Cu 3 zile inaintea nasterii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Sa-ti traiasca printesa, Irina, si sa aveti numai bucurii. Stiu ca e frustrant s-o vezi ca plange si sa nu poti face mare lucru, dar gandeste-te pe de alta parte ca isi intareste plamanii. Asta e, o sa treaca. Sa aveti totusi grija sa nu va lasati dusi de val, ca acum cateva luni a fost un caz pe aici: un tatic si-a zdruncinat bebe-ul care plangea incontinuu si micutzul a murit. Cat au ei oasele de moi, si-a frant gatul.
Sa va dea Dumnezeu putere s-o scoateti la capat. Si sa-ti traiasca Rebecca!!! (frumos nume are :-))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rcamelia spune:


Sa va traiasca fetita si fiti fericiti!
Pentru calmarea colicilor, baiatul nostru se oprea din plans cand dormea pe burta, pe burta lui taica-sau sau cand ii puneam pe burtica o batista incalzita.
Va urez sa aveti parte de nopti linistite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Hallo vecina
Uite acum te-am vazut! FELICITARI! sa va traiasca fetita si sa va bucurati de ea.
Incerc cateva raspunsuri si chiar sfaturi dar stii tu vorba aceea ca sfaturile sunt date pentru a nu fi respectate.
Eu i-am dat Juliei Flatulex doar inainte de masa de seara ca asa mi s-a zis.... hm... sa nu-i dau prea mult. Si am obisnuit-o sa pape la 4 ore (tot asa mi-au zis si din spital! insa f greu am ajuns s-o invat cu papica la 4 ore...).
Pentru "productia" de lapte, bea ceai special pentru asta fie de la Milupa fie de la Weleda. (scrie pe cutie ca este special pentru cresterea lactaiei.... poate pe tine te ajuta ca pe mine nu m-a ajutat. N-am avut lapte niciodata asa de mult ca sa se sature micuta la o masa.... daca scoateam 50ml era masa ei "norocoasa". Insa stiu persoane care au fost tare multumite de ceai.... parca ceai de anason!). Eu faceam proba cantarului: o cantaream inainte si dupa supt ca sa stiu daca papase sau se... jucase.
Ca sa te "incurajez" eu si acum sunt chioara de somn.... Ne ies masuletele si se scoala noaptea urland groaznic. Nu stiu ce sa mai fac .... Uff!
Sper c-am fost cat de cat coerenta.

Pupici


Adela & Julia (1 an si 3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Draga Irinutza,

Felicitari pentru papusa voastra mititica si sensibila, cum o descrii tu ... Sa va aduca numai bucurii si sa va umple sufletul cand va uitati la ea!!!


ACUM

Sfaturi pentru proaspete mamici obosite:
Dormiti odata cu puiul, ca altfel nu mai apucati sa dormiti. Retineti ca oboseala si starea voastra de stres induce copilasului neliniste si deci el va plange mai mult.
Lasati curatenia si gatitul chestiilor sofisticate pentru luna urmatoare.
In ce priveste hainutele beblusului, spalati-le la masina (de obicei nu patesc nimic copiii), dar nu utilizati balsam de rufe la etapa finala. Puneti-le la o temperatura un pic mai mare (spre 60, nu spre 40).
Calcati numai lucrusoarele care vin in contact cu pielea bebelusului.

Sfaturi pentru mamici care alapteaza:
Dormiti odata cu puiul, ca altfel nu mai apucati sa dormiti. Incercati ca macar un sfert de ora sau o jumatate de ora intre 2 alaptari sa stati in pat, cu ochii inchisi.
Mancati chestii usoare, dar cu multe vitamine si minerale. Este foarte indicat gratarul din carne de pui, care contine mult fier. Nu prajeli, nu fasole, nu varza, eventual chiar nu cartofi. Beti lichide, in special ceai de chimen, anason, fenicul. Acestea stimuleaza lactatia si calmeaza colicii bebelusului. Daca bb are scaune moi, incercati cu ceai de menta, daca este constipat, cu ceai de musetel...beti dumneavoastra, nu-i dati lui!!! Nu beti bauturi racoritoare gazoase, preferati apa plata celei carbogazoase.
Dintre fructe, alegeti-le pe cele cu efect neutru asupra dumneavoastra. Nu exagerati cu portocale (acide) sau banane (constipa, daca sunt verzi au prea mult amidon), preferati merele si piersicile. Ceapa stimuleaza lactatia, dar poate schimba in mod neplacut gustul laptelui. Si despre bere se zice ca stimuleaza lactatia...daca vreti, beti din cea fara alcool.


Cam atat mi-a venit pe moment in minte. Itzi tinem pumnii, incearca sa te odihnesti cat mai mult si garantez ca si puiutza va fi mai linishtita.

Pupici la mamici si nani la bebici!
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruca spune:

quote:
Originally posted by Irinutza


01.10.2003

Buna seara,fetelor!

