cataracta congenitala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tudorcami spune:

fetelor,am trimis un mail la clinica din budapesta ,cea mai mare si importanta e clinica universitara ,nu prea credeam ca imi vor trimite raspuns dar se pare ca sunt seriosi si mi-au facut o programare in 4 august pt o examinare si imi vor spune mai multe dupa examinare,o sa va scriu si vouda daca si pe cand ne-au progarmat la operatie,rugati-va pentru noi
pupici
cami si tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sa va ajute bunul Dumnezeu sa treceti cu bine peste toate greutatile, sa veniti numai cu vesti bune in august,

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcami spune:

dodo am reusit si eu sa citesc povestea lui bogdan,doamne cum ai reusit sa treci prin asa ceva ,cred ca dumnezeu ti-a dat putere mare de tot ,eu cand am aflat diagnosticul am crezut ca se prabuseste lumea peste mine mai ales ca am ramas insarcinata dupa 12 ani si cateva tratamente ,a fost super asteptat si am fost in prima luna atat de fericiti ca abia atunci am realizat ce inseaman cu adevarat fericirea ,iti doresc sa ai multa putere si mintea limpede sa fiti sanatosi si bogdan sa creasca mare si voinic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcami spune:

fetelor am fost la budapesta si ne-au programat pt operatie pe 30 septembrie doamne ajuta tuturor parintilor cu copilasi bolnavi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

sa fie un succes, va dorim multa sanatate si asteptam vestile bune

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mircora spune:

Buna ziua,
Sunt si eu mama unei fetite de 6 luni jumatate care este diagnosticata cu cataracta congenitala bilaterala. Ne-am programat pentru operatie la spitalul oftalmologic, dar aici mi se spune ca acele cristaline multifocale nu se pot pune la copii. As vrea sa va intreb daca in Oradea sau in alta parte se procedeaza altfel. Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Si noi avem cataracta la ambii ochi.Acum avem 2 luni si 3 sapt si acum o luna am fost la dr Pop,si ne-a zis sa mergem la 4 luni,cu aviz pediatric,sa o poata anestezia si sa o investigheze cum trebuie sa poata spune daca e nevoie sau nu de operatie.Mie mi-e tare frica de anestezie,dar si de operatie,ca nu cred ca scapam fara,e ff mare "fulgusorul" alb din pupile.Asa ca ma intereseaza si cat ar costa implanturile de cristalin pt ambii ochisori.Multa sanatate tuturor.

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008


trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Tudorcami, cum a fost operatia? Ce face copilul?


Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mircora spune:

Alex@Sara bine ca ai ajuns direct la spital. Eu am fost pe la vreo 5 oftalmologi inainte de a ajunge aici. Doi mi-au zis ca nu trebuie operata, unu n-a reusit sa vada exact si doi mi-au zis ca trebuie. Am facut deja si consultatie sub anestezie la dr. coviltir. Nu o tine mai mult de 10 min. anesteziata. Si la ea se vede f. bine albul din pupila. Tare as vrea sa ne zica si noua cele care si-au operat copilasii ce fel de cristaline au pus. Mie mi s-a spus ca acelea multifocale care sunt si cele mai scumpe nu se pun la copii pentru nu au ochiul definitivat si nu pot face masuratori exacte. La spital au la 1000 si 1300 de lei cristalinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcami spune:

cora am lasat un mesaj si pe celalalt site unde ai gasit topicul meu,mai scriu odata si aici ,sper din tot sufletul sa va pot ajuta ,in ungaria op la un ochisor a costat 216000 ft adica in jur de 35 milioane in asta a intrat anestezia ,operatia ,cristalinul si spitalizarea mea 2 zile tudor a avut unilaterala,am optat pt budapesta deoarece acolo au sectie de oftalmologie pediatrica deci dr de acolo opereaza si anesteziaza doar bebelusi si copii,pt tipul de cristalin nu am putut opta noi deoarece au spus ca fac masuratorile in timpul operatiei si oricum il aleg ei pe cel mai bun,anestezista e in varsta si anesteziaza si bebei de 2-3 saptamani ,conditiile din spital sunt super,platesti totul cu factura ,eu zic sa nu mai astepti pt ca cataracta trebuie op cat mai repede cu putinta ,hotaraste-te imediat unde te duci,aici in ro pe noi ne-au amanat dar in budapesta ne-au programat intr-o luna jumate de la consultatie ,mai e o tipa cu copilul care a ajuns acolo prin intermediul nostru,e o tipa din romania doctorita acolo deci ai si cu cine sa vb si sa-ti explice, la tudor la op a intrat si ea la in sala de op si a asistat la op ,la toate controalele e prezenta daca doresti iti voi lasa adresa de mail a dr care l-a op pe tudor,ii scrii un mail in engleza despre problema ta si iti raspunde sigur intr-o saptamana eu asa am facut ,o sa mai intru sa vad daca ai mai lasat msj ,te ajut cum pot,din pacate la noi lucrurile s-au complicat si sansele de recuperare sunt slabe dar oricum muncim si speram ca bunul dumnezeu ne va ajuta
sanatate multa
fetelor orice intrebari mai aveti va raspund cu cea mai mare placere

Mergi la inceput