Hipospadias(11)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana c.

............................................................
Ce mai faceti, ce va fac baietii? A ajuns cineva la operatie la dr. Voinescu sa ne dea detalii?
Crisandy, Nawel, Yonacr, Theooo, Monituta, Eramyse,Capsunica, ce mai faceti?
.................................................................
Calin e bine, multumesc lui Dumnezeu, de vreo 2 luni am renuntat la pampersi, si la olita ca e baiat "mae", face direct pe wc, a inceput sa lege propozitii, pe limba lui, in general inteleg ce spune, dar nu mereu.
Roxana


Buna fetelor.
Roxana iti multumesc ca te gandesti la noi. Chiar daca nu am dat mesaj sa sti ca eu va citesc mesajele si sunt aproape de voi.
Am avut mari probleme cu Andy, in ultimele 5 luni a racit la greu, cu febra 40 de doua ori pe luna.
Nu stiu daca este printre voi vreo mamica care nu doarme noaptea de frica sa nu-i faca copilul o alta convulsie febrila. Sunt ingrozita de febra asta, mai rau este ca nu se stie de la ce face si unde este localizata infectia.
A avut infectie urinara (Proteus) depistata la o urocultura facut pe 21 mai, i-am repetat urocultura de atunci o data pe luna si nu a mai iesit nimic, la indicatiile dl. dr. Datu i-am facut si o "profilaxie" cu Sumetrolim 2,5 ml/zi timp de o luna.
Ieri sotul meu l-a sunat pe dl. dr. Datu sa-i spuna ca jetul urinar al lui Andy este foarte subtire si bate mult undeva spre stinga (am reusit sa observam acest lucru pentru ca a inceput sa faca la olita, nu-i pun pampers decat noaptea).
Ne-a spus ca trebuie sa ne ducem la spital sa-l vada dl. dr. Basca si ca este posibil sa-i faca o alta dilatare de uretra si sa-i puna o sonda urinara. Sunt ingrozita, mi-e gandul numai acolo, practic el nu mai are nhimic de vreo doua saptamani, adica nu a mai facut febra, dar plange la urinarile de dimineata si cele de peste noapte.
Eu eram linistita pentru ca el isi goleste vezica asa cum poate, si credeam ca nu trebuie sa-l mai chinui ducandu-l la Bucuresti pana la urmatoarea operatie.
Ma gandeam ca oare va mai rezista el la dilatare tinand cont ca a facut o convulsie, adica este posibil ca de la o durere mai mare, de la plans, "sa dea ochii peste cap"?
Cam asa stau treburile pe la noi, in rest sunt lucruri care ma fac sa uit de greu: Andy isi face nevoile la olita (Roxana iti inteleg fericirea la capitolul asta), a renuntat singur la bibieron, cand imi cere lapte zice "veau cu cana", vorbeste din ce in ce mai mult si mai bine, acum il inteleg si ma intelege.
Jucaria preferata este o gentuta unde i-am pus o branula, un leocoplast, o siringa, un stetoscop, un termometru dijital, o sticluta goala de nurofen cu siringuta lui, un aparat de masurat tensiunea, o rola de bandaj. Toata ziua ma consulta, imi face injectii si imi da nurofen .
Am uitat sa va spun ca la inceputul verii tatal lui i-a cumparat un mini ATV cu gandul ca se va plimba afara dar cum a fost mai mult racit se plimba cu el prin casa, isi pune trusa medicala pe el si vine dinspre baie spre sufragerie strigand "Nino-nino, nino-nino" (a mers si cu salvarea adevarata caci acum doua saptamini am sunat la urgente pentru ca a facut niste frisoane urate rau, era vanat la gurita si in rest alb ca varu si nu stiam cand sa-i fac impachetarile pentru ca el tremura).
In fine dupa cum cititi o dau din una-n alta: sunt fericita ca are o dezvoltare normala are personalitate, este inteligent, vorbeste, alearga, se joaca frumos si sunt trista si ingrozita ca nu a scapat de operatii, de dilatari, de sonde urinare, de viata din spital.
tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

Buna tuturor, intru si eu dupa multa vreme...am mai citit cate ceva, am vazut nume noi, ce sa fac daca nu apuc sa mai dau pe aici..

