il hranim cu lapte praf. Cand ne plangeam doctoritei ca una doua regurgiteaza si ca nu stim daca ii mai ramane ceva, replica a fost:
- Pai ce vreti, nu vedeti ca e plin de lapte, il apesi un pic oriunde si iese laptele, dati-i putin si des.
Iar la replica noastra cum ne dam seama ca e putin si ce e aia des, s-a prin ca e hranit natural.

Oricum, daca e mai grasun inseamna ca va creste mai mult mai incolo, lucrurile se regleaza odata cu varsta. Cand incepe sa alerge... e-he. Dar asta e altceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Mihuta, avem pareri diferite despre cit poate sa manince un copil, fie el si nou-nascut. Pediatrii cu care a vorbit Elena i-au spus ca e mult, mie mi se pare la fel. Dupa parerea ta, daca stomacelul bebelusului se mareste si cere din ce in ce mai mult, 2 litri pe zi, sa spunem, ii dai? Evident ca fiecare face ce vrea pina la urma, dar ti-am spus, cred ca iti imaginezi ca laptele praf este acelasi lucru cu cel de la mama, ca altfel nu pot pricepe cum poti sa spui "da-i cit vrea, e doar o faza"


Parerile mele se bazeaza pe recomandarile OMS, care vorbesc exact despre hranirea la cerere, atat pentru cei alaptati cat si pentru cei hraniti cu lapte praf. Sincer nu cred ca exista un bebelus care sa manance 2 litri de lapte praf pe zi, dar chestia cu maxim 1 litru pe zi e o informatie a la Capraru, super extra invechita.

Mergi la inceput