Carucior de bebe, voi ce ati alege din astea 3?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tessh spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela

eu nu gasesc un avantaj in formulele gen 3 in 1. Caruciorul trebuie sa fie foarte usor, sa aiba suspensii bune, sa aiba centura in 5 puncte, sa aiba un cos incapator, sa se stranga usor, sa ocupe loc putin in masina; scoica e f. utila - modele frumoase si la preturi bune gasesti aici http://www.mytoys.de/catalog/show/KID/de-mt.ba.ca02.01.02.01/1504036 (eu chiar pe acesta l-am comandat); ulterior vei renunta la scoica si vei comanda un scaun auto bun. Pt carucioare eu recomand Jane (eu am Energy dar e scos din gama).

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur


e foarte misto marca asta Jane dar cel mai ieftin de la ei e Slalom Pro si deja se arunca la 1800 Ron in conditiile in care are numai scaun sport...

33+ viitoare mami de Francesca

Ce e mai bun abia urmeaza :) Asteptam fluturasul mic cu multa nerabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Salut, sarcina usoara, nastere usoara si bebe sanatos!!!

Eu sunt destul de bine informata in ce priveste carucioarele, am o pasiune pentru subiect, am cercetat, cumparat, vandut, incercat o multime de modele (si am doar doi copii )...

Mi-ai cam limitat raspunsul... daca ma pui sa aleg intre cele trei modele ...
Mai degraba decat sa-ti spun ce sa alegi din atatea modele, cred ca te-ar ajuta mai mult sa iti spun ce caut eu la un carucior / cum gandesc cand aleg unul...

1) vrei sa ai un singur model de carucior, sau peste cateva luni / 1an incepi sa cauti sa-l schimbi... cu unul... mai (usor, manevrabil, etc, etc... majoritatea fetelor de la odisee fac asta )

Daca nu vrei sa-l schimbi, atunci cauti ceva solid, rezistent, bun si iarna si vara, culoare potrivita, huse complet detasabile si lavabile, eventual scaun detasabil, reversibil... [si cu treapta pentru fratior ca sa poti duce doi copii in el - la asta am ajuns eu pana la urma, am acum un pegperego switch].

De asemenea util este sa se poate intinde complet, adica sa nu fie pentru 0-6 luni doar prin scoica sau landou, cat si sa fie destul de lat pentru a fi comod pentru bebe cat si pentru a incapea in el un port-bebe.


2) pliere-depliere-impingere.
sa poti desface / plia / impinge / urca pe borduri caruciorul cu copilul in brate.
Desigur, poti avea si un sling si astfel ai ambele maini libere, sau poti pune copilul putin in masina pana desfaci caruciorul, solutii exista, depinde cat esti de dispusa sa cheltuiesti in plus sau sa faci miscari in plus.
Un carucior cu crose se manevreaza mai greu decat unul cu bara continua din aceasta perspectiva... in plus la un carucior umbrela trebuie sa te apleci ca sa-l ridici de jos pliat, ceea ce nu poti face cu un copil in brate.
Un model cu inchidere / deschidere la maner insa permite asta.

3) greutate. Pana in 10 / hai 11kg, daca umbli numai cu masina, e suportabil.
Sa nu te gandesti insa ca vei urca scari cu el sau il vei cara intr-o mana si copilul in brate no way. Peste 11 kg devine o corvoada si sa-l pui in masina.
Daca mergi cu metroul (inteleg ca nu e cazul...) directia 6kg, si renunti la multe alte facilitati. Pentru mers cu mijoace de transport in comun punctele 2 si 3 devin vitale. Si am constatat ca un carucior umbrela nu face ce spune in aceasta situatie...

4) dimensiuni (in functie de locul disponibil in casa, garaj, masina), in plus facilitatea "stand alone" / iarasi, carucioarele umbrela n-o prea au (peg-perego are, totusi nu se poate desface si manevra cu o singura mana)!!!

5) raportul calitate-pret, si ma refer aici la materiale (atat plasticul, cat si husele), imbinari, nituri, suruburi, finisaj...

Sper ca te-am ajutat cu ceva...



Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

http://www.babyonlineshop.de/shopart/1001020022.htm
Eu il am pe asta.
Ce a fost pt noi important a fost sa il putem tine pe bebe primele 6 luni culcat si dupa sa-l putem face sport.
Aici nu se recomanda sa tii bebele prea mult in scoica. Scoica este de fapt scaunel de masina si nu face bine la spate. De asta eu nu as alege nici unul din cele 3. Sunt carucioare ca al nostru care au o geanta ce se pune in carucior iar cand bebe are 6 luni si poate sta singurin fundulet, se scot intariturile si o poti folosi ca un saculet (pt zilele friguroase).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tessh spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia

Salut, sarcina usoara, nastere usoara si bebe sanatos!!!