Roxana, ma intrebai pe alt topic ce mai fac, iaca iti raspund aici, bine, ce sa spun, nu am noutati, monitorizez insa ce se mai intampla, ce mai apare nou. Am vazut ca se opereaza copilasi la Zalau de catre dr Hadidi, am vazut ca dr. Voinescu opereaza la Medlife, intrase la un moment dat fiul dansului pe forum...
din pacate lista e din ce in ce mai mare, si asta ma intristeaza!

Andrei e bine, are acum 4 ani si 8 luni, trece in al 3-lea an de gradi,(tot)la grupa mijlocie, e plin de personalitate si istet foc (nu ca-s cioara care zice ca puiul ei e cel mai cel...dar asa e ). Face pishu din picioare fara probleme, directioneaza jetul unde vrea, si cum va spuneam acum ceva vreme, asta a fost motivul pentru care nu m-am grabit sa mergem la operatie. Am pierdut varsta aceea optima, asa ca acum pot sa mai stau, nu f mult, dar...un an, doi, poate
Cel mai mult ma bucura ca in timp se dezvolta tehnologia medicala, experienta, poate se reduce pe cat posibil timpul de stat in spital..etc

CrisAndy, imi pare rau ptr cel mic, te inteleg prin ce treci. Vroiam sa-ti spun insa, in legatura cu acele convulsii datorate febrei, nu ti-a spus nici un doctor sa-i dai 1/4 pastila fenobarbital, cand vezi ca face febra? si supozitorul cu algocalmin, nu functioneaza? sau dusul cu apa calduta (atentie, nu rece!)
Nu-l mai lasa sa faca convulsii, e fff periculos, ai grija!

Va pup pe toate si pe toti!
Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Buna fetelor, va pe toate.

CrisAndy poate ca se va face doctor. Ma bucur ca ati trecut cu bine peste toate si va tin pumnii pentru cand mergeti la Bucuresti.

Corina.... oare trebuie operat?...dar stii opinia mea . Imi pare bine sa anuzim vesti de la voi... ce mari v-ati facut !

Roxana? Aly? Ce mai faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

Emi ...noi mari..? ce sa mai zicem de voi?
ce face Aditzu cantaretu?

nu prea se mai scrie pe aici, se vede ca e vremea concediilor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Pai noi oricum eram din start cei mai mari ...
Incet, incet ne lasam de cantat si ne apucam serios de electronica .
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Concedii? Unde? La anul, ca anul asta gata, a fost, s-a dus. Corina, voi plecati zilele astea, nu? Sa aveti vreme frumoasa!

Emilia, Adi s-a lasat de cantat? Pacat, avea voce buna. Si de unde pana unde electronica?

Crisandy, sunteti bine?

Restul fetelor va pun absenta. Daca sunteti in concediu, se motiveaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Emilia, Adi s-a lasat de cantat? Pacat, avea voce buna. Si de unde pana unde electronica?

