Renuntarea la scutec- sfaturi si sugestii

Renuntarea la scutec- sfaturi si sugestii | Autor: asi

Link direct la acest mesaj

La ce varsta incepem renuntarea la scutec.Stiu ca atunci cand e pregatit copilul , dar in jur la ce varsta?
La primul copil am renuntat la 2 ani si 2 luni dar facea kk la olita de la 1 an jumate.Maria nu vrea sa faca kk la olita dar stiu ca e constienta ca face pentru ca se ascunde.As vrea sa incep sa renuntam la scutec si mi-ar prinde bine sfaturi proaspete.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

salut..nu am experienta in asa ceva ( al meu inca e prea mic sa renunte la scutec) dar mama m-a sfatuit ca pe perioada verii sa nu-i mai pun scutec ...ziua. se uda , se murdareste si o sa vada ca nu-i bine si nu o sa-i placa. asa le-a dezobisnuit de scutec pe nepotelele mele..sper sa functioneze si la noi. mentionez ca ai mei stau la casa si fetele vara erau mai mult in curte..deci nu era o tragedie daca faceau pe ele...la bloc pe mocheta e mai nasol.
mai am si alte cunostinte care au facut la fel si a mers.
mai stiu copilasi care au invatat la cresa sa faca doar la olita...

succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Noi nu vom merge la cresa si cred ca asta e o metoda buna de aplicat.Mai rau e in casa cu covoarele

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Pe al meu nu am reusit sa-l conving pana la 2 ani si 10 luni, dar cand a renuntat a facut-o dintr-odata. Intr-o dimineata a zis ca vrea chiloti, a mai scapat pe el de cateva ori si cu asta basta.
Fiecare copil renunta cand este el pregatit. Eu m-am convins de asta dupa ce am muncit mai mult de 1 an fara succes. Deci,cand a vrut el.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Asi, si noi tot aici am ajuns data fiind varsta
Pana acum am pus-o pe olita dimineata cand o schimb doar si de cateva ori a facut pipi. Mai mult nu insa. Nici nu am renuntat la scutec. La FIlip cand a venit caldura i-am dat jos scutecul si in cateva zile facea la olita. In acele cateva zile a facut si un kk pe covor dar asta este, noroc ca n-a fost moale.
Ce stiu eu asa la modul general:
- copilul trebuie sa coboare si sa urce scari fara ajutor cand incepe antrenamentul la olita. Atunci este capabil sa-si controleze sfincterul.
- trebuie sa inteleaga pentru ce este obiectul respectiv si trebuie incurajat sa-l foloseasca, adica nu tam nesam, trebuie sa-i explici care e treaba cu el inainte. Sau sa vada la fratele mai mare cum a fost la noi.
Si din experienta mea cu Filip iti spun ca e o treaba pentru care e nevoie de perseverenta si rabdare. Eu am gresit la Filip punandu-l prea repede pe olita si fiind inconsecventa din varii motive. Asa l-am zapacit ca pana la urma urmei mi-a luat mult mai mult sa-l invat la olita. Pana la coada tot pe la doi ani si cateva luni spre 6 a invatat. Accidente au mai fost dar destul de rarute.

Sa avem bafta, ca si noi tot cu asta ne ocupam, sau o sa ne ocupam in viitorul apropiat.

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele
SPRING SALE!!!

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Subiect foarte dureros pentru mine, Vlad 3ani si 7 luni face exclusiv in pampers, de acum am senzatia ca o sa il insor cu pampers, l-am lasat de cateva ori cu chiloti s-a udat , nu i-a placut, iar acum nici ca il mai pot convinge sa ii pun chiloti, cere pampers, degeaba am luat boxeri de baieti mari ca tati, chiloti colorati cu Cars , nu face nici la olita nici la wc, nici cu reductor . Nu stiu ce sa zic cred ca e foarte incapatanat, printre altele la varsta asta nici nu zice cum il cheama, da asta e alta poveste.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana Cocieru spune:

NOi am avut noroc in privinta asta. Vladut, care acum e mare deja (are aproape 6 ani), a fost un copil tare curatel. E adevarat ca eu am inceput sa-l pun pe olita f. devreme.. pe la 7-8 luni, cand a inceput sa stea bine in fundulet. Fara a-l presa in niciun fel, fara obligatii... doar ca eu stiam cam cand face caca de obicei si in general in puneam de cateva ori pe zi, dupa somn si dupa mancare in general si.. nu conta daca face sau nu la inceput, doar sa se obisnuiasca cu ideea. Si ii spuneam bineinteles ca facem caca sau pipi, mai faceam si eu ii-ii cu el cand era cazul. Ati fi surprinsi cate inteleg si stiu copiii. Drept urmare, pe la 1 an, copilul meu stia deja cand ii trebuie la baie si spunea "caca". Acu, trebuie sa va spun ca la varsta asta, cum stim cu totii, copiii nu se pot controla inca, asa ca era o aventura si motiv de distractie pentru noi, cei mari, pt. ca atunci cand Vladut zicea "caca" trebuia sa ajung cu el la olita in 10 secunde, caci de cele mai multe ori era de fapt pipi, si facea pe el daca dura mai mult. Dar, chiar daca se uda, tot il puneam pe olita si facea restul, ne schimbam si mergeam inainte. Caca deja de la aceasta varsta nu prea mai facea pe el, desi eu ii mai puneam pampers. Desigur, toate astea numai in casa la inceput. Dar, uite asa, la 1 an si jumate nu mai purtam pampers in casa, nici ziua nici noaptea (si nu facea pipi in pat niciodata!), doar afara. Iar pe la 1 an si 9 luni am inceput sa iesim fara pampers si afara. La inceput a fost cam greu cu caca, ca sarmanul copil nu putea tine decat f putin si daca il apuca afara ttrebuia sa gasim urgent un loc sa facem. Au mai fost si cateva accidente (putine de tot). La 2 ani nu mai purta pampers de loc, nici nu vroia sa auda de el, iar la drum mai lung eram cu olita dupa noi.
Scuze daca a fost cam lunga povestea mea, dar am vrut sa vedeti ca copilul poate fi invatat la olita de f.mic si astfel nu se ajunge in situatia de a nu face la olita la 3 ani si ceva...
Liliana, mamica de Vladut (5 ani si 9 luni) si Alessia (7 luni).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

zic si eu din experienta mea.
cel mare s-a asezat cu drag pe olit de pe la 1 an. la 1 an si 10 luni, in plina vara, a renuntat usor la pampers, nici nu mi-am dat seama.
asta micu e fix pe invers. are 2 ani jumate, nu sta pe olita decat din an in pasti si atunci nu face nimic. stiu ca face kk tot asa, cand se ascunde, dup-aia anunta ca a facut (cu gesturi si onomatopee, ca el nu vorbeste inca...). ce m-am gandit, concret... este asa: cum vine vara (da sa fie cald...) il las in chilotei sau pantaloni scurti pe afara (avem norocul ca stam la curte), ii las olita la indemana, o invat pe bona sa ii zica asa, intr-o doara... "sti, daca vrei sa faci pipi sau kk uite acolo e olita"
si daca asta nu functioneaza deloc pana la toamna, cand, teoretic merge la gradi la grupa mica (8-12) sper sa se ia dupa cei de acolo, mai ales ca, tot teoretic, la gradi nu ne primeste cu pampi
oricum, nu cred ca functioneaza fortatul copilului in nici nu fel (obligatul fizic sau santajul emotional) copilul trebuie urmarit atent, trebuie profitat de ocaziile in care el pare sa fie de acord si sa se simta confortabil sa incerce olita/reductorul, pisu la copac, orice in afara de pampers... si rabdare :) si zambete si totul in joaca si rabdare :)
mult succes iti doresc, si tie si mie


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, in sufletul nostru pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anastefania spune:

depinde, difera de la copil la copil, eu am incercat sa o pun pe fetita mea Ana pe olita de la 1an jumate si nu a mers, am incercat si pe wc , acelas rezultat.
Am intrbat in parc cum au reusit sa scape de scutec si mi sa zis sa ii pun chilot ,ca va face pipi ,kk si nu ii va placea sa fie murdara si va incepe sa spuna cand face.
Am incercat si varianta asta , la kk nu ii place ,trage de pantaloni,plinge sa o spal mai repede, la pipi ii place , pantaloni sunt uzi ii pene pe fata , la gat , se sterge cu ei etc.
Am auzit si varianta, ca va cere singura la wc , cand considera ca este pregatita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

M-am hotarat sa cumpar chilotei si maieuri si de saptamana viitoare incepem .....nu stiu ce rezultat o sa avem.
De urcat si coborat scarile o face singura de ceva vreme.Stiu ca trebuie sa fiu consecventa si mi-am propus ca in 3-4 zile sa ma ocup doar eu si apoi sa continue mama.
Chiar sunt stresata....







Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinam

Subiect foarte dureros pentru mine, Vlad 3ani si 7 luni face exclusiv in pampers, de acum am senzatia ca o sa il insor cu pampers, l-am lasat de cateva ori cu chiloti s-a udat , nu i-a placut, iar acum nici ca il mai pot convinge sa ii pun chiloti, cere pampers, degeaba am luat boxeri de baieti mari ca tati, chiloti colorati cu Cars , nu face nici la olita nici la wc, nici cu reductor . Nu stiu ce sa zic cred ca e foarte incapatanat, printre altele la varsta asta nici nu zice cum il cheama, da asta e alta poveste.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)


Nu merge la gradinita? Pe al meu l-a influentat gradinita cand vedea cum fac ceilalti la wc.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI

Mergi la inceput