Eu sunt destul de bine informata in ce priveste carucioarele, am o pasiune pentru subiect, am cercetat, cumparat, vandut, incercat o multime de modele (si am doar doi copii )...

Mi-ai cam limitat raspunsul... daca ma pui sa aleg intre cele trei modele ...
Mai degraba decat sa-ti spun ce sa alegi din atatea modele, cred ca te-ar ajuta mai mult sa iti spun ce caut eu la un carucior / cum gandesc cand aleg unul...

1) vrei sa ai un singur model de carucior, sau peste cateva luni / 1an incepi sa cauti sa-l schimbi... cu unul... mai (usor, manevrabil, etc, etc... majoritatea fetelor de la odisee fac asta )

Daca nu vrei sa-l schimbi, atunci cauti ceva solid, rezistent, bun si iarna si vara, culoare potrivita, huse complet detasabile si lavabile, eventual scaun detasabil, reversibil... [si cu treapta pentru fratior ca sa poti duce doi copii in el - la asta am ajuns eu pana la urma, am acum un pegperego switch].

De asemenea util este sa se poate intinde complet, adica sa nu fie pentru 0-6 luni doar prin scoica sau landou, cat si sa fie destul de lat pentru a fi comod pentru bebe cat si pentru a incapea in el un port-bebe.


2) pliere-depliere-impingere.
sa poti desface / plia / impinge / urca pe borduri caruciorul cu copilul in brate.
Desigur, poti avea si un sling si astfel ai ambele maini libere, sau poti pune copilul putin in masina pana desfaci caruciorul, solutii exista, depinde cat esti de dispusa sa cheltuiesti in plus sau sa faci miscari in plus.
Un carucior cu crose se manevreaza mai greu decat unul cu bara continua din aceasta perspectiva... in plus la un carucior umbrela trebuie sa te apleci ca sa-l ridici de jos pliat, ceea ce nu poti face cu un copil in brate.
Un model cu inchidere / deschidere la maner insa permite asta.

3) greutate. Pana in 10 / hai 11kg, daca umbli numai cu masina, e suportabil.
Sa nu te gandesti insa ca vei urca scari cu el sau il vei cara intr-o mana si copilul in brate no way. Peste 11 kg devine o corvoada si sa-l pui in masina.
Daca mergi cu metroul (inteleg ca nu e cazul...) directia 6kg, si renunti la multe alte facilitati. Pentru mers cu mijoace de transport in comun punctele 2 si 3 devin vitale. Si am constatat ca un carucior umbrela nu face ce spune in aceasta situatie...

4) dimensiuni (in functie de locul disponibil in casa, garaj, masina), in plus facilitatea "stand alone" / iarasi, carucioarele umbrela n-o prea au (peg-perego are, totusi nu se poate desface si manevra cu o singura mana)!!!

5) raportul calitate-pret, si ma refer aici la materiale (atat plasticul, cat si husele), imbinari, nituri, suruburi, finisaj...

Sper ca te-am ajutat cu ceva...



Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri


Gaia, multam de tot ce mi-ai zis! ... dar sincera sa fiu, tot in dilema sunt... CLAR pica varianta nr 1 in care aveam Chicco pt ca are manerele acelea si rotile mici. Urmatoarele 2 variante au ambele bara (abc-ul are si bara si manere) si roti mari si se pliaza foarte usor si ergonomic.

Acum, intre astea 2... stie cineva care e mai bine finisat?... Nu am unde sa le vad pe nici unul dintre ele, decat pot sa intuiesc cat de bun e Quinny daca ma gandesc la Quinny Buzz pe care l-am vazut la mini blu si era super ok... Despre ABC chiar nu stiu nimic referitor la calitate... Ca si greutate, sunt ambele grele daca pui landoul... Abc-ul are 15,6 kg si Quinny 15,4... sper sa fi inteles eu bine ca pe net sunt tare vagi informatiile despre carucioare.

Reducem deci intrebarea initiala la 2 carucioare... Quinny Speedi sau ABC 6 Tec? ...

33+ viitoare mami de Francesca

Ce e mai bun abia urmeaza :) Asteptam fluturasul mic cu multa nerabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

mie de exemplu imi place chicco in general, e destul de bine facut si mai usor/ manevrabil.

Modelul "for me" are un adaptor pentru crose / se transforma in maner... totusi ramane plierea tip umbrela, si lungimea caruciorului pliat / ramane adica de verificat ca incape in masina si poti trai cu asta

Nu stiu prea multe despre quinny, pentru ca ce am vazut eu in Ro in 2007 erau toate cu spatarul pre-format, deci nu se intindea perfect, si mult prea grele, roti mult prea mari si nu mi-au placut deloc.

