despre probleme cu diane35

despre probleme cu diane35 | Autor: sia

Link direct la acest mesaj

Iau diane 35 de citeva luni... fara singerari intre menstre... recent am sarit doua pastile.... dar n am intrerupt tratamentul..... am o viata sexuala regulata.. pina acum efectul contraceptiv a fost satisfacator... intrebarea mea... singerarile pe care le am acum sint cauzate de cele 2 pastile pe care le am "sarit"? ce se intimpla daca ramin , in ciuda tratamentului, insarcinata si continuu sa iau pastilele? cum fac diferenta intre ce ar putea fi un avort spontan si o dereglare cauzata doar de lipsa unor pastile din cele 21? multumesc anticipat

Sia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romeostanescu spune:

La intreruperea tratamentului contraceptiv apare o sangerare asa-zisa de "privatie" ( asemanatoare cu menstruatia), ceea ce probabil ca se intampla acum.Este aproape imposibil sa ramai gravida in aceasta situatie.
Avortul spontan se manifesta prin sangerari abundente cu cheaguri si resturi embrionare insotite de dureri colicative si necesita chiuretaj uterin hemostatic.
Tratamentul cu Diane 35 nu este un tratament contraceptiv de prima intentie, este recomandat la femeile ce prezinta acnee, virilizare (cresterea parului pe corp). Daca nu prezinti astfel de semne cred ca ar fi bine de inlocuit cu un contraceptiv mai putin agresiv (ex:Marvelon, Mercilon).
Mult succes!
Dr. Romeo Stanescu

Mergi la inceput