Iaca sint de o saptamina acasa(in spital am stat de asemeni o saptamina),am o bebelusa-Nora Rebecca;3,300kg;48cm,dragutica foc,cu mult par saten si ochi mari.De papat papa bine,dar,de cind m-am intors din spital(din cauza noptilor nedormite si a stresului de a fi pt.prima oara mamica)mi-a scazut lactatia destul de mult.ceea ce m-a ingrijorat si mai mult.Vreau sa va zic ca,la iesirea din spital(dupa 4 zile de furia laptelui,timp in care am crezut c-or sa-mi explodeze sinii,care devenisera tari si rosii-moasele mi-au administrat comprese cu "Pasta boli" si gheata)aveam lapte sa impart in tot Bern-ul.Acum nu stiu ce sa mai fac sa-mi creasca "productia".Moasa care-mi vine acasa sa ma ajute pt.citeva zile m-a sfatuit sa-mi pompez sinii 5 min.dupa fiecare alaptat,pt.a-mi stimula lactatia.Intr-adevar,parca e mai bine,desi chestia cu pompatul nu e tocmai activitatea mea favorita.Voi ce metode mai stiti?E f.important ca mititica mea sa manince lapte de mamica,pt.ca sotul meu are de copil o alergie urita la polen si animale,si sper ca Norutza sa nu-l mosteneasca.N-as vrea deloc sa fiu nevoita sa apelez la laptele praf!In alta ordine de idei:HELP!Fetita mea are deja colici,iar inima mea e in bucati cind o vad cum isi freaca piciorusele de burtica si toata fatuca ei mica i se strimba de durere.Pur si simplu e chinuitor pt.noi sa-i mai auzim plinsul ascutit si sa nu putem face mare lucru s-o ajutam!Am incercat cu baite calde cu extract de lavanda(tipa si mai rau in apa,nu-i place deloc,desi am incercat sa fiu cit mai blinda si sa n-o sperii cu apa),cu masaje pe burtica,mi s-au dat niste picaturi-"Flatulex" pe care i le administrez inaintea fiecarui alaptat.Jumatate de ora-o ora doarme linistita,dupa care apar colicile.Noaptea e de jale!De o saptamina si eu si sotul meu sintem terminati de somn.Cel mai mult am dormit 5 ore,dar in doua reprize!Mititica noastra maninca cam la 2 ore si nu-i place deloc sa stea cu pampers-ul ud sau murdar,asa ca o data o schimb si in timpul noptii(problema e ca urla ca din gura de sarpe cind o schimb si ramine un pic dezbracata-doar pe jumatate!Si copiii vostrii pling asa teribil cind ii schimbati?Poate aveti ceva sfaturi si in aceasta directie...La noi in apartament sint 20 de grade.Moasa a spus ca intre 18-20 gr.e ideal pt.un copil.Ma gindesc ca poate e totusi prea racoare pt.un nou nascut,desi e imbracata bine.).In fine,toate bune si frumoase ar fii,doar daca ar plinge mai putin(poate e un copil mai sensibil,nu stiu,ca tare mai plinge din orice!).De colici,ce sa mai zic,mi s-a zis ca pina pe la vreo 3 luni asta-i situatia,tubul digestiv e imatur si n-avem ce-i face.Dar e imposibil sa plinga asa 3 LUNI si sa nu putem face ceva sa-i alinam durerile!!!Si in plus,sintem morti si noi de somn,cu cearcane si citeodata mai putin intelegatori unul cu celalalt(desi regretam in minutul urmator si ne cerem scuze)din cauza sistemului nostru nervos intins la maxim...Ma streseaza faptul ca vreau sa-mi ajut copilul sa depaseasca etapa asta afurisita si nu stiu cum!!!Poate-mi dati voi niste idei...Va multumesc!
Data viitoare am sa va povestesc cum a fost cu cezariana.Va doresc numai bine!!!
P.S.Adresa mea de mail este:irinagabriela2001@yahoo.com
Ceva mai tirziu sper sa apara si poze cu cea mica(sotul meu inca nu e lamurit cum se face transferul pozelor de pe camera digitala,dar o sa invete).




draga Irinutza,

am zimbit si am recitit mesajul tau de citeva ori, mi-aduc aminte cum era cu bebelusa mea, care, totusi, nu a avut colici atit de rau cum spui tu. Dar noptile nedormite, nervii intinsi si discutii cu sotul, ... si acum le mai avem, iar Maria mea implineste in curind 2 ani !
oricum, eu vroiam sa-ti spun - poate te ajuta sa treci mai usor peste perioada de colici - remediile mamei mele pentru bebita cu colici: o paturica/scutec mic, calcat bine cu fierul la o temperatura destul de mare, si pus imediat pe burtica / piele (deci nu pe haine). Vreau sa-ti spun ca adormea in 10 minute! Sau o tineam pe burta, cu burtica ei lipita strins. Sau ceai de chimen si anason - cam astea imi vin acum la repezeala.
Iar tie iti urez sa ai multa rabdare si intelepciune, sa stii ca va trece si-ti vei aduce aminte zimbind "Doamne, ce nervoasa mai eram!"
Sa va traiasca fetita, sa creasca mare si sanatoasa, iar tie refacere rapida si te asteptam cu povestea nasterii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinutza spune:


Am citit de citeva ori mesajele voastre,pt.care va multumesc!!O sa incerc sa aplic din sfaturile voastre si sper sa ne fie mai bine!
Acum o sa va povestesc pe scurt cum a fost cu cezariana.Eram deja in spital,pe 16 sept.,cind au inceput ceva contractii,suportabile,pe la ora 4am.Moasele m-au conectat la un aparat,asa incit am putut auzi clar inima mititicii mele(totul era ok cu ea)si totodata mi-au verificat regularitatea contractiilor(mi-au zis:"eheeei,astea nu-s nimic,mai ai o gramada pina se declanseaza nasterea!".Slava,Domnului,ca oricum nu puteam naste natural,asa ca nu ma grabeam deloc!).Au inceput sa ma pregateasca pt.operatie(o clisma care n-a fost asa de oribila cum ma asteptasem,mi-au pus o camasuta alba pe mine care se deschidea toata in spate,de la git pina la popou,inclusiv,ca stateam mereu cu mina la spate ca s-o tin inchisa,insa moasele mi-au zis detasate sa nu ma mai stresez pt.atita lucru,asa ca le-am ascultat).M-au transportat cu un pat pe rotile intr-o camera de linga sala de operatie.Aici a aparut medicul anestezist(un tip cu o minte sclipitoare,cu care discutasem,cu o zi inainte,mai mult de o ora,despre tipurile de anestezii),sotul meu a fost imbracat corespunzator pt.sala de operatie,iar eu am inceput sa tremur teribil de teama anesteziei.Am avut anestezie spinala,vreau sa va zic ca e super!E cea mai buna pt.cezariana,mai evoluata decit anestezia epidurala.Efectul apare in citeva minute,iar dupa operatie(care a durat aprox.o ora),mi-am simtit intreg corpul din nou in jumatate de ora!Nu m-a chinuit absolut nici un efect negativ in urma anesteziei(voma,dureri de cap,frisoane,etc.).In timpul operatiei am fost treaza,dar eram un pic ametita(am inteles ca mi-au administrat intravenos un sedativ slab ca sa nu intru in panica si sa ma misc).Am auzit tot ce se discuta,dar eram ca in transa,pur si simplu,n-am realizat cind a trecut o ora(am avut senzatia ca au fost in jur de 15 min.!).Am auzit primul strigat al bebelusei mele,au verificat daca totul e ok.cu ea-a avut scorul Apgar 9,apoi mi-au pus-o in brate si m-au transportat in camera de reanimare,unde se sta obligatoriu in jur de 6 ore.A,am uitat sa va zic faza cu sotul meu,care a fost intrebat de moasa ce nume are fetita,iar el,din cauza emotiilor,nu-si mai amintea si pace,numele!Cred ca la ora aceea si-l uitase si pe-al lui!In fine,dupa citeva secunde de confuzie,s-a clarificat problema!Oricum,a fost un dulcic la faza asta!
Partea mai putin placuta a inceput dupa operatie...M-am refacut f.greu,vreau sa zic incet(dar de la femeie la femeie situatia e diferita),de-abea dupa 4 zile am putut sa fac primii pasi,am si lesinat in fata baii(am avut bafta de o asistenta care m-a sustinut la timp),timp de o saptamina au fost dureri destul de puternice,am stat numai in calmante,pt.a fi suportabil,plus inca o saptamina acasa le-am inghitit.Realitatea e ca cezariana este o operatie destul de serioasa:sint sectionate si burta si uterul.Si nu e usor sa te refaci dupa asa ceva!De sport nu ma pot apuca mai repede de 3 luni(spre ex.de mersul cu rolele care mie imi place in mod deosebit).In prezent,dupa aproape 3 saptamini,inca obosesc repede dupa o plimbare nu prea lunga,dar nu mai iau calmante.Parerea mea:cine poate sa nasca natural-sa treaca la treaba!Am avut 2 colege de camera care nascusera natural,iar dupa doua zile plecau acasa "fresh"!Cam asta a fost!Ma opresc aici,trebuie sa-mi hranesc mititica.Va doresc o noapte cit mai buna!(si mie la fel!:))))

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Felicitari, si ceea ce iti pot ura este multa multa multa sanatate atit tie cit si fetiteti tale


Elena cu burtica & sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Bine ca s-a terminat totul cu bine, Irinutza. Si lasa c-o sa mergem amandoua cu rolele la vara, nu-ti fa griji. Pana atunci aveti grija de voi si multa putere si sanatate!
Lorelei si Magdutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinutza spune:


Da,ar fi grozav,Lorelei,sa ne plimbam impreuna cu rolele anul viitor!Pina atunci si mititica mea o sa aiba aproape un an si poate o sa-mi fie mai usor.Numai de bine tie si fiicei tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Eu am pierut dopul de gelatina, fapt care a dus la programarea operatiei de cezariana deoarece BB-le se gasea in prezentatie pelviana.

La operatie a fost super bine, atat eu cat si BB suntem OK.


Momente placute iti doresc si numai bucurii !!!!!!!!!!!

Ioana si Stefan Dimitri
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598

Mergi la inceput