Mercurialis Salbe-crema pt. decalotare

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Oana, eu iti multumesc ca ai impartasit cu noi aceste detalii.
Eu folosesc crema deja de 1 luna si..ori ceva nu fac corect ori pur si simplu la noi nu functioneaza. E drept ca Matei este decalotat partial, insa m-as fi bucurat tare mult sa o rezolv total cu crema.
Voi continua masajul zilnic si sper..intr-o zi sa fiu surprinsa placut.
ma bucur ca nu este asa de grav cu smegma acumulata, cred ca asta depinde totusi de la caz la caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui mQQm

Sa nu-mi ziceti ca n-ati stiut ca-i doare.



Ce naiba sa-i doara?
Ca i-am dat cu crema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Apropo de durere, pe al meu il durea noaptea si plangea, asta a fost motivul pe care am cautat crema, cand il faci cu crema nu are ce sa-l doara cat timp nu i se forteaza pielea - si eu n-am fortat absolut nimic pt ca sunt complet impotriva decalotarii fortate, de aia am vrut sa scapam, sa nu ma trezesc cu ceva medic indatoritor care sa-l traga de puta fara sa-mi spuna nimic - deja stiut cateva cazuri concrete si n-am vrut sa risc.

Danielatt, mai bine ai rabdare la Paul i s-a decalotat cate putin fara crema si i s-a prins inapoi dupa un timp, si acum se poate sa se mai prinda cate putin.
In fine, zic sa nu disperi, mai ales e bine ca puiul tau sa nu te simta ingrijorata
Cat despre smegma... Paul a avut o data, acum vreun an, o infectie, s-a inrosit toata, s-a umflat si il durea la pishu, insa a trecut in 3 zile cu comprese cu rivanol si tetraciclina unguent. Nu cred nici in ruptu'capului ca i s-a inflamat de la smegma, precis s-a zgariat pielicica pe exterior (de la chilotelul de noapte) si stand la umezeala s-a infectat.
Toata grija mea, repet, e din cauza obsesiei medicale de a decalota fortat, mi-am dorit sa scap de grija asta pentru a nu fi bruscat de cineva care nu-mi cere consimtamantul - si nu vreau sa imi spuna nimeni ca nu se poate intampla nimic fara voia mea pentru ca stiu - pe verificate - ca se poate.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Exact de acest lucru mi-e frica si mie Oana, de aceea am adus crema asta, si am sperat din tot sufletul sa aibe efect.
Nu disper, mai ales ca la Matei nu este o situatie ingrijoratoare, i-se vede caputul, deci smegma care asa cum spun medicii face infectie, are pe unde sa iasa..eventual.
Insa si eu ca si tine, prefer sa rezolv problema pe plan local si nicidecum sa ajung pe mana lor, stim noi a cui.

Toate aceste lucruri nu au cum sa le inteleaga decat mamele care au trecut prin asa ceva, care au cunostinte apropriate carora li-sa intamplat sa ajunga cu puii la doctor si vai si amar. Este asa de usor sa judeci sa sa emiti pareri...dar nu mai bine treci repede la alt subiect, daca chiar te face sa razi sau te oripileaza? Pas si gata, fara sa se intervina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ja spune:

Buna
Am intrat pt ca ma intereseaza subiectul.Am un baietel de 1.2 ani .Nu stiu daca faptul ca la baie am dat pielicica in jos si am spalat cu apa si sapun se numeste decalotare dar asta am facut pana acum.In primele luni de la nastere a fost unprogres vizibil de deschidere...am ajuns cam ca varful degetului mic iesit....dar e clar ca nu e tot.
In ultima luna am observat sub pielicica transparenta ca o punguta de grasime si daca privesti mai atent se vede mai spre baza un saculet mai proeminent de smegma (acolo unde pielea nu-i asa transparenta).Medicul pediatru a spus ca atata timp cat nu se infecteaza nu-i nimic...dar sa singura cale de curatare ar fi chirurgical deci ma intereseaza fff mult experienta cu aceasta crema .
Multumesc
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

ma repet - nu poate fi smegma aceea de vina, rolul ei e de a lubrifica pielicica, acolo se autocurata asa cum se intampla cu ochii, de exemplu.
Mai multe informatii aici

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Ma bag si eu Gica contra(recunosc)dar al meu are 4 ani jumate nu l-a decalotat nimeni si nimic si este ok.De ce se decaloteaza copii in Romania?
Poate sa-mi dea cineva un raspuns fara rosii sau bolovani ca intreb din pura curiozitate care este explicatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

eu pe nici unu din cei doi baieti nu i-am decalotat si nu a fost nimic.Cel mic nascut in germanica, nu i se vede deloc capul la...iar doctorii la orice control mi-au spus sa nu umblu, ca nu am ce cauta acolo, nu e treaba mea , atat timp cat e curat, spalat si schimbat.a avut odata si putulica umflata da tare, rosie si il durea, asta intampladu-se din cauza ca fiind toata ziua pe drum nu am reusit sa-l schimb,si a stat in caca (scuza-ti), lucru ce mi se intampla rar, da acum fiind frig afara e mai greu cu dezbracatu pe unde suntem si schimbat, si am fost la urgente , dar altceva decat sa-l spal cu rivanol , sa-i pun comprese acolo adica sa-i bandajez puta cu o compresa imbibata cu rivanol(singura senzatie ce o da e de frig...), si calmeaza durerea dizinfectand tototdata.Dar tot asa nici nu s-a uitat macar daca e sau nu decalotat si nici nu a zis nimic in acest sens.
Dar oricum treaba ca smegma este o infectie, e prima data cand aud.Adica o secretie naturala a corpului e infectie, sau duce la infectie.
Infectie se poate face acolo, in zona aceea din multe motive , dar nu de la smegma, iar indepartarea ei se face natural.Simpla joaca a lor cu dumneaiei la baie , in apa, face ca posibilele aglomerari de smegma ce s-ar putea forma sa se dispenseze.
Dar vad si eu ca in Romanai e la moda sa decalotezi baietii inca de la nastere...just in case, ca nu se stie ...
Dar acum cu crema asta, au si ei o bucurie ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

si inca o nedumerire si fug ca o patesc...
Pe cand o spalare cu simt de raspundere si a fetelor pe dinauntru, ca de ele nu au dreptul sa fie curate...ce numa baietii.Ar fi cazul ca doctorii din Romanica sa ia masuri.Cum inca nu au zis sa se spele si fetele cu sarma de spalat sticle pe toate partile dumneieie atat interne cat si externe...vai ce scapare.
Iertare da nu m-am putut abtine....
A se lua ca o gluma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

De acord urmeaza dezvirginarea fetitelor sa nu aiba pb la inceperea vietii sexuale
Nu stiu de ce e obsesia asta la pediatrii de aici, insa la un control periodic Paul nu avea un an, m-am trezit ca medicul prinde de pielicica si da sa traga, am sarit gramada pe el si i-am spus nu. Am avut noroc, atata doar, si m-am ales cu trimitere la chirurgie sa i-o taie... pielicica

Nu vreau sa mai dezvolt, admir foarte mult medicii, ca profesie, insa am avut multe experiente grele care ma fac, acum, circumspecta. Invat cum sa ma feresc de probleme .
Insa cel mai dureros e cand nu ti se explica nimic si nu ai posibilitatea de a alege in cunostinta de cauza - din pacate la noi sunt prea multi si medici si pacienti care trateaza subiectul medicina ca pe un soi de vraja sau vodoo inteles doar de cunoscatori...
Gata ca prea m-am intins

Sanatate multa!

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput