kk mucilaginos

kk mucilaginos | Autor: badriana

Link direct la acest mesaj

buna dimineatza,

Am o fetitza in varsta de 2 luni care de vre-o 2 sapt face kk de culoare maro, mucilaginos, o parte intra in pampers, trage cateodata partzuri mirositoare si a cam stagnat cu luarea in greutate. Imi lua cam 300gr/saptamana si acum daca a luat 200 gr in aproape 3 saptamani. Observ si o scadere a apetitului, poate si din cauza caldurii dar cred ca are legatura cu kk. Am dus kk pentru coprocultura,coprocitograma si coprocultura avand in vedere ca baiatul mai nou l-am descoperit cu oxiuri (sper sa nu ii fi dat si ei) dar rezultatul la coprocultura vine de-abia martzi si pana atunci sunt cu nervii la panant, imi dau pumni in cap ca nu m-am desteptat mai devreme....

Avetzi idee ce ar putea fi...?

Multumesc anticipat,
Adriana, Irina (19.05.2009) + Andrei(04.04.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

al meu facea asa cand era racit, inghitea probabil muci si ieseau in scutec. Nu te alarma, ai rabdare sa iasa rezultatele. Multa sanatate !

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

si bebelusa noastra a luat mereu putin in greutate si la un moment dat s-a pus problema de paraziti intestinali, mai ales ca avem baietelul in colectivitate.am dus kk la analiza si stupoare:LIMBRICI.m-am panicat i-am dat decaris, nu iti spun cu ce groaza..si toata familia....
pana la urma am ajuns la un dr bun, la un laborator bun..si nu avea nimic.si avea 4 luni..d-apai la 2 luni..e prea mica sa ia sa ceva
si cred ca i-ai vedea in kk

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Stai linistita, este de la caldura. Pentru linistea ta e bine ca ai facut analizele. Si apoi coplul la varsta asta nu trebuie musai sa puna o anumita cantitate saptmanala la greutate. Au si ei cresteri si stagnari. Iau cam 1 kg in prima luna dar in a doua pot lua mai putin.

Copilul meu este in Romania acum si mama imi spune ca nici el nu mai vrea sa manance aproape nimic. A si vomat intr-o seara de la caldura. Are 2 ani si 10 luni si inca ma mai sperii mai ales ca acum doar aud ca a vomitat. Desi stiu ca e ca si cu mine cand e cu mama totusi sunt agitata. Stiu cum e! Si cand trage o basinuta ne speriem.

Acum eu nu stiu ce manaca copilul tau. Il alaptezi exclusiv sau ii dai lapte din comert (il fierbi si il racesti) sau lapte praf?
Al meu copil mi-a facut cam ce spui tu (pe la 11 luni) de la laptele din comert. Am preferat sa iau dupa aia numai lapte praf sa i-l fac eu in casa. Daca il alaptezi exclusiv la san poate trebuie sa ai grija o perioada la alimentatia ta sau la starea ta de spirit ca si astia mici ne siiiiimt cand suntem nervoase, agitate, suparate. Si ei sunt la fel dupa aia.

O sa vezi ca o sa fie bine!


http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

lapte din comert la 2 luni?

asteapta rezultatele. poate fi orice, mai bine sa ne abtinem sa ne dam cu parera... deci e si moale-apos (de intra in pampers) si cu muci... nu stiu ce sa iti spun decat sa astepti rezultatele analizelor si in functie de asta o sa te indrume medicul... la Sonia (de 2 ori ) a fost enterocolita... sau rotavirus.

************************************************************************************
oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badriana spune:

Fetitza este alaptata exclusiv, fara ceai, apa sau alte lichide...nu vrea biberon sau suzeta iar eu nu imi aduc aminte sa fi mancat ceva diferit de ce mancam si inainte de eveniment, singurul lucru au fost semintele de dovleac, de frica oxiurilor dar atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kammer05 spune:

Buna Adriana! Scaune mucilaginoase a avut si bb-le meu cand era mai mic(pe la 3,4 luni) dar la el erau de la dermatita atopica (asa citisem undeva ca daca copilul este alergic la ceva din alimentatie faca kk mucilaginos)- eu il alaptam si facea alergie la ceva din alimentatia mea.Si in legatura cu oxiuri si noi- eu cu sotul ne procopsisem cu asa ceva cand avea bb-le 4 luni de eram disperata sa nu ia si el de la noi.Dar din fericire nu a luat ca eram si obsedata de igiena nu de alta.Am inteles ca dc are viermi bb-le e agitat SI STA CIUDAT CU scaunele cand e constipat cand face des scaune.Sanatate si succes la rezultate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinuza spune:

BADRIANA, noi suntem colege de odisee, eu am de asemenea probeme cu scaunul lui bb, desi la fel ca al tau e alaptat exclusiv la san si nu bea nimic altceva. De cand avea cam 2 saptamani a inceput cu kk mucos, atunci am crezut ca e o reactie la niste anestezii stomatologice pe care le facusem, apoi am vazut ca persista i-am facut antibiograma si a fost negativa. Atunci kk era ca un mucus clar galben cu niste grunji mici . Dr, mi-a zis sa continui alaptatul, Apoi dupa vreo 2 sapt. aspectul s-a schimbat, facea maro , mucos si urat mirositor. La antibiograma i-a iesit klebsiella. I-am facut trat cu Sumetrolim (Biseptol) in urma antibiogramei, 7 zile. Acum am terminat trat de 2 zile si kk s-a intors la aspectul initial galben dar mucos. simt ca innebunesc, am sa caut un gastroenterolog bun ca nu e deloc normal.Astept sa-mi spui ce ai facut, fie aici fie la Albinutze. A, si eu mai am um copil, i-am facut coproparazitologic si nu i-a iesit nimic. o sa-i mai fac o serie de 3.

Marcela, mami de LUCA - 02.01.2007 si IOSEF - 23.05.2009
POZE

Mergi la inceput