Ce am avut atunci in 2007 si am fost super multumita de el, Chicco CT02, doar cu scoica.
Sub 10kg fara scoica, foarte rezistent, materiale de calitate, culori frumoase, copertina de ploaie/soare se rabate si pentru vant din fata... ma rog, o multime de detalii care au facut utilizarea o placere. Super manevrabil chiar si cu scoica pe el.
Se pliaza destul de compact si intr-adevar "cu o singura mana" cum se lauda. Iar pretul, mediu.
Dupa ce s-a nascut al doilea copil am inceput sa caut ceva pentru doi... si l-am vandut pe acesta, sincer mi-a parut un picutz rau dupa el.

edit: abc-ul se pliaza groaznic de complicat, iti trebuie doua maini si ca sa lungesti o crosa... in plus are spatarul peformat...

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

dintre cele 2 ramase in finala, clar ABC!!!
dintre preferate...Trend For Kids...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoredanaB spune:

Sa sti ca nici eu n-as da atatia bani pe un Stokke....primul carucior l-am primit de la parintii mei era un VarioSport de la HAberkorn foarte dragut, practic (am fost foarte multumita de el) dar m-a pus ala cu cornite sa-l pun pe Eric(bebele nostru de 9 luni) intr-un quinny buzz si gata am fost. Sa nu crezi ca am dat 900 de euro pe el (atata e tot pachetul cu langou, adaptator pt maxicosi, folia de ploaie, saculetul de iarna etc.) ci l-am cautat pe un site cu lucruri la folosite si am gasit unul folosit doar 5 luni cu 320euro (tot pachetul)si sunt foarte multumita de el.
://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/alle-anzeigen/anzeige/?adId=13563689
Lasand deoparte :dintre cele doua ai alege ABC-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Am avut la baiat ]Quinny Speedy.

Avantaje:

E f bun cand mergi pe teren accidentat, cand copilul doarme e ideal ptr ca e mare si doarme in el ca boierul. E practic ca ii poti umfla rotile. Ca sa nu mai spun ca pe piatra cubica copilul nu simte socurile.

Dezavantaj: ocupa destul de mult loc in portbagaj, chiar si atunci cnd ii scoti rotile. Copilul iti sta numai cu spatele la tine (nu e reversibil), si atunci cand e micut e important sa il vezi, in caz ca regurgiteaza, sau daca da albina la el. Ca sa nu mai spun ca toate babutele se vor repezi f usor peste fata copilului si asta devine super agasant. Ah - si nu poti urca in autobuzele care au bara pe mijloc la usa, ca nu incape decat daca ii scoti o roata.


La fata am luat Bebe Confort LOOLA.
http://www.doudouplanet.com/components/com_virtuemart/shop_image/product/poussette-loola-up-full-starlight-grey-bebe-confort-8009.jpg


E reversibil, cadrul e garantat vreo 5 ani, partea superioara o poti schimba daca nu mai ai chef de culoarea respectiva (al meu e rosu). E usor de strans, are vreo 6kg, si ocupa fff putin loc in portbagaj. Ca sa nu mai spun ca il poti folosi si iarna si vara, eu nu ma gandesc sa cumpar carut din acela baston, ca nu ii vad sensul. Ai la el o super aparatoare de ploaie - problema care o gasesc: fiind pe fermoar risti sa te ploua bine pe tine pana o agati (in cazul in care esti singura si nu iti tine altcineva tie umbrela).
Ah - are amortizoare, si un sistem care permite sa legeni copilul fara sa distrugi carutul.

Dezavantaj - cnd cumperi accesoriile (de ex. umbrela), tb neaparat sa fie Bebeconfort, se pare ca nu poti agata alta pe el.

Quinny Buzz am inteles ca devine problematic cnd creste copilul si incearca sa se lase pe o parte (si cu copilul nu stii niciodata ce idei ii vin), ca s-ar darama din cauza ca are rotile din spate mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Vad ca Abc Design TEC seamana mult cu Buzz de la Quinny. Eu una as ezita sa il iau.

Traiasca Loola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Vis-a-vis de scoica si landou: eu nu as lua nici una nici alta.

Ca scaun de masina iti recomand BebeConfort Iseo NEO
http://www.allobebe.fr/bebeconfort-siege-auto-iseos-neo-groupe-01-oxygen-red-09_1_BC032155620.html

E de la nastere pana la 4 ani. A iesit super bine la testele de crash si de ce sa investesti in 2 scaune cnd poti avea unul singur si bun.

Landou nu am avut la nici unul din copii si nu am simtit lipsa.

Iar ca sa adoarma ziua iti spun ca mai bine de asta nu vei gasi:
http://www.allobebe.fr/graco-balancelle-sweetpeace_1_GR069037368.html

A mea papusa doarme in el ca un ingeras.(nu te lua dupa ce scrie pe site ca e doar pana la 6 luni; depinde de greutate: se pare ca tine pana la 10kg... ca sa nu mai spun ca finul meu de 12 kg s-a urcat in el pe furis, si nu s-a intamplat nimic cu el).

Mergi la inceput