Da Roxana, are voce buna. Anul trecut m-a batut la cap sa mearga la electronica la Palat (unde facea si canto)...asa ca in semestrul II am cedat, iar rezultatele au fost spectaculoase (de...copil de ingineri ). Fiind si 2 zile de engleza pe saptamana, profesorul de canto ne aglomerase cu concursuri, au inceput rezultatele proaste la scoala (nu ca pana atunci ar fi excelat , dar s-a vazut o scadere la calificativul imdediat urmator ). Am avut o discutie cu el si a spus ca sa renuntam la engleza , dar i-am explicat ca asta nu face parte din lista de renuntari. Asa ca am renuntat la canto, pana cand ne-am intalnit cu profesorul , care il lua in orele de electronica si-l punea sa cante, ne-a spus ca este pacat sa renunte de tot . Anul asta nu stiu exact cum va fi, dar ne inscriem numai la electronica (sta cate 3-4 ore fara sa se plictiseasca ).
Voi ce mai faceti? Cu istoria cum stati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Cu istoria? Ne-am "reparat", am inceput sa invat cu ea, cu ocazia asta am invatat si eu ca in scoala nici mie nu-mi placuse istoria, iar istoria antica nici atat, asa e cand ai copii, o iei de la capat cu invatatul, repeti ceea ce ai invatat sau nu. Si in sem 2 a impuscat un 7 in primele ore, de fapt a fost un pic mai ciudat cu nota aia, cand am fost la sedinta avea doar o data, fara nota, apoi Oana mi-a spus ca a luat un 9, apoi 10 si inca un 10, ca la sfarsitul anului cand stiam ca va avea media 10 sa vad ca de fapt are 9 , ii aparuse un 7 cu data aia de mult. Cand l-a pus, pe ce...habar n-am, initial am vrut sa ma duc la scoala sa ma cert cu profesoara, dar am lasat-o balta, ce rost are? Oricum media era incheiata, n-avea rost. Anul asta...sa vedem ce istorie voi mai invata, va tin la curent. Si am uitat sa va spun ca imi spusese Oana la un moment dat ca a-nceput sa-i placa istoria, i-am spus ca daca invata si stie despre ce-i vorba, ii place, daca nu...ce sa-i placa daca nu stie despre ce-i vorba? A incheiat clasa a V-a cu 9.63, a luat premiul I. acum...sa vedem clasa a VI-a.

Nu stiu daca v-am spus, are probleme si cu muzica, n-are voce, frate, asta-i adevarul, iar dementa aia pune note si pe voce, pe-aia daca dau ochii cu ea chiar ii zic vreo 2 vorbe, si a avut media 9 pe ambele semestre. Nu sunt aia ahtiata dupa note, dar acum media din clasele V_VIII conteaza la capacitate, si sunt scoli care pun note si pe ochi frumosi, e pacat ca un copil bun sa piarda locul la un liceu bun din cauza asta, ca-s profesori mai indulgenti si profesori mai severi. Nu-i corect deloc, mai bine revine la examen de admitere la liceu, cum era pe vremea noastra, fara medii din V-VIII, asa toti vor fi egali, ca emotii vor avea toti, iar asa se va vedea fiecare cat stie. ( bine, fie vorba intre noi, si acolo vor fi manevre)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Roxana felicitari pentru premiu . Este o nebunie invatamantul acum...mai rau mi se pare ca se corecteaza in scoala tezele nationale si se vrea la fel si acea testare nationala. Eu ma gandesc serios sa-l dau la meditatii la profesorul de clasa indiferent care va fi ala...ii cumpar notele "la naiba".
Bine ca oricum el trage spre inginerie si aici nu se inghesuie prea multi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Fii-mea vrea medicina, chirurgie. Bine, are doar 12 ani, are timp destul sa se mai gandeasca, si eu vroiam medicina veterinara, si cand am vazut biologia de a XII-a mi s-a luat( aveam un unchi care lucra in domeniu si atunci ca si acum aveam boala cu unghiile mari, nu le suport mici, iar unchiul ala mi-a zis ca sa-mi iasa din cap ca voi baga mana in fundul vacii cu unghiile mari, asa ca am renuntat definitiv , chiar daca imi plac mult animalele, acum 2 ani gasisem 4 pisoi parasiti, jegariti, nici ochii nu le dadusera, i-am luat, i-am dus la veterinar...le-am dat lapte cu siringa...cand au crescut i-am dat spre " adoptie"
Eu rad si le spun ca Ana e buna de medic chirurg, aia urla de sperie tot cartierul cand vede sange, cand se mai loveste Calin prima intrebare a ei este:" ii curge sange?" si se pregateste sa urle O singura data i-am luat sange ptr analize, si atunci a fost nevoie de 4 oameni s-o tina

Am scris pe langa subiect, dar daca nu mai scrie nimeni...macar noi sa-l umplem.
Mai am putin si plec de la servici, incep sa ma pregatesc, ca sa treaca timpul mai iute

Mergi la inceput