televizorul si iradiatiile pt. bebei si nu numai

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yioanna_s spune:

eu sugerez sa se aleaga o plasma ideala ca si dimensiune pt spatiul in care se v-a monta,adica nu de dim.mare pt o incapere mica,tinand cont ca e destinata camerei copilului...
Cat despre radiatii,plasmele si LCD nu emit radiatii,functioneaza cu cristale si neoane

am si o interebare : Laptopul poate trensmite radiatii la burtica dak il folosesti pe picioare?il tin des pe picioare ca nu-mi mai gasesc locul si pozitia ideala la net si uite acum ma intreb dak fac bn?

Yioanna 34+ Stefania Alexandra

http://bd.lilypie.com/EMiQp2.png
http://picasaweb.google.com/yioanna

AMR 6 saptamani pana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat68 spune:

yioanna, eu personal m-as feri cat se poate chiar si daca nu as fi insarcinata, de aceea nu m-a tentat niciodata un laptop, nici pozitia de stat cu el pe picioare nu cred ca e confortabila in general, doar ca nu trebuie sa te deplasezi pana la birou iar fiind insarcinata sunt multe fete care lucreaza la birou in fata calculatorului pana in ultima luna si tin picioarele sprijinite pe un scaun, taburet, ceva.

sarcina usoara pana la capat si un bebita sanatos, precum si mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ploscariu spune:

Buna ziua!
As vrea sa stiu care e distanta optima pentru vizionare TV.

POZE RECENTE , poze de la serbare ,
poze de la intalnirea cu Mosu' ,party la gradinita
poze cu Ioana si Ionut

www.weddingcountdown.com/ticker/b9szi95.png" target="_blank">Gabriela - mami de Ionut 14.01.2008si Ioana 13.12.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Si eu stiu ca LCD-urile nu emit radiatii, despre plasme nu as putea baga mana-n foc. Oricum, chiar daca acest lucru implica o cheltuiala in plus, tehnologia merge mai departe. Asa cum s-a trecut de la TV alb-negru la color, asa si acum se renunta la tuburile catodice. Iar copiii nostri sunt martorii acestei evolutii. Portia de TV trebuie sa ramana portie (stricta si cu continut adecvat), indiferent de aparatura casei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat68 spune:

-distanta optima de vizionare ar fi de aproximativ 4metri (3.6metri), dar am inteles de pe alt forum ca depinde si de rezolutie.
-am citit tot pe alt forum ca plasmele sunt iradiante , auzisem asta si intr-o zi la stiri dar n-am prins informatia de la inceput si nu eram sigura. Despre lcd-ri am citit ca nu emit radiatii dupa cum ati spus si voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat68 spune:

Am citit intr-un articol din sept. 2008 ceva care contrazice ce s-a spus pana acum aici:
"Distanta de vizionare difera in functie de calitatea semnalului tv, tipul si definitia ecranului, explica un oficial de la Panasonic Romania. In cazul unui ecran cu tub catodic (CRT), distanta optima de vizionare se calculeaza inmultind diagonala televizorului cu cinci.
Trebuie tinut cont si de faptul ca CRT-urile, ecranele cu plasma si cele LCD au o putere de iluminare diferita. Potrivit oficialului , LCD-ul are cea mai mare putere de iluminare, fiind astfel cel mai daunator ochiului intrucat transmite cea mai mare cantitate de lumina si de radiatii.
Cantitatea de informatie si claritatea imaginii creste in functie de definitia ecranului (standard, high-definition si full high definition). Astfel, cu cat calitatea imaginii este mai buna, cu atat solicitarea asupra ochiului se diminueaza si scade si distanta optima de vizionare, a mai explicat dumnealui. Formatul corect de vizionare este cel de 16:9 si nu cel de 4:3, deoarece ochiul uman vede mai mult in lateral decat in inaltime. Pentru o plasma Full HD, distanta optima de vizionare se calculeaza inmultind inaltimea ecranului cu cinci, iar pentru plasma HD se face multiplicand de doua ori inaltimea ecranului.
Distanta optima de la care se poate viziona imaginea unui LCD Full HD fara ca ochiul uman sa fie afectat se calculeaza multiplicand de trei ori inaltimea, iar pentru un ecran LCD HD, prin inmultirea inaltimii cu cinci"
Deci dupa cum zice domnul, LCD este mai daunator ochiului decat plasma (o fi ramas cu plasmele pe stoc?!)
Care o fi adevarul, voi ce parere aveti? Eu ajung la concluzia mea initiala ca daca plasmele si lcd-le nu emiteau radiatii asupra organismului in general si nu erau daunatoare pt. ochi n-ar fi scapat producatorul sau cei din vanzari ocazia sa specifice la caracteristici "nu emit radiatii" sau ceva de genul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

danat, te rog sa prezinti si sursa articolului. multumesc.

aaa, si inca ceva. lucrez in domeniu de ceva vreme, si pana acum nu am auzit de ecran de protectie pt LCD, cum au existat pentru CRT'uri. daca sunt asa nocive, sunt precisa ca s'ar fi inventat si ecranele de protectie pana acum.

edit: iar leagat de mentiunea "nu emit radiatii"... nu are nicio legatura cu nicio conspiratie , doar ca multa vreme s'au vandut LCD'uri in paralel cu CRT'uri, si asta era un criteriu clar de departajare (pe langa ca ocupa mult mai putin spatiu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat68 spune:

www/financiarul.com/articol_12586/cum-alegi-un-televizor-cu-ecran-plat.

nu vreau sa contrazic pe nimeni, eu am prezentat doar ce am citit si nu ma gandesc la nici o conspiratie,doar ca eu consider ca o caracteristica pozitiva si dupa parerea mea importanta a unui produs ar trebui prezentata consumatorului, asta fiind una din regulile marketingului.
Sincer as vrea sa fie intr-adevar fals ce s-a scris pt. ca vreau sa gasesc de cumparat ceva sanatos, daca tot este mult mai scump.

Mergi la inceput