Fetita mea merge pe varfuri.

Fetita mea merge pe varfuri. | Autor: MOOGLI

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are 2 ani si 9 luni si continua sa mearga pe varfuri. In iarna am fost la mai multi medici si singura concluzie a fost ca in timp isi va schimba mersul. Timpul trece si nu am vazut nici o schimbare, s-a mai intilnit cineva cu aceasta problema ? Cum ati procedat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dede spune:

Moogli, salut si bine ai venit la .
Intrebarea ta ar avea mai mult succes in cadrul forumului "Parintii intreaba, parintii raspund" la
http://www.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=2



DeDe Mammma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Incearca sa o duci la un ortoped bun.

Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evadindeva spune:

Da, fetita mea merge asa de cand a invatat sa mearga si acum are opt ani!!!!!!!! N-am putut-o dezvata, am dus-o la o gramada de medici, toti au spus ca n-are nimic, e sanatoasa si ca n-au ce sa-i faca. In ultima vreme s-a mai dezvatat dar stam mereu cu gura pe ea, pare sa fie singura solutie. Culmea e ca merge asa si in ghete, deci nimic n-a ajutat. Nu stiu de ce e asa, noi ne-am obisnuit, copilul se dezvolta normal, alearga, joaca fotbal, nu pare sa fie afectata in nici un fel. Du copilasul la doctor sa-i faca radiografii, sa vada daca nu e ceva in neregula cu piciorusul ei si daca nu las-o in pace, cu rabdare va merge normal. Succes!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Din cite stiu eu,nu ai ce sa-i faci.Poate doar cind mai creste si intelege sa se corecteze singura.
Pediatra noastra spune ca mersul pe virfuri este una din consecintele premergatorului si cam jumatate din copiii care-l folosesc,se procopsesc cu mersul asta.

In alta ordine de idei,am si eu doua nepotele de 3 si 4 ani care merg pe virfuri...si mai in gluma,mai in serios,ele zic ca vor sa se faca balerine.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by Alina

Pediatra noastra spune ca mersul pe virfuri este una din consecintele premergatorului si cam jumatate din copiii care-l folosesc,se procopsesc cu mersul asta.


Draga Alina,
Si eu mergeam pe virfuri cind eram mica, fara sa fi folosit vreodata vreun premergator... Asa ca nu cred ca e o consecinta a premergatorului, mai degraba cred ca e o consecinta a mersului fara ghetute.
Si ai mei ma admirau spunindu-mi ca merg "pe poante", ca o balerina :)))

Otilia&LaAdelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

din cate stiu eu copiii care merg pe varfuri au platfus, nu are nici o legatura cu premergatorul. Incearca niste pantofi speciali cu forma anatomica, din aia care au ridicatura inauntru.

Mergi la inceput