Mercurialis Salbe-crema pt. decalotare

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Simonabb, iti trimit nr meu de mobil prin PM.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns triple_axa spune:

Inainte de a-mi exprima parerea ( o parere din experinta propie cu bebele nostru) tin sa salut comunitatea de aici > este prima mea vizita si primul post .. asa ca, bine v-ma gasit!
Privitor la decalotare, eu ii fac toaleta lui bebe. Toaleta a inceput de la prima baita si a fost mereu cu acealasi ingredient: ceai de musetel usor caldut. Are 10 luni si un pic, este decalotat complet( pana la gland). Recomand sincer produsele naturale, atat pentru igiena cat si pentru alimentatie sau probleme medicale.

un tatic ferict

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

triple_axa ce bine ca exista si tatici pe forum, mai auzim si noi o alta parere si un alt mod de gandire
mie mi-e frica sa il decalotez pe robi pentru ca si el se agita tare cand umblu "acolo" ii fac toaleta dar nu pana la capat
e o zona sensibila si mi-e frica sa nu i se intample ceva
o asistenta l-a decalotat la spital, l-a dat cu sapun si cu apa caldutza si gata, robi a urlat cat l-a tinut gura


ajutor pentru robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144576

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Desi nu sunt de acord cu decalotarea..eu nu am umblat la putza baiatului decat in primele saptamani de viata..cand inca ascultam cu sfintenie ce-mi ziceau pediatrii ... am luat si eu crema..de gura la "tata la copii". Tat-su m-a innebunit de cap ca duce cupilul la operatie..ca si el a avut fimoza cand era mic si vai ce-a indurat..etc etc.. asa ca am facut un compromis si m-am dat de ceasu mortii sa gasesc crema asta ..de la wala cutie alb cu rosu. Il da tat-su in fiecare seara dupa baita..ii pune un bob de crema in varfu putzii si maseaza. Nu pare deranjat..il lasa sa-i faca asta..ba din contra....intr-o zi mi-a adus mie crema si ma indemna sa-i dau cu ea acolo.

Pediatra noastra ne-a zis mai de demult, ca daca il duc sa-l vada un chirurg o sa-mi zica ca e de operatie...dar in opinia ei daca cupilul face pipi in jet e ok. In fine..am citit mai multe despre asta..in mare parte materiale de pe net..si inclin sa zic ca nu e bine de umblat acolo...cine poate...

Crema are efect..in sensul ca de la zi la alta se mareste orificul ..desi nu il trage nimeni sa fortzeze..chiar nu-mi explic cum de are crema efectul asta.

Ce voiam sa zic este ca ... acu o saptamana mi-a facut baiatu' un ulcior la ochi. L-am dres eu cu aloe first vreo 3 zile..punctul rosu a stat in loc..apoi l-am dat cu kalamicina si pana dimineata i s-a umflat ochiul de tot. Medicul ne-a dat alte tampenii tot de genul antibiotice..

Feciorul si-a spart singur ulciorul..eu l-am tot sters in ziua aia cu aloe first iar seara am avut ideea geniala sa pun un pic din crema asta ..pana dimineata i s-a retras complet buba de la ochi...nu mi-a venit sa cred...

AA... si inca ceva..prospectul e in nemteste dar dupa cum m-am priceput ..am vazut ca scrie pe ea la ingrediente(pe langa allium cepa, calendula) si mercurialis perennis ferm 34c #920; 0.5g..deci si asta are perenis nu numai cea albastra de la weleda. Cine poate sa traduca va rog prospectul?? As fi interesata sa vad pentru ce se mai foloseste..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisellino

triple_axa ce bine ca exista si tatici pe forum, mai auzim si noi o alta parere si un alt mod de gandire
mie mi-e frica sa il decalotez pe robi pentru ca si el se agita tare cand umblu "acolo" ii fac toaleta dar nu pana la capat
e o zona sensibila si mi-e frica sa nu i se intample ceva
o asistenta l-a decalotat la spital, l-a dat cu sapun si cu apa caldutza si gata, robi a urlat cat l-a tinut gura


ajutor pentru robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144576



aoleoooooo... si nu i-ai tras una asistentei???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisellino

triple_axa ce bine ca exista si tatici pe forum, mai auzim si noi o alta parere si un alt mod de gandire
mie mi-e frica sa il decalotez pe robi pentru ca si el se agita tare cand umblu "acolo" ii fac toaleta dar nu pana la capat
e o zona sensibila si mi-e frica sa nu i se intample ceva
o asistenta l-a decalotat la spital, l-a dat cu sapun si cu apa caldutza si gata, robi a urlat cat l-a tinut gura


ajutor pentru robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144576


Ai grija ca odata ce a fost decalotat trebuie cica sa continui procedeul pt ca din pacate exista riscul sa se formze aderente intre gland si preputz... la decalotarea aia fortata a fost indepartata toata smegma care face lubrefierea naturala intre gland si preputz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns triple_axa spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisellino

triple_axa ce bine ca exista si tatici pe forum, mai auzim si noi o alta parere si un alt mod de gandire
mie mi-e frica sa il decalotez pe robi pentru ca si el se agita tare cand umblu "acolo" ii fac toaleta dar nu pana la capat
e o zona sensibila si mi-e frica sa nu i se intample ceva
o asistenta l-a decalotat la spital, l-a dat cu sapun si cu apa caldutza si gata, robi a urlat cat l-a tinut gura


ajutor pentru robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144576


nu trebuie sa iti fie frica ... intradevar, este o zona sensibila dar cu rabdare, vata inmuiata in ceai de musetel caldut se rezolva treaba ... e de preferat sa ii faci tu decalotarea( nu am inteles niciodata reticenta parintilor privitoare la decalotare) decat sa ajunga la mana asistentelor ... poate fi o experianta traumatizanta pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns triple_axa spune:

si inca un pont ... am tot vazut ca multi vb de creme cu aloe, noi personal avem in casa o planta aloe ... o folosim si pentru noi si pentru bebe ... e nai buna decat orice crema ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

hai sa va zic exact cum a fost: eram cu robi in spital la tg.mures pt crize epileptice si cum la neuro era carantina ne-a trimis la pediatrie. ajunsi acolo i s-au facut lui robi teste de sange, urina cu o sticluta de-aia de pe timpuri ca nu aveau saculeti sterili, si cand au venit analizele...surprise, infectie urinara super avansata.
ceva in capul meu si-a dat seama ca nu e in regula, copilul nu aeva febra, nimic, si l-am trimis pe sot la farmacii sa caute sacut steril pt urina. asistenta cand a venit a doua zi sa-i ia urina i-am zis ca am sacut si a spus ca poate data trecuta nu l-am spalat eu bine pe copil si il spala ea acum si ia urina, deci am lasat-o convinsa ca e ok...robi avea 9 luni si eu nu umblasem la cocosel pana atunci.l-a decalotat, l-a spalat cu apa si sapun, i-a luat urina in saculet, a facut pipi repede dupa spalare, si analizele au venit perfect bune.concluzia pediatrului: "cred ca nu era bine sterilizata sticluta ca am mai patit-o"
asta e povestea si de-acum o sa incerc sa-l decalotez pe robi mai des, l-am pus pe sotzu meu da asta lesina langa copil, deci nici o baza


ajutor pentru robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144576

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

pisellino, topicul este despre crema, nu despre decalotare